MENU
klinika

Asnjë humbje jete nga Covid-19

MSH publikon shifrat: Vetëm 4 raste të reja me koronavirus

19.06.2021 - 16:59

Vendi jonë vazhdon të mos shënojë asnjë humbje jete nga Covid-19. Sipas ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit janë regjistruar vetëm 4 raste të reja me koronavirus nga 2771 testime.

Ndërkohë numri i pacientëve të shëruar ka qenë 7. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit 

Janë kryer 2771 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 4 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Tiranë, nga 1 rast në Durrës, Vau i Dejës

Aktualisht janë 124 pacientë aktivë me Covid19 në vend. Po marrin trajtim spitalor të specializuar 7 pacientë, nga të cilët 3 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 7 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,910 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (19 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        4

Të shëruar në 24 orë      7

Të shtruar në spitale      7

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                2771

Testime totale            774,257

Raste pozitive             132,488

Raste të shëruara        129,910

Raste Aktive                  124

Humbje jete                  2,454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër       42

Tiranë          35

Durrës          12

Berat             10

Lezhë           8

Elbasan        5

Gjirokastër    4

Dibër             3

Korçë           2

Kukës           2

Fier                1

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN