MENU
klinika

Negociatat/ Reagon sërish Kryeministri Zaev

“Bisedimet për BE nuk duhet të shndërrohen në bisedime me…”

25.06.2021 - 10:23

Kryeministri Zoran Zaev ka reaguar sërish në lidhje me vendimin e fundit të BE për të mos pasur një datë zyrtare për hapjen e negociatave.

Zaev përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se integrimet evropiane nuk duhet të jenë peng i kontesteve bilaterale.

“Bisedimet me Bashkimin Evropian nuk duhet të shndërrohen në bisedime me Bullgarinë. Përparimi ynë në integrimet evropian duhet të varen nga reformat e brendshme lidhur me kapitujt, legjislacioni i BE-së dhe arritjes së standardeve evropiane”, shkroi Zaev.

Sipas tij, liderët evropianë duhet të marrin parasysh se dëshpërimet e pafund hapin dyert dhe i inkurajojnë skeptikët evropianë dhe pikërisht BE duhet të gjejë formulë se si do ta mbajë fjalën dhe të vazhdojë me zgjerimin e Ballkani Perëndimor.

Zaev ndër të tjera shkruan se është dëshmuar guxim dhe vullnet i sinqertë në lidhje me zgjidhjen e kontesteve bilaterale duke respektuar dhe mbrojtur, siç thekson ai, dinjitetin nacional.

“Në bisedime ose në kornizën negociuese nuk duhet të vendosen çështjet bilaterale. Është precedent i rrezikshëm, dhe ky është qëndrim edhe i vendeve të tjera të BE-së. Identiteti maqedonase nuk mund të jetë lëndë në bisedime. Askush dhe me asnjë akt nuk duhet ta vendosë si çështje dinjitetin njerëzor, barazinë dhe solidaritetin dhe të drejtat e njeriut”, shkruan ndër të tjera kryeministri maqedonas.

Si u zbulua plani nga Shërbimet Sekrete të Greqisë

Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

"Një mandat të mbarë"

Ali Ahmeti uron kryeministrin Rama

Mbledhja e parë e përbashkët qeveritare

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës dhe M. së Veriut

Çfarë shkruajti shtypi gjerman?

DW: Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Von der Leyen njofton vizitën në Ballkan

“Do përçoj angazhimin tonë për anëtarësimin në BE”