MENU
klinika

Si dhe çfarë të shmangni

Keni herpes? Ja çfarë duhet të hani

15.06.2021 - 18:18

Çfarë nuk duhet të hani nëse keni herpes?

Herpes zoster, ndonjëherë i quajtur thjesht herpes, është riaktivizimi i virusit varicella-zoster që shkakton linë e dhenve.

Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), më shumë se 99 përqind e të rriturve të lindur para vitit 1980 kanë pasur lisë së dhenve, por vetëm rreth 1 në 3 të rritur zhvillojnë herpes në jetën e tyre. Mundësia për zhvillimin e herpesit  rritet ndërsa plakeni.

Zonat zakonisht shkaktojnë një skuqje të dhimbshme në njërën anë të trupit ose fytyrës. CDC thotë se skuqja përmban flluska që thahen pas 7 deri në 10 ditë.

Shmangia e ushqimeve që dëmtojnë sistemin imunitar të trupit mund t’ju ndihmojë të shkurtoni kohëzgjatjen e shpërthimit të herpesit.

Disa besojnë se rritja e marrjes së aminoacideve lizinë dhe zvogëlimi i marrjes së argininës mund të ndihmojë gjithashtu trupin të pastrojë virusin më shpejt, megjithëse nevojiten më shumë kërkime.

Ushqime që duhen shmangur nëse keni herpes

Nëse po përjetoni herpes, është një ide e mirë të shmangni ushqimet që mund të dëmtojnë funksionin tuaj imunitar.

*Karbohidratet e larta glikemike

Karbohidratet e larta glikemike prishen shpejt në trup dhe krijojnë një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak. Pikat e sheqerit në gjak shkaktojnë çlirimin e molekulave inflamatore dhe radikaleve të lira, të cilat mund të stresojnë trupin.

Përfshirja e shumë karbohidrateve të larta glikemike në dietë mund të kompromentojë sistemin imunitar dhe të rrisë inflamacionin. Edhe një vakt i vetëm glikemik i lartë mund të nxisë rritjen e inflamacionit.

Disa shembuj të ushqimeve të larta glicemike përfshijnë:

 • karamele dhe embelsira
 • ëmbëlsira dhe produkte të pjekura
 • pije me sheqer
 • drithërat me sheqer
 • salca me sheqer
 • akullore
 • bukë e bardhë
 • oriz i bardhe

*Ushqime shumë të përpunuara

Ushqimet shumë të përpunuara shpesh kanë shumë kripë, sheqerna të shtuara dhe acide yndyrore omega 6 që mund të shkaktojnë inflamacion dhe të dobësojnë sistemin imunitar.

Acidet yndyrore Omega-6 janë thelbësore, por shumica e njerëzve marrin një numër të tepruar në dietën e tyre. Acidet yndyrore omega-6 nxisin inflamacionin, ndërsa acidet yndyrore omega-3 e pengojnë atë.

Ka disa hulumtime që marrja e tepërt e kripës mund të dëmtojë sistemin imunitar. Në një studim të vitit 2015, një grup prej gjashtë burrash hëngrën:

 • 12 gramë kripë për 50 ditë
 • 9 gramë kripë për 50 ditë
 • 6 gramë kripë në ditë për 50 ditë
 • 12 gramë kripë për 30 ditët e fundit

Studiuesit zbuluan se, kur pjesëmarrësit hanin 12 gram kripë në ditë, ata kishin nivele më të larta të një lloji të qelizave të bardha të gjakut të quajtura monocite në gjakun e tyre. Ata gjithashtu kishin nivele të larta të IL-23, IL-6 dhe IL-10 më të ulët. Në tërësi, këta markues tregojnë inflamacion të tepruar dhe përgjigje immune të dobësuar.

Shembuj të ushqimeve shumë të përpunuara përfshijnë:

 • drithërat e ëmbëlsuar
 • patate të skuqura me shumë yndyrë dhe ushqime të shpejta
 • pije energjike me sheqer dhe gazra
 • biskota, ëmbëlsira, pite dhe pasta
 • bukë me yndyrë të lartë, me fibra të ulët dhe biskota
 • ushqime të skuqura shumë

*Alkooli

Alkooli ka potencialin të dëmtojë pothuajse çdo aspekt të shëndetit, përfshirë sistemin imunitar.

Shumica e ilaçeve të përdorura për trajtimin e herpesit nuk përmbajnë paralajmërime specifike të alkoolit. Por është një ide e mirë të shmangni përzierjen e alkoolit dhe ilaçeve sa më shumë që të jetë e mundur.

A ka ushqime që mund të përmirësojnë një shpërthim të herpesit?

Ushqimet me vlera ushqyese, veçanërisht ato me shumë zink dhe vitamina A, B12, C dhe E, mund të ndihmojnë në mbështetjen e sistemit imunitar. Konsumimi i lizinës mund të ndihmojë gjithashtu në frenimin e virusit.

*Lizina

Lizina është një aminoacid që mendohet se pengon rritjen e disa viruseve, përfshirë herpes zosterin.

Disa njerëz mendojnë se ngrënia e një diete të pasur me lizinë mund të ndihmojë në trajtimin e viruseve të herpesave dhe herpesëve të tjerë. Në këtë kohë, nuk ka prova të mjaftueshme që tregon se rritja e marrjes së këtij aminoacidi mund të përmirësojë simptomat e herpes.

Nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar efektet e lizinës në herpes.

Burime të mira të lizinës përfshijnë ushqime që janë të pasura me proteina, të tilla si:

 • Mishi, posaçërisht mishi i kuq, mishi i derrit dhe shpendët.
 • Djathë, veçanërisht parmixhano.
 • Disa peshq, të tillë si merluci dhe sardelet.
 • Vezët
 • Farat e sojës
 • Spirulina.
 • Fara e finokut

*Ushqime të pasura me zink dhe vitamina A, B12, C dhe E

Ngrënia e një diete të ekuilibruar mirë mund t’ju ndihmojë të parandaloni mungesat e lëndëve ushqyese që mund të dobësojnë sistemin tuaj imunitar.

Suplementet më poshtë janë veçanërisht të rëndësishme për ruajtjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar:

 • zinku
 • vitamina A
 • vitamina B12
 • vitaminë C
 • vitamina E

*Karbohidratet komplekse

Ndërrimi i karbohidrateve të thjeshta me karbohidratet komplekse mund të ju ndihmojë që të ulni inflamacionin dhe të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Karbohidratet komplekse përmbajnë më shumë fibra. Dhe drithërat e plota sigurojnë më shumë vlera ushqyese.

Disa forma të karbohidrateve komplekse përfshijnë:

 • bukë me drithëra
 • oriz kaf
 • elbi
 • kuinoa
 • patate e embel
 • tërshëra e plotë
 • makarona me drithëra
 • kuskus kokërr

Konsumimi i një diete të ekuilibruar që është e ulët në karbohidrate të larta glikemike dhe ushqime të përpunuara mund të ndihmojë sistemin imunitar të luftojë virusin.

Ka disa hulumtime që ulja e marrjes së argininës dhe rritja e marrjes së lizinës mund të ndihmojnë në frenimin e rritjes së virusit, por nevojiten më shumë kërkime.