MENU
klinika

Nga Financial Times

Politika e BE-së ndaj Rusisë nuk po shkon aspak mirë

10.06.2021 - 09:04

Më pak se një muaj më parë, Rusia cilësoi zyrtarisht dy vende si “jo miqësore”. Njëra ishte SH.B.A. tjetra ishte Republika Çeke. Përfshirja e tij në listën e Kremlinit nënvizon se si marrëdhëniet ruso-çeke kanë rënë në një nivel të ulët që nuk është parë që kur forcat e Traktatit të Varshavës të udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik pushtuan ish-Çekosllovakinë në 1968 për të shtypur Pranverën e Pragës.

Shkaku i përafërt i këtyre tensioneve ishte zbulimi çek se agjentët rusë ishin përgjegjës për hedhjen në erë të një depoje çek municioni në vitin 2014. Pasuan dëbimet reciproke të diplomatëve. Por Çekët dhe Amerikanët së shpejti mund të jenë në listën e “djemve të këqij” të Rusisë.

Sipas Izvestia, një e përditshme ruse pro-Kremlinit, tetë vende të tjera janë kandidatë për përfshirje. Australia, Kanadaja dhe Britania e Madhe formojnë një treshe që konsiderohet në Moskë si e pandreqshme pro-amerikane. Pesë të tjerët Estonia, Letonia, Lituania, Polonia dhe Ukraina janë, si Republika Çeke, ose ish-shtetet satelitore Sovjetike ose vende që formuan pjesë të BRSS.

Pasoja e drejtpërdrejtë e të qenit në listën zyrtare ruse është se do të jetë më e vështirë për qeveritë në fjalë të punësojnë staf lokal në ambasadat e tyre në Moskë. Por lista jozyrtare e përpiluar nga Izvestia mbart një rëndësi më të thellë. Pjesa më e madhe e Evropës Qendrore dhe Lindore është në të, por Franca dhe Gjermania nuk janë. Sipas Oleg Shein, një ligjvënës rus, kjo është për shkak se Moska i sheh Berlinin dhe Parisin si “palë negociuese”.

Vlerësimi i Kremlinit nuk është i gjerë. Mes një përkeqësimi të përgjithshëm të marrëdhënieve perëndimore-ruse, është e habitshme që Franca dhe Gjermania vazhdojnë të mbajnë kanale të hapura për dialog, pavarësisht nga mungesa e rezultateve të prekshme. Shfaqja e unitetit që Presidenti Joe Biden dhe aleatët e tij Evropianë mund të pritet të bëjnë në samitin e NATO-s javën e ardhshme do të maskojë realitetin që politika e BE ndaj Rusisë është e prishur.

Thënë troç, evropianët qendrorë dhe lindorë nuk kanë shumë besim në përpjekjet penguese të BE-së për të krijuar një politikë të fortë mbrojtëse, të jashtme dhe të sigurisë. Për ta, NATO dhe çadra e sigurisë së SHBA mbi Evropën janë garancitë e vetme të besueshme të lirisë së tyre.

Pozicioni më i ashpër i Evropës Qendrore dhe Lindore mori formën përfundimtare në 10 maj në një deklaratë nga udhëheqësit e Bullgarisë, Republikës Çeke, Estonisë, Hungarisë, Letonisë, Lituanisë, Polonisë, Rumanisë dhe Sllovakisë.

“Veprimet agresive dhe ndërtimi ushtarak i Rusisë në afërsi të NATO-s… vazhdojnë të kërcënojnë sigurinë Euro-Atlantike,” thanë ata. Gjermania dhe Franca ndajnë këto shqetësime në lidhje me mashtrimin e Rusisë. Por secili beson se interesat e saj kombëtar ndonjëherë justifikojnë largimet nga një linjë e përbashkët e BE-së.

Për Gjermaninë, ka të bëjë kryesisht me biznesin. Armin Laschet, kandidati i partisë Kristian Demokrate për kancelar, thekson se shteti i tij amë Rhein-Veri-Uestfalen përmban 1200 kompani që kanë tregtuar ose investuar në Rusi.

Sa për Francën, tani janë dy vjet që kur Presidenti Emmanuel Macron nisi një përpjekje për dialog me Moskën, duke deklaruar se “shtyrja e Rusisë larg Evropës është një gabim i thellë”. Për evropianët qendrorë dhe lindorë, gabimi ishte të ndiqnin një iniciativë që nuk ishte e koordinuar me partnerët e Francës në BE dhe rrezikonte të legjitimonte sjelljen provokuese ruse në lagjen lindore të BE-së.

Ashtu si vera e re në shishet e vjetra, rivendosja e Macron në Rusi reeks e Gaullist dëshiron një rol të pavarur francez në aleancën perëndimore që përfshin një marrëdhënie të privilegjuar me Moskën. Politika gjermane është të ndajë, për aq sa është e mundur, marrëdhëniet politike nga ato ekonomike me Rusinë.

Asnjëra nga qasjet nuk siguron evropianët qendrorë dhe lindorë. Viktima kryesore e këtyre mosmarrëveshjeve është politika e jashtme e përbashkët e BE-së, e cila në lidhje me Rusinë mbetet një aspiratë e largët.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN