MENU
klinika

Post që e mban prej 12 vitesh

Netanyahu vijon trentativat për të qëndruar në postin e kryeministrit

12.06.2021 - 17:53

Në atë që mund të cilësohej fundjava e tij e fundit si Kryeministër, Benjamin Netanyahu po përgatitet për një luftë finale për të qëndruar në pushtet dhe për të zgjatur 12 vitet e tij radhazi në krye të Izraelit.

Gjatë javës së kaluar, Netanyahu ka akuzuar njeriun e vendosur për ta zëvendësuar atë, Naftali Bennett , për kryerjen e “mashtrimit më të madh të zgjedhjeve në historinë e vendit” dhe krijimin e një qeverie “të rrezikshme”, në gjuhë që i bëri jehonë të pabazës së ish-presidentit Donald Trump pretendimet pas zgjedhjeve të SHBA në 2020. Partia Likud e

Netanyahut zbuti pretendimet e rreme të mashtrimit zgjedhor të Enjten, por vetëm pak.
Në vend që të thoshte se kishte vota të gabuara ose mashtrim sistematik, partia postoi në Tuitter se “Bennett rrëmbeu votat nga e djathta dhe i zhvendosi ato në të majtë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me premtimet e tij të fushatës. Nëse ky nuk është mashtrim, ne nuk di çfarë është”.

Në një temë në Tuitter që u nda nga Netanyahu, Likud tha se do të kishte një tranzicion paqësor të pushtetit në një qeveri të re. “Gjithmonë ka pasur një transferim paqësor të pushtetit në Izrael dhe do të ketë gjithmonë,” shkroi Likud. Partia fajësoi të tjerët pa emër për ato që pretendon se janë mënyrat se si “u shtrembëruan” fjalët e Netanyahut.

Por kjo nuk do të thotë që Netanyahu është dorëhequr për humbjen e tij ose duke lënë rezidencën zyrtare të Kryeministrit në Rrugën Balfour në Jeruzalem qetësisht. Netanyahu e ka portretizuar vazhdimisht veten si i vetmi që mund ta mbajë Izraelin të sigurt nga armiqtë në Iran, Gaza dhe Liban.

Në Knesset të Izraelit me 120 vende, Bennett ka një shumicë të hollë me 61 vende.
Netanyahu dhe aleatët e tij kanë punuar për të bërë presion ndaj politikanëve nga partitë e krahut të djathtë Yamina dhe Neu Hope për të votuar kundër qeverisë së re të Bennett në një votim vendimi të besimit të planifikuar për të Dielën pasdite.

Nëse Bennett humb votën, përpjekja e tij për të përjashtuar njeriun për të cilin ai dikur ka punuar do të ketë dështuar, duke dërguar Izraelin në zgjedhjet e pestë brenda dy vjet e gjysmë. Por dështimi do ta linte Netanyahun si Kryeministër të përkohshëm, një titull që ai e ka mbajtur gjatë shumicës së trazirave politike të fundit të Izraelit.

Si pjesë e fushatës së tij të vazhdueshme të presionit të tiradës kundër Bennett, Netanyahu shkroi në Tuitter në fillim të kësaj jave, “Kushdo që ka të drejtë nuk voton për një qeveri të majtë dhe kushdo që është për një qeveri të majtë nuk është e drejtë.”

Bennett dha mbështetjen për koalicionin e tij kur një anëtar i partisë së tij Yamina, i konsideruar një nga ata që ka më shumë të ngjarë të defektojë dhe të shkatërrojë qeverinë e sapolindur, premtoi mbështetjen e tij të Martën.
Të Dielën, Bennett i kërkoi udhëheqësit të vjetër të Izraelit të mbështeste një tranzicion të rregullt të pushtetit dhe të mos linte rrëmujë pas tij.

Pak izraelitë donin një udhëheqës në të djathtë të Netanyahut. Naftali Bennett është vendosur të dëbojë shefin e tij të vjetër gjithsesi.

“Kjo nuk është një katastrofë. Është një ndryshim i qeverisë. Një ngjarje e zakonshme në çdo vend demokratik,” tha Bennett në një konferencë shtypi të Dielën mbrëma në Parlamentin me 120 vende, i njohur si Knesset. “Sistemi në shtetin e Izraelit nuk është monarkik. Askush nuk ka monopol mbi pushtetin.”

Netanyahu nuk e ka pranuar ende publikisht humbjen ndaj ish shefit të tij të kabinetit, plotësisht i vetëdijshëm për mundësitë që ai ende ka për të gjetur çarje për të shfrytëzuar në qeverinë e Bennett. Koalicioni është vendosur të jetë më i larmishmi në historinë e Izraelit, duke përfshirë partitë e krahut të djathtë, të majtë dhe arabe.

Por aleanca e tetë partive të ndryshme, secila me interesat e saj të ndryshme, mund të ketë pak pika të përbashkëta për ta mbajtur atë përveç dëshirës së saj për të hequr Netanyahu nga posti.
Uniteti i qeverisë së Bennett do të përballet me provën e tij të parë të madhe të Dielën pasdite, kur Knesset mblidhet për të debatuar mbi përparësitë dhe politikat e koalicionit përpara betimit në votim.

Debati pritet të zgjasë disa orë, gjatë së cilës Netanyahu dhe aleatët e tij do të përpiqen të gjejnë pika presioni për të tërhequr një parti larg nga një tjetre. Vetëm atëherë kryetari i Knesset, një anëtar i partisë Likud të Netanyahut, do të thërrasë votën e besimit.

Do të jetë një moment kritik, një moment që jo vetëm vendos udhëheqësin e vendit, por gjithashtu zbulon nëse Netanyahu, i konsideruar prej kohësh “magjistari” i politikës izraelite, ka një mashtrim më shumë për të luajtur.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga cnn/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN