MENU
klinika

Nga Financial Times/ Mungesa detyron prodhuesit të rikthejnë prodhimin

Mungesa e çipave do të zgjasë deri në mes e vitit 2022

07.06.2021 - 12:58

Mungesa globale e çipit që prish industrinë e makinave dhe kërcënon furnizimin e produkteve të teknologjisë së konsumit do të zgjasë të paktën një vit tjetër, ka paralajmëruar një nga prodhuesit më të mëdhenj të kontratave elektronike në botë.

Parashikimi nga Flex, prodhuesi i tretë më i madh në botë i tillë, është një nga më të zymtë, për një krizë që po i detyron grupet elektronike të makinave dhe konsumatorëve të rishikojnë zinxhirët e tyre global të furnizimit.

Një kërcim i shpejtë në shitjet e automjeteve i kombinuar me një bum të drejtuar nga bllokimet në konzollat ​​e lojërave, laptopët dhe televizionet i ka lënë prodhuesit e çipave në botë të mbingarkohen nga rritja e mprehtë e kërkesës.

Flex me qendër në Singapor ka më shumë se 100 site në 30 vende dhe prodhon pajisje dhe pajisje elektronike për kompani duke përfshirë Ford, projektuesin e pajisjeve shtëpiake britanike Dyson, shitësin elektronik të Mbretërisë së Bashkuar Ocado dhe prodhuesin e kompjuterave dhe printerëve amerikanë HP. Pozicioni i tij në zinxhirin e furnizimit e bën atë një blerës të madh të çipave.

Lynn Torrel, zyrtari kryesor i zinxhirit të furnizimit dhe furnizimit të Flex, tha se prodhuesit tek të cilët mbështetet për gjysmëpërçuesit kanë shtyrë parashikimet e tyre kur do të mbarojë mungesa.

“Me një kërkesë kaq të fortë, pritja është nga mesi i fundit të vitit 2022 në varësi të mallit. Disa presin që mungesat të vazhdojnë deri në vitin 2023,” tha ajo.

Parashikimi nga Flex, i cili qëndron në zemër të zinxhirëve të furnizimit për makinat, pajisjet mjekësore dhe industrinë elektronike të konsumit, pason një mavijosje gjashtë muaj gjatë së cilës mungesat i kanë detyruar kompanitë e makinave të rikthejnë prodhimin dhe stafin e tanishëm.

Çështja ka bërë që shumë kompani të miratojnë një qasje më të sigurt për burimet, siç është pagesa për çipa paraprakisht. Tesla, prodhuesi amerikan i makinave elektrike, ka eksploruar blerjen e një fabrike çipesh plotësisht.

Prodhuesit e elektronikës në Azi gjithashtu kanë paralajmëruar kohët e fundit se mungesa e çipave po fillonte të përhapej në TV, smartphone dhe pajisjet shtëpiake, me situatën që u përkeqësua përmes grumbullimit nga grupet kineze të goditura nga sanksionet.

Problemet e lidhura me pandeminë me zinxhirët e furnizimit janë shtuar nga bllokimi i Kanalit të Suezit në mars, moti ekstrem i ftohtë në Teksas dhe një zjarr i fundit në një fabrikë të madhe të çipave në Japoni.

Revathi Advaithi, shefi ekzekutiv i Flex, tha se përçarja e kryer nga pandemia ishte duke i shtyrë klientët e saj shumëkombësh të marrin një vështrim shumë më serioz në ristrukturimin e zinxhirëve të tyre të furnizimit sesa lufta tregtare midis SHBA dhe Kinës ndonjëherë. Kjo mund të përfshijë bërjen e tyre më rajonalë, shtoi ajo.

“Shumica e kompanive nuk do të marrin një vendim për rajonalizim vetëm mbi tarifat”, tha ajo. “Ata e dinë që mund të jetë një gjë afatshkurtër, por gjëra të tilla si pandemia dhe përshkallëzimi i kostove të transportit që ndikojnë në koston totale të pronësisë nxisin rajonalizimin.”

Flex i renditur në New York, i cili regjistroi 24.2 miliardë dollarë të ardhura vitin e kaluar dhe ka struktura prodhuese të ndara në mënyrë të barabartë midis Evropës, Azisë dhe Amerikës, është detyruar të ndërpresë prodhimin për një gamë të gjerë të produkteve elektronike.

Prodhuesit e çipave po investojnë në kapacitete të reja prodhuese por mund të duhen deri në dy vjet për të ngritur objektet komplekse.

Torrel tha se fotografia mund të përmirësohej nëse vaksinimet Covid-19 bëjnë që shpenzimet e konsumatorëve të zhvendosen drejt shërbimeve dhe njerëzit të shpenzojnë më pak para për elektronikën e konsumit ndërsa bota shërohet nga pandemia.

Sidoqoftë, ajo paralajmëroi që problemet në dukje të vogla, të tilla si një bllokim i fundit dy javor në Malajzi, ku janë të vendosur shumë furnizues gjysmëpërçues, mund të kenë një efekt të madh në zinxhirët e furnizimit tashmë nën presion.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


The Economist: Viti i divergjencës

Si u përça bota e biznesit në 2020?

Nga Financial Times/ Përgjigje të reja për pyetjen kineze që ndryshon gjithnjë

BE po shtrin shtrembërimet tregtare të Kinës në gjithë botën