MENU
klinika

Simptomst

A shkakton bronkiti ethe?

21.06.2021 - 19:00

A shkakton bronkiti ethe?

Bronkiti është një gjendje e karakterizuar nga ënjtje dhe inflamacion në tubat që sjellin ajër në mushkëri, i njohur si bronke. Disa lloje të bronkitit shkaktojnë një ethe të shkallës së ulët.

Bronkiti akut është inflamacion i shkaktuar nga një infeksion themelor, si një ftohje ose grip. Bronkiti akut mund të shkaktojë ethe. Sidoqoftë, bronkiti kronik është inflamacion që ndërtohet me kalimin e kohës, më shpesh për shkak të pirjes së duhanit. Nëse keni bronkit kronik, nuk ka gjasa të keni ethe.

Ja se çfarë duhet të dini për llojet e bronkitit dhe çfarë mund të ju tregojë temperatura për rastin tuaj.

Kur Bronkiti mund të shkaktojë ethe?

Nëse bronkiti  është shkaktuar nga një infeksion themelor, si ftohja e zakonshme, virusi sincital i frymëmarrjes (RSV) ose gripi, mund të përjetoni një ethe. Bronkiti i shkaktuar nga një infeksion njihet si bronkit akut.

Sa mund të zgjasë një ethe nga bronkiti?

Edhe pasi të jeni kontrolluar nga një mjek dhe të keni filluar me antibiotikë, ethet mund të zgjasin deri në pesë ditë pasi të ketë filluar trajtimi.

Mos harroni, jo të gjithë njerëzit me bronkit akut kanë ethe, dhe njerëzit me bronkit kronik nuk do të kenë ethe. Nëse mendoni se keni bronkit por nuk po përjetoni ethe, përsëri duhet të kontaktoni mjekun.

Bronkiti mund të jetë një gjendje afatgjatë. Në fakt, simptomat e bronkitit akut mund të zgjasin me muaj, ndërsa simptomat e bronkitit kronik zgjasin edhe më gjatë. Sidoqoftë, ethet duhet të qetësohen brenda disa ditësh nga fillimi i trajtimit.

Ethet janë pjesë e përgjigjes imune të trupit, kështu që është krejtësisht e natyrshme dhe madje e dobishme të zhvilloni ethe nëse bronkiti është shkaktuar nga infeksioni. Më së shpeshti, njerëzit me bronkit akut kanë një ethe të shkallës së ulët, megjithëse disa njerëz mund të përjetojnë një ethe deri në 38.8 °C .  Nëse keni ethe, ka të ngjarë të përjetoni simptoma shoqëruese si dhimbje trupi dhe të dridhura.

Në shumicën e rasteve, një ethe e shoqëruar me bronkit do të zgjasë tre deri në pesë ditë. Meqenëse bronkiti shpesh shkaktohet nga infeksione virale, antibiotikët zakonisht nuk përdoren për të trajtuar bronkitin. Nëse mjeku përshkruan antibiotikë, mund të përjetoni përsëri simptoma të etheve për disa ditë edhe pasi fillon trajtimi.

Simptoma të tjera

Simptoma kryesore e bronkitit, qoftë akute apo kronike, është një kollë. Kjo mund të jetë një kollë e thatë ose gulçimë, ose një kollë produktive që sjell gëlbazë dhe mukus.

Simptomat shtesë të bronkitit akut përfshijnë:

Hunda e lëngshme

Dhimbje të fytit

Mbingarkesa në gjoks dhe sinus

Gulçim

Lodhja

Smptomat e fëmijëve

Ashtu si të rriturit, fëmijët me bronkit akut mund të përjetojnë një ethe të lehtë. Sidoqoftë, fëmijët mund të kenë edhe bronkit pa ethe.

Simptomat e bronkitit tek fëmijët janë të ngjashme me ato te të rriturit, duke përfshirë:

Hunda e lëngshme

Kollitja

Dhimbje të fytit

Fëmijët gjithashtu mund të përjetojnë të vjella, dhimbje shpine dhe një ndjenjë të përgjithshme të të qënit i pafuqishëm.

Si të trajtohet?

Nëse keni ethe kur keni bronkit, mund të merrni ilaçe për uljen e etheve për ta bërë veten më të rehatshëm. Përveç kësaj, menaxhimi i simptomave të tjera të bronkitit mund t’ju ndihmojë të ndiheni edhe më mirë.

Trajtimet për bronkit shpesh përfshijnë ilaçe shtëpiake, të tilla si:

Pini shumë lëngje: Lëngjet ndihmojnë në mbajtjen e mukusit të lirshëm, gjë që mund të zvogëlojë grumbullimin në mushkëritë dhe bronket.

Pushimi: Blerja e gjumit të mjaftueshëm dhe pushimi lejon trupin të luftojë infeksionin që po shkakton bronkitin.

Trajtimi i etheve tek të rriturit

Të rriturit me bronkit që kanë ethe mund të marrin ilaçe pa recetë për uljen e etheve, përfshirë:

Acetaminofen (Tylenol)

Ibuprofen (Advil, Motrin)

Naproxen (Aleve)

Aspirina (Bayer, Ecotrin)

Këto ilaçe kanë përfitimin e shtuar duke ndihmuar në zvogëlimin e dhimbjeve dhe shqetësimeve, kështu që ato do t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë në përgjithësi. Vetëm mos harroni se edhe nëse ndiheni më mirë, është e rëndësishme të pushoni ndërsa keni bronkit akut.

Trajtimi i etheve tek fëmijët

Tek fëmijët, ethet mund të trajtohen me acetaminofen ose ibuprofen.

*Paralajmërim për aspirinë tek fëmijët

Fëmijët më të vegjël se 19 vjeç nuk duhet të marrin kurrë aspirinë, pasi ajo mund t’i vërë ata në rrezik për sindromën Reye, një sëmundje e rrallë por e rëndë.