MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Nga se shkaktohen dhimbjet muskulare?

19.06.2021 - 10:57

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Nga se shkaktohen dhimbjet muskulare?

Mjeku: Disa prej shkaktarëve më të zakonshëm të dhimbjeve muskulare janë:

Stresi
Stresi e bën më të vështirë punën e trupit për të luftuar sëmundjet. Njerëzit që nuk janë mirë me shëndet ose janë të stresuar, përjetojnë dhimbje muskulare që tregojnë se trupi po përpiqet të luftojë një inflamacion ose infeksion.

Pamjaftueshmëria Ushqimore
Njerëzit që nuk marrin ushqyesit e duhur vuajnë nga dhimbjet muskulare. Këshillohet se vitamina D luan një rol të rëndësishëm në funksionin e duhur të muskujve. Ajo ndihmon me përthithjen e kalçiumit dhe mungesa e saj shkakton një ulje të ndjeshme të nivelit të kalçiumit që prek jo vetëm kokcat por edhe muskujt apo organet.

Dehidratimi
Sipas të dhënave, dehidratimi shoqërohet me dhimbje muskulare por edhe vështirësi në frymëmarrje dhe tretje. Sasia e rekomanduar ditore e ujit është 6 deri në 8 gota.

Ndrydhjet Dhe Tendosjet
Lëndime të tilla shoqërohen me dhimbje muskulare dhe parehati. Këto lëndime kalojnë vetë por duke garantuar pushim dhe medikamente kundër dhimbjes.

Mungesa E Gjumit
Gjumi i ofron organizmit mundësinë e duhur për të pushuar dhe rimëkëmbur. Edhe muskujt kanë nevojë të flenë dhe nëse nuk e arrijnë këtë, ata dhembin.

Aktiviteti I Sforcuar Fizik
Sipas studimeve edhe aktiviteti i sforcuar fizik shkakton ose shoqërohet me dhimbje muskulare. Kjo ndodh veçanërisht me njerëzit që kryejnë një ushtrim të ri, kryejnë aktivitet fizik për herë të parë, stërviten më gjatë seç duhet apo nuk kryejnë punë përgatitore.

Simptomat E Dhimbjeve Muskulare
Dhimbjet muskulare manifestohen me një sërë simptomash ku përfshihen:
Mpirje, irritim dhe dobësim të muskujve, ethe, marramendje, vështirësi në frymëmarrje dhe skuqje. Disa prej këtyre simptomave siç është temperature ose vështirësia në frymëmarrje kërkojnë një trajtim të menjëhershëm mjekësor./AgroWeb

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.