MENU
klinika

Çfarë mesazhi dha Biden në udhëtimin e parë jashtë SHBA-së si president?

Amerika është rikthyer dhe do që të gjithë të fokusohen tek Kina

19.06.2021 - 18:58

Nga këndvështrimi i Evropës, vizita një javore e Joe Biden vështirë se mund të shkonte më mirë. Pasi kishte kaluar katër vjet në rënie nga Donald Trump për shpenzime të ulta të mbrojtjes së NATO-s, teprica tregtare dhe duke u sjellë si një “armik gjeopolitik”, Evropa vërtet po e dëshironte qëndrimin diplomatik të Biden.

Presidenti i 46-të amerikan nuk zhgënjeu. Miqësia e Amerikës ishte “e fortë”, tha Biden; Siguria e Evropës ishte “detyrimi i shenjtë” i Amerikës. Përveç sigurimit strategjik, Biden gjithashtu hoqi tarifat amerikane ndëshkuese për Evropën dhe anuloi mosmarrëveshjen e gjatë për subvencionin e Boeing-Airbus.

Lehtësia midis zyrtarëve evropianë ishte e dukshme. Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian, i referohet presidentit të Amerikës si “I dashur Joe”, një dashuri që do të ishte e vështirë të imagjinohej të përdorej për shumë paraardhës të Biden, jo vetëm për Trump. “Gjuha dhe toni i Biden ishte gjithçka që evropianët dëshironin”, thotë Jeremy Shapiro, drejtor kërkimesh në Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Dallimet afatgjata mbeten jo më pak për sa i përket shpenzimeve të ulëta të Evropës për mbrojtjen. Por qëllimi më i madh prapa udhëtimit të Biden, i cili filloi me mbledhjen e G7 në Cornuall herë pas here dhe përfundoi me samitin e Vladimir Putinit në Gjenevë, kishte më shumë të bënte me Indo-Paqësorin sesa Atlantikun.

Para përpjekjeve të para presidenciale të Biden-it për president, kishte spekulime se ku qëndronte përparësia e tij strategjike. A ishte konkursi midis demokracisë dhe autokracisë, menaxhimi i epokës së re të konkurrencës së madhe të fuqisë, rikonfirmimi i multilateralizmit të udhëhequr nga SHBA-ja apo forcimi i koalicioneve për të trajtuar pandeminë dhe ngrohjen globale? Përgjigja përfshin “të gjitha sa u përmendën më sipër”.

Por udhëtimi i Biden përcolli atë që ka më shumë rëndësi. Preokupimi i tij kryesor është Kina. Samiti i Demokracisë i shumë-nxitur i Biden, i cili mori citime të vlefshme nga G7, është shtyrë për vitin e ardhshëm. Asnjë vend nuk ishte specifikuar. Në të kundërt, sfida e Kinës u shfaq tre herë në komunikatën e G7 dhe u përmend për herë të parë nga NATO, një aleancë e supozuar për mbrojtjen e Atlantikut të Veriut.

“Mesazhi themelor i Biden për miqtë e tij evropianë ishte: ‘Mos u shqetësoni, unë ju kam mbështetur. Tani më lejoni të shkoj dhe të bëj punën time të vërtetë në Indo-Paqësor’,” thotë Robin Niblett, drejtor i Chatham House, think-tank me qendër në Londër. “Gjuha në Kinë ishte e kujdesshme. Por ajo përshkoi gjithçka.”

Kina gjithashtu qëndroi pezull gjatë samitit SHBA-Rusi. Kontrasti midis takimit të Biden me Putin në Gjenevë dhe samitit të Trump-it 2018 me të në Helsinki ishte mbase tipari më goditës i udhëtimit të Biden. Ndryshe nga kritikët e brendshëm të Biden, të cilët e akuzuan atë për dhënien e dhuratës së pamerituar ndaj Putinit për të dalë në të njëjtën skenë, shumica e evropianëve ishin të lumtur kur i panë ata duke biseduar.
“Negocimi me kundërshtarët është ajo që supozohet të jetë diplomacia për sa kohë që keni ndihmës dhe mbajtës të shënimeve,” thotë Fiona Hill, i cili, si këshilltar i Rusisë për Trump, nuk u lejua në takimin e tij privat me Putin. “Të mos flasësh nuk ka kuptim. A duhet të refuzojë Biden të takojë Xi Jinping sepse Kina ka kampe përqendrimi? ”

Një aspekt befasues i qasjes së Biden ishte trajtimi i tij i biznesit ndaj Putinit. Ai përmbahej nga mbajtja e predikimeve për demokracinë, megjithëse ai kërcënoi Putinin me pasoja “shkatërruese” nëse Alexei Navalny, udhëheqësi i opozitës së ndaluar të Rusisë, vdiste në burg. Ai gjithashtu u zotua të hakmerret ndaj sulmeve të ardhshme kibernetike ruse pas depërtimit të thellë të SolarUind në sistemet e qeverisë amerikane vitin e kaluar. Të dy ranë dakord të krijojnë një grup pune bërthamor dhe një tjetër mbi sigurinë kibernetike, të cilën disa e shohin si ekuivalente të sotme të bisedimeve të armëve të luftës së ftohtë.

Procesi i fundit ka të ngjarë të jetë i mbushur me mosbesim, Rusia, ose grupet që SHBA besojnë të jenë të lidhura me Rusinë, ka nxitur përçarje të mëdha në SHBA me kosto shumë të ulët. Por fakti që grupi tani ekziston mund ta bëjë Putinin të mendojë dy herë.
Në të kundërt, Biden bëri vetëm referenca të shpejta për “vlerat” dhe “lirinë”. I vetmi nga të dy që iu referua idealeve ndoshta ishte Putini, i cili vlerësoi “vlerat morale” të Biden dhe gatishmërinë e tij për të folur për vendin e tij. Përsëri, kontrasti me Trump ishte i mrekullueshëm.

“Trump shihej gjithmonë si transaksionar dhe Biden si sentimental,” thotë Stephen Uertheim, bashkëthemelues i Institutit Quincy për Statecraft të Përgjegjshëm. “Në praktikë Biden ishte pragmatik me Putinin, ndërsa Trump ishte i fiksuar me statusin dhe prestigjin.”
Qëllimi i qartë ishte t’i bënte marrëdhëniet SHBA-Rusi më pak të rrezikshme dhe të paqëndrueshme. Testi nëse Biden ka pasur sukses do të jetë te helmimet jashtë detit të disidentëve rusë dhe sulmet kibernetike në perëndim që nuk ndodhin. Kjo do kohë për të vlerësuar. Është e vështirë të provosh një përfundim negativ. Qëllimi i nënkuptuar i Biden ishte të qetësonte paranojat e Putinit.

Biden tërhoqi fjalët ku përshkroi Rusinë si një “fuqi të madhe” dhe Putinin si një “kundërshtar të denjë”. Ai gjithashtu u kritikua muajin e kaluar për refuzimin për të vendosur sanksione në tubacionin e gazit Nord Stream 2 nga Rusia në Gjermani. Biden gjithashtu dha një veprim të shkurtër në Gjenevë për thashethemet se Ukraina do të pranohej në NATO. Fjala “zbutje” ka filluar të zvarritet përsëri në fjalorin e Uashingtonit.

Megjithatë, lajkat e Bidenit kishin një qëllim. Disa e quajnë atë një “reverse Henry Kissinger”, pas këshilltarit të njohur të sigurisë kombëtare të Richard Nixon, i cili bëri udhëtime në Pekin në fillimin e viteve 1970 për të përfituar nga ndarja Kinë-BS. Kina përfundimisht u shkëput nga blloku Sovjetik. Pekini është partneri i vjetër sot. Shpresa afatgjate është të krijojmë një ngërç midis Rusisë dhe Kinës.

“Sa më shumë që Biden ta trajtojë Rusinë me respekt si një fuqi të madhe, e cila është ajo që dëshiron Putini, aq më lehtë do të jetë për të që të lirojë Rusinë nga përqafimi i Kinës”, thotë Hill.
Një qasje e tillë nënkupton minimizimin e kornizës së “demokracisë kundrejt autokracisë” të Biden. Në vend të kësaj Amerika do të luante me ankthin autokratik të Rusisë për t’u trajtuar si një vëlla i vogël nga Kina. Disa nga partnerët e Amerikës, duke përfshirë Francën, Japoninë dhe Indinë, po përpiqen gjithashtu të krijojnë marrëdhënie më të ngushta me Rusinë me qëllim dobësimin e lidhjeve të saj me Kinën.

“Në këtë pikë do të ishte keqpërdorim gjeopolitik që Amerika të mos provonte një” Kissinger të kundërt “, thotë Shapiro. “Të paktën, Amerika duhet të ndalojë së shtyri Rusinë në krahët e Kinës. Por do të duhen më shumë se një mandat presidencial për t’u tërhequr”.
Loja e shahut gjeopolitik të Biden-it është e mbushur me pengesa. Kryesor midis këtyre është ngurrimi i Evropës për të parë Kinën me të njëjtin shqetësim ekzistencial si Amerika. Kontinenti bën më shumë tregti me Kinën sesa SHBA Biden ka marrë referenca për kërcënimin e Kinës në komunikatat e ndryshme të samitit. Por deklaratat e përbashkëta nuk janë e njëjta gjë si veprimi konkret.

Për shembull, Evropa është shumë larg nga ndjekja e udhëheqjes së Amerikës për të vendosur një ndalim në të gjithë kontinentin ndaj teknologjisë së ndjeshme kineze, siç është rrjeti Huauei 5G.
Biden është gjithashtu i kufizuar nga skepticizmi i Evropës nëse ai do të rizgjidhet në 2024 trashëgimia dikur e cënuar dy herë e ndrojtur e Trump. Evropianët e dëgjuan me mirësjellje përqendrimin e Biden në demokraci kundrejt autokracisë. Por shqetësimi i tyre më i madh është për të ardhmen e demokracisë amerikane. A do të zgjasë mantra e Biden “Amerika është kthyer” mandatin e tij në detyrë?

“Evropianët janë aq të fiksuar me ndarjet e brendshme të Amerikës sa edhe me të ardhmen e demokracisë globale”, thotë Brian Katulis, një anëtar i vjetër në Qendrën për Progresin Amerikan, një think-tank liberal. “Një zyrtar evropian më tha se ai mendon për Amerikën në mënyrën se si një i amputuar mendon se një gjymtyrë që mungon është ende atje.”
Lehtësimi me të cilin Biden u përshëndet në Evropë sugjeron që ai i ka bindur aleatët se Amerika të paktën përkohësisht është përsëri në veprim. Kishte gjithashtu vlerësim për mënyrën në të cilën Biden përcolli atë mesazh. Në vend që të fliste për kthimin e Shteteve të Bashkuara në krye të tryezës, Biden tha se Amerika ishte “përsëri në tryezë”. Në vend që Amerika të drejtojë, ajo ishte

“Amerika që udhëheq me aleatët”. Modulime të tilla tingëllojnë të parëndësishme. Por ato treguan një ndjeshmëri që kohët e fundit ka munguar. Evropianët gjithashtu vunë në dukje se Biden kishte kaluar orë të tëra duke u përgatitur për secilin nga samitet e tij.
“Ishte pothuajse një tronditje për të parë përsëri diplomatët profesionistë në veprim,” thotë Niblett. “Skuadra e Biden është me përvojë dhe e kupton lojën.”

Megjithatë, kishte pak maskim në faktin se Atlantiku nuk është më teatri më i rëndësishëm gjeopolitik në botë në sytë e Amerikës. Ky dallim i përket Indo-Paqësorit. Megjithëse ky ishte udhëtimi i parë presidencial i Biden, samiti i tij i parë ishte një virtual në mars me udhëheqësit e Quad, SHBA, Japonia, India dhe Australia.

Quad nuk është një aleancë zyrtare. Por luan një rol më të madh në planet e Biden sesa e ardhmja e NATO-s.
“Gjatë viteve të Obamës, nëse përmendët Quad, njerëzit mendonin për Amerikën, Britaninë, Francën dhe Gjermaninë”, thotë Hill.
“Tani mund të nënkuptojë vetëm Indo-Paqësorin.”

Për momentin, marrëdhëniet transatlantike po kalojnë në një fazë të riparimit më të mirë.
Muajt e ardhshëm do të zbulojnë nëse qasja më e lehtë e Biden ndaj Rusisë do të paguajë.
Në konferencën për shtyp të Putinit të Mërkurën, ai u pyet nëse tani kishte besim midis tij dhe presidentit të SHBA.

“Nuk ka lumturi në jetë”, u përgjigj Putini. “Ka vetëm një mirazh në horizont.”
Putini mund të ketë qenë duke mbajtur një leksion mbi kufijtë e të menduarit në fund të historisë.

Destinacioni i Biden është i qartë, një rend global i qëndrueshëm me Amerikën si e para midis të barabartëve.
Ky horizont ka të ngjarë të jetë gjithmonë përtej arritjes.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shkak: Frika e raporteve të mira mes Kinës dhe Rusisë

Tentativat e SHBA për të afruar Rusinë në samitin Biden-Putin