MENU
klinika

Nga The Economist

Navalny, “gjembi” që i ka dhembur më shumë Putinit!

11.06.2021 - 15:40

Alexei Navalny, lideri i opozitës ruse, është bërë gjembi më i madh në mishin e Vladimir Putinit.

Vitin e kaluar forcat ruse të sigurisë u përpoqën dhe nuk arritën ta vrisnin duke e helmuar me një agjent nervor. Autoritetet më pas e arrestuan atë në Moskë në janar. Më 9 qershor – vetëm disa ditë përpara samitit të Putinit me Presidentin Joe Biden – një gjykatë ndaloi grupet e lidhura me Navalny, duke vendosur që ato të ishin “organizata ekstremiste”.

Pse presidenti i Rusisë ka kaq frikë nga Navalny?

Për një përgjigje, kthehemi një dekadë pas. Në vitin 2011, kur partia e Rusisë së Bashkuar të Putinit fitoi një zgjedhje të manipuluar parlamentare, Navalny, atëherë një bloger popullor dhe kritik i ashpër i Kremlinit, udhëhoqi dhjetëra mijëra protestues për të kërkuar një “Rusi pa Putin”. Ata nuk e plotësuan dëshirën e tyre.

Navalny është politikani i parë i opozitës që nga rënia e Bashkimit Sovjetik që ka mobilizuar një lëvizje të fuqishme opozitare që bashkon shumë fije të shoqërisë, nga lagjet e klasës punëtore në rajone te inteligjenca urbane në Moskë.

Alexei Navalny and his wife Yuliastand in line at the passport control after arriving at Sheremetyevo airport, outside Moscow, Russia, Sunday, Jan. 17, 2021. Russia’s prison service says opposition leader Alexei Navalny has been detained at a Moscow airport after returning from Germany. (AP Photo/Mstyslav Chernov)

Ai përdor uebin (akoma relativisht falas) për të shpërthyer monopolin e televizionit shtetëror dhe për të mobilizuar protesta të mëdha në rrugë.

Ai përfaqëson një ndryshim brezash, i cili shpesh ka qenë një motor i ndryshimit politik në Rusi dhe ka ekspozuar dobësinë kryesore të regjimit të Putinit: korrupsionin e tij moral dhe financiar dhe mungesën e vizionit për të ardhmen e Rusisë.

Megjithëse Navalny nuk është lejuar kurrë të kandidojë për president – Kremlini e ka ndaluar atë të qëndrojë dhe ka ndaluar partinë e tij – aktivizmi i tij dhe lufta e tij kundër korrupsionit kanë tërhequr miliona mbështetës.

Navalny e ka bërë këtë pjesërisht përmes përdorimit të mediave sociale (ai ka 2.6 milion ndjekës në Twitter dhe 6.5 milion abonentë në YouTube), ku ai tallet me Kremlinin dhe ekspozon dështimet e tij.

Ai u ka bërë thirrje mbështetësve të tij të votojnë për cilindo që është më i miri për të mposhtur kandidatin e Kremlinit, pa marrë parasysh se cilën parti përfaqësojnë, një taktikë që ai e quan “votim i zgjuar”.

Kjo qasje kontribuoi që partia në pushtet të humbasë pothuajse gjysmën e vendeve të këshillit të qytetit të Moskës në zgjedhjet lokale në 2019.

Marsin e kaluar, Putini hoqi kufijtë e mandatit që do ta detyronin atë të qëndronte si president në 2024, por aftësia e tij për të qeverisur ende varet nga partia në pushtet që mban kontrollin. Zgjedhjet parlamentare do të priten në shtator; në një sondazh të pavarur në mars vlerësimet e miratimit për partinë e tij ishin vetëm 27%.

Besimi te presidenti po bie gjithashtu. Me “ngecjen” e ekonomisë dhe të ardhurat në rënie për gjashtë vitet e fundit, oreksi për protestë është rritur.

Preokupimi i vetëm i Putinit është mbijetesa e tij.

Frika e Kremlinit ndaj Navalny që drejton një lëvizje masive proteste, e ka shtyrë Kremlinin në veprim më ekstrem, siç është përpjekja për të neutralizuar Navalny duke e helmuar atë me një agjent nervor në gusht 2020.

Russian opposition leader Alexei Navalny, center, heads to a meeting of the Russia’s Central Election commission in December. Officials formally barred him Alexei Navalny from running for president in the March 18 election, which he says is a predetermined sham.

Navalny mbijetoi sulmin dhe u evakuua në Gjermani për mjekim, ku Putin ndoshta shpresonte që ai të qëndronte dhe të harrohej.

Në vend të kësaj, Navalny identifikoi helmuesit e tij dhe u kthye për t’u përballur me presidentin rus.

Zyrtarisht ai lëngon në burg për thyerjen e kushteve të provës së tij (lidhur me një dënim të mëparshëm të trilluar për mashtrim) ndërsa po shërohej në Gjermani.

Tani shërbimet ruse të sigurisë kanë mobilizuar të gjitha burimet e tyre për të shtypur lëvizjen e Navalny dhe për të spastruar politikën ruse nga kundërshtimi bazë.

Ata kanë nxjerrë jashtë ligjit fondacionin anti-korrupsion të Navalny, së bashku me rrjetin e tij rajonal, në fakt duke barazuar anëtarët e tij me terroristët dhe duke i ndaluar ata nga zgjedhjet.

Një gjykatë servile ruse, e cila i bëri procedurat e saj të fshehta, vulosi vendimin.

“Kur korrupsioni bëhet themeli i shtetit, ata që luftojnë kundër tij bëhen ekstremistë,” shkroi Navalny në një postim në Instagram, përmes avokatëve të tij.

Megjithatë, ndalimi i organizatës së Navalny nuk ka të ngjarë të ndalojë një ndryshim historik që ai ka ndihmuar në sjelljen e tij. Siç shtoi ai në Instagram, “Çfarë ndryshimi bën ajo që quhemi? … Ne jemi miliona dhe nuk po shkojmë askund”.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Economist/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Konfirmohet që rivali i presidentit është helmuar

“Kupa u mbush!”/ Merkel, e zemëruar me Putinin!

Analiza nga Project Syndicate

A mundet Navalny ta rrëzojë Putinin?