MENU
klinika

Gazsjellësi rus

Perëndimi e kundërshtoi/ Rusia përfundon Nord Stream 2

05.06.2021 - 09:02

Rusia ka përfunduar vendosjen e një tubacioni të diskutueshëm të gazit në Evropë në kundërshtim me sanksionet perëndimore, tha presidenti Vladimir Putin ndërsa përqeshi përpjekjet e SHBA për të parandaluar ndërtimin e tij.

Nord Stream 2, i cili do të sjellë gaz nga Rusia në Gjermani përtej Detit Baltik, është përshkuar nga sanksionet financiare dhe ligjore nga SHBA dhe shtetet e BE që thonë se do të rrisë fuqinë e Rusisë mbi furnizimet evropiane të energjisë, duke e bërë atë një mollë sherri midis kundërshtarët e Kremlinit.

Putini të Premten njoftoi se pavarësisht bllokimeve të tilla rrugore, të cilat përfshinin sanksione që detyruan kontraktorët ndërkombëtarë të braktisin projektin dhe një ristrukturim të financimit të tij, tubi i parë nga dy tubat e tij u vendos plotësisht dhe furnizimi i gazit mund të fillonte në 10 ditë.

“Dy orë e gjysmë më parë, vendosja e vargut të parë të tubacionit të gazit Nord Stream 2 u përfundua me sukses. . . Puna është përfunduar, duke përfshirë pjesën e hapur, “tha Putini në fjalimin e tij vjetor për elitën e biznesit të Rusisë në Forumin Ekonomik të Shën Petersburg.

Njoftimi erdhi më pak se dy javë para se Putini të takonte presidentin e SHBA Joe Biden në Gjenevë për bisedime që synojnë zbutjen e tensioneve midis Moskës dhe perëndimit.

Biden muajin e kaluar hoqi dorë nga sanksionet shtesë kundër operatorit të gazsjellësit në një pranim të heshtur se Uashingtoni nuk ishte në gjendje të parandalonte tubacionin, i cili ishte më shumë se dy vjet pas planifikimit, të përfundonte.

Ndërkohë Berlini ka mbështetur tubacionin, përkundër kundërshtimit të gjerë nga vendet lindore të BE.

SHBA ka thënë se mbetet kundër Nord Stream 2, pavarësisht heqjes dorë nga sanksionet.

“Administrata e re Amerikane thotë se dëshiron të ndërtojë marrëdhënie të mira me partnerët e saj kryesorë në Evropë,” tha Putini.

“Epo, si mund të ndërtoni marrëdhënie të mira me partnerët nëse nuk interesoheni për interesat e tyre? Kjo është vetëm një lloj marrëzie ”.

Sanksionet dëmtojnë ekonominë botërore, shtoi ai. 

Kundërshtimi i SHBA dhe BE ndaj tubacionit është përqendruar në frikën se Kremlini do të përdorë eksportet e rritura të gazit si levë politike mbi vendet evropiane dhe se qëllimi i tij i vërtetë është të shmangë tubacionet ekzistuese përmes Ukrainës, duke privuar kështu Kievin nga të ardhurat nga tranziti.

Si Rusia, ashtu edhe Gjermania thonë se është një projekt thjesht ekonomik që do të sigurojë përmbushjen e kërkesës së gazit në BE.

Moska gjithmonë u zotua se tubacioni do të përfundonte pavarësisht presionit të perëndimit.

Këtë vit, Gazprom, prodhuesi i gazit i kontrolluar nga Kremlini, iu desh të ndreqte disa nga anijet e saj për të shtrirë pjesën e fundit pasi sanksionet nxitën që kontraktori zviceran Allseas të tërhiqej, dhe disa sigurues dhe kompani inxhinierike evropiane u tërhoqën.

Kompanitë evropiane të energjisë Shell, Wintershall, Engie, Uniper dhe OMV kanë paguar për gjysmën e kostos së ndërtimit të projektit prej 11 miliardë dollarësh.

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ konica.al