MENU
klinika

Rrezik për demokracinë në botë!

Biden bën Kinën pjesë të diskutimeve në G7 dhe NATO

15.06.2021 - 09:44

Presidentët e SHBA zakonisht nuk shkojnë në Evropë dhe vazhdojnë të flasin për Kinën.

Por Joe Biden mendon se ai ka bindur miqtë e tij të rinj evropianë për nevojën për t’i dalë ballë autokracisë kineze, abuzimeve të të drejtave të njeriut dhe thyerjes së rregullave ekonomike.

Kina nuk është asgjë më pak se një fiksim i politikës së jashtme në Uashington. Kështu që nuk duhet një gjeni për të ditur se çfarë mund të dëshirojë Biden në këmbim të rregullimit të plagëve trans-Atlantike të epokës Trump.

Ai tha se ai “u largua” nga samiti i G7 në Mbretërinë e Bashkuar i bindur se grupi pranon që Pekini është pjesë e një kërcënimi në rritje për demokracinë globale.

Samiti ra dakord për të ngritur një alternativë ndaj nismës së Kinës për Rripin dhe Infrastrukturën Rrugore.

Duke reflektuar qëllimet e SHBA, ajo i bëri thirrje Kinës të respektojë të drejtat e njeriut në Hong Kong dhe provincën Xinjiang dhe të lejojë një hetim të plotë për origjinën e Covid-19.

Ai gjithashtu bëri thirrje për qetësi në detet e Kinës Jugore dhe Lindore.

Kina ishte gjithashtu në diskutimet e të gjithëve në samitin pasues të NATO-s dhe bëri një paraqitje në deklaratën e përbashkët të Aleancës për herë të parë.

Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg, i cili drejton një aleancë që synon të shqetësohet për sigurinë e Atlantikut sesa Paqësorin, paralajmëroi të hënën se Kina “po na afrohet pranë” në aftësitë ushtarake.

Dhe ai theksoi se gjigandi komunist nuk ndan vlerat perëndimore që NATO u krijua për të mbrojtur.

Por evropianët janë akoma të ngurtë për t’u tërhequr nga SHBA në një përballje.

Zyrtarët amerikanë thanë se Italia dhe Gjermania ishin të shqetësuar me gjuhën e mundshme të komunikimit që Kina mund ta konsideronte si provokuese.

Duke theksuar “ekuilibrin”, Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se “Kina është rivali ynë në shumë drejtime, por edhe partneri ynë në shumë aspekte”.

Emmanuel Macron tha se G7 dëshironte të punonte me Pekinin për klimën, tregtinë, zhvillimin dhe çështje të tjera pavarësisht mosmarrëveshjeve. “Unë do të jem shumë i qartë: G7 nuk është një klub armiqësor me Kinën,” tha Presidenti francez.

Nuk është për t’u habitur, asgjë nga këto nuk ka shkuar mirë në Pekin, ku zyrtarët po lënë të kuptohet se përhapja e përçarjeve për mënyrën se si evropianët dhe amerikanët do të shohin gjurmët e Kinës mund të jetë një qëllim kryesor i diplomacisë së Pekinit.

Ambasada Kineze në Mbretërinë e Bashkuar akuzoi se komunikata e G7 “shpif qëllimisht” Pekinin dhe përplasi “qëllimet e mbrapshta të disa vendeve të tilla si Shtetet e Bashkuara”.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga cnn/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Raporti me SHBA-në nuk është më i njëjtë

Kina apo SHBA, nga do ‘të anojë’ Evropa