MENU
klinika

Çfarë deklaruan dy presidentët?

Biden dhe Putin konferencë për mediat pas samitit në Gjenevë

16.06.2021 - 20:15

Ditën e sotme presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti i SHBA Joe Biden zhvilluan një samit në Gjenevë pas udhëtimit të parë të Joe Biden jashtë SHBA si president.

Pas takimit të tij me Putin, Biden u pyet se çfarë pasojash do të ketë nëse ka ndërhyrje të mëtejshme në zgjedhje ose sulme të tjera të sigurisë kibernetike kundër SH.B.A.

“Ai e di që ka pasoja,” u tha Biden gazetarëve në Gjenevë. “Ai e di që unë do të marr masa”.

Biden vazhdoi:

“Le ta kuptojmë këtë: Si do të ishte sikur Shtetet e Bashkuara të shiheshin nga pjesa tjetër e botës duke ndërhyrë në zgjedhjet direkt të vendeve të tjera dhe të gjithë ta dinin këtë? Kjo zvogëlon pozitën e një vendi që dëshpërimisht po përpiqet të sigurohet se e ruan pozitën e tij si një fuqi e madhe botërore.

Presidenti Biden shpjegoi pse ai mendonte se ishte e rëndësishme të takohej personalisht me Presidentin rus Vladimir Putin.

“Ishte e rëndësishme të takohesha personalisht në mënyrë që të mos kishte gabime ose keqinterpretime për atë që doja të komunikoja. Unë bëra atë që erdha për të bërë,” tha Biden.

“Numri një, identifikimi i fushave të punës praktike që mund të bëjnë dy vendet tona për të përparuar interesin tonë të ndërsjellë.

Dy, komunikojnë drejtpërdrejt, se Shtetet e Bashkuara do t’i përgjigjen veprimeve që dëmtojnë interesat tona jetësore ose të aleatëve tanë dhe tre, për të përcaktuar qartë përparësitë e vendit tonë dhe vlerat tona, kështu që ai e dëgjoi atë drejtpërdrejt nga unë,” tha Biden.

Biden tha se të dy udhëheqësit “ndajnë një përgjegjësi unike për të menaxhuar marrëdhëniet midis dy vendeve të fuqishme dhe krenare, një marrëdhënie që duhet të jetë e qëndrueshme dhe e parashikueshme.”

“Aty ku kemi dallime, unë dua që Presidenti Putin të kuptojë pse them atë që them, dhe pse bëj atë që bëj, dhe si do t’i përgjigjemi veprimeve të ndryshme që dëmtojnë interesat e Amerikës. Unë i thashë Presidentit Putin se axhenda ime nuk është kundër Rusisë ose dikujt tjetër. Është për popullin amerikan,” tha Biden.

Presidenti amerikan tha se axhenda e tij përfshin luftimin e Covid-19, rindërtimin e ekonomisë amerikane, rivendosjen e marrëdhënieve nëpër botë me aleatët dhe mbrojtjen e amerikanëve.
Ai shtoi se ai i tha Presidentit Rus “se të drejtat e njeriut do të jenë gjithmonë në tryezën e bisedimeve”.

“Nuk ka të bëjë vetëm me ndjekjen e Rusisë kur ato shkelin të drejtat e njeriut, ka të bëjë me atë se kush jemi,” tha Biden.
Biden tha se ai “ia bëri të qartë” Putinit se ai do të vazhdojë të flasë kundër rasteve kur ka shqetësime për shkelje të të drejtave të njeriut.

“Unë i tregova atij, se kjo është arsyeja pse ne do të ngremë shqetësimet tona për raste, si Alexei Navalny. Unë ia bëra të qartë Presidentit Putin dhe do të vazhdoj të ngre çështje të të drejtave themelore të njeriut, sepse kjo është ajo që ne jemi”, tha ai.

Mësohet se po ashtu Presidenti Joe Biden i dha dhuratë Presidentit Rus Vladimir Putin me një palë syze dielli aviatori, sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë. Syzet ishin të bëra me porosi nga Randolph USA. Në 1978, Randolph bashkoi forcat me ushtrinë amerikane për të prodhuar HGU-4 / P Aviator të projektuar për pilotët e luftëtarëve. Ata që atëherë kanë siguruar ushtrinë amerikane dhe NATO partnerë me aviatorët e tyre të nivelit të lartë, të qëndrueshëm, të prodhuar në vend në fabrikën e tyre në Massachusetts,” vuri në dukje zyrtari.

Biden gjithashtu i dha Putinit një skulpturë kristali të një bizoni amerikan nga Steuben Glass të New Yorkut.

“Një interpretim madhështor i një prej gjitarëve më madhështorë të kombit tonë dhe përfaqësues i forcës, unitetit, qëndrueshmërisë. Në 2016, u emërua zyrtarisht gjitari kombëtar i Shteteve të Bashkuara kur Administrata Obama-Biden nënshkroi në ligj Aktin Kombëtar të Bison Legacy. Në Rusi, gjatë 20 viteve të kaluara, bizonët evropianë u rivendosën nga rindërtimi i vendeve të shumta pas zhdukjes së tyre në 1927. Skulptura ishte e vendosur në një bazë druri qershi, simbol i presidentit të parë të kombit tonë, George Washington, me një pllakë mbishkrimi të gdhendur duke përkujtuar takimin midis Presidentit Biden dhe Presidentit Putin”, tha zyrtari.

Pasi bisedimet e tyre përfunduan, në deklaratën për mediat Presidenti rus Vladimir Putin tha se takimi i tij me Presidentin e SHBA Joe Biden ishte “produktiv” në tërësi.

“Ishte produktiv dhe konkret dhe ndodhi në një atmosferë që synonte arritjen e rezultateve,” u tha ai gazetarëve sot, në Gjenevë, Zvicër.

Putin tha se Biden nuk e ftoi në Shtëpinë e Bardhë, duke thënë që kushtet duhet të jenë të përshtatshme për një takim të tillë.
Ai shtoi se nuk i kujtohej një takim kur Biden ishte zv.president një dekadë më parë në të cilin Biden thuhet se ka deklaruar se kur pa në sytë e Putinit pa një njeri që nuk ka shpirt.

Ndër të tjera Putin shtoi se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia do të fillojnë konsultimet mbi sigurinë kibernetike:

“Të dy palët duhet të marrin përsipër disa detyrime lidhur me këtë çështje,” tha Putini.
“Ne besojmë se hapësira kibernetike është jashtëzakonisht e rëndësishme. Në përgjithësi, dhe në veçanti për SHBA, dhe në të njëjtën masë për Rusinë,” tha Putini në përgjigje të një pyetje nga Mattheu Chance të CNN.

Megjithëse Putini pranoi se Shtetet e Bashkuara ishin viktima e numrit më të madh të sulmeve kibernetike, ai tha se Rusia ishte gjithashtu një viktimë.

“Këtë e hasim çdo vit. Për shembull, një nga sistemet shëndetësore në një pjesë shumë të rëndësishme të Rusisë u sulmua. Pra, kjo do të thotë që kjo punë po koordinohet,” tha Putin. “Në SH.B.A., unë nuk mendoj se administrata Amerikane është veçanërisht e interesuar për ta organizuar atë ose për ta parë atë. E tëra çfarë bëjnë është të bëjnë insinuata. Ajo që na duhet është këshillimi i ekspertëve midis nesh. Ne ramë dakord për këtë, në parim, Rusia është e përgatitur për këtë”.

Ai foli po ashtu për Ambasadorët e SH.B.A. dhe Rusisë të cilët do të kthehen në postet e tyre diplomatike dhe do të marrin funksionet e tyre.

Çështja se kur do të ndodhte kjo është një “thjesht teknike”, tha ai.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga cnn/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN