MENU
klinika

Si shkoi takimi Erdogan-Mitsotakis?

Greqi-Turqi, drejt një vere të qetë

15.06.2021 - 10:13

Ata që prisnin për njoftime dhe marrëveshje elokuente që mund të ndryshonin “faqen” në marrëdhëniet greko-turke pas takimit Kyriakos Mitsotakis- Tayyip Erdogan në Bruksel mbetën të zhgënjyer.

Në 50 minutat e bisedës së tyre, në samitin e NATO-s, Kryeministri Grek dhe presidenti turk përsëritën me këmbëngulje qëndrimet që kanë mbajtur deri më sot, siç pritej, shkruajnë mediat vendase.

“Takimi midis Kyriakos Mitsotakis dhe Tayyip Erdogan ishte një hap drejt një vere me të qetë,” mediat citojnë të kenë thënë burime pranë qeverisë.

Formalitetet diplomatike pasqyrojnë qartë realitetin dhe nuk lejojnë keqkuptime. Hapi për një verë më të qetë” karakterizohet nga takimi i Mitsotakis me Erdogan nga bashkëpunëtorët e kryeministrit.

Ta themi thjesht, nuk ka marrëveshje as për një situatë që do t’i referohej “ujërave të qetë” në Egje dhe Mesdheun Lindor.

Takimi u zhvillua “në një atmosferë të mirë dhe pati një marrëveshje mirëkuptimi të ndërsjellë se tensioni i vitit 2020 nuk mund të përsëritet, prandaj, duhet bërë një përpjekje për të shmangur sfidat, të cilat mund të çojnë në situata të vështira për t’u menaxhuar “.

Megjithatë, duke cituar të njëjtat burime, mediat shkruajnë se “ka ende dallime shumë të mëdha për një numër çështjesh, më e rëndësishmja për caktimin e zonave detare në Egje dhe Mesdheun Lindor, por këto duhet të adresohen në kontekst të së drejtës ndërkombëtare dhe në kontekstin e diskutimeve, të tilla si kontaktet eksploruese, Masat e Ndërtimit të Besimit dhe konsultat politike, si kornizë për pajtimin, e cila mund të çojë në lehtësimin e tensioneve”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensione Greqi-Turqi/ Deklarata e Erdogan

“Do të kryejmë stërvitje ushtarake në Mesdheun lindor”

Pse Ankaraja mund ta godasë Athinën pa humbur asnjë jetë ushtari?

ANALIZA: A do të shpërthejë lufta Turqi-Greqi?


"Makth për Ballkanin, bashkimi Shqipëri-Kosovë"

Grekët shqetësohen nga deklarata e Ramës

Nga ndalimi i hyrjes në kinema...tek oraret e lëvizjes

Greqia me kufizime të reja për të pavaksinuarit