MENU
klinika

Nga The New York Times

Putini ka kërkuar respekt nga Perëndimi. Tani Biden po ia jep!

16.06.2021 - 08:53

Kur Presidenti Biden, duke qëndruar në selinë e NATO-s të hënën, i referohej Presidentit Vladimir V. Putin si “një kundërshtar i denjë”, veshët ishin ngritur në Moskë.

Udhëheqësi rus, i cili do të takojë presidentin e tij të pestë të SHBA që nga marrja e pushtetit në 1999, ka kërkuar prej kohësh respektin e Perëndimit.

Kur Putin të ulet me Biden në Gjenevë të Mërkurën, ai do të ketë një mundësi të rrallë për ta marrë atë.

“Qëllimi i Putinit është të kalojë në një marrëdhënie kundërshtuese të respektueshme nga ajo e parespektueshme që kemi sot,” tha Vladimir Frolov, një kolumnist rus i punëve të jashtme. “Kjo duket të jetë në përputhje me objektivat e Biden për një” marrëdhënie të parashikueshme dhe të qëndrueshme “.”

Në Moskë, plagët janë ende të papërpunuara nga trazira e administratës së mëparshme.

“Ne shohim një dëshirë nga ana e Shteteve të Bashkuara për të theksuar një lloj agjende pozitive – ka kaluar një kohë e gjatë që kur nuk e kemi parë atë,” tha Tatiana Stanovaya, themeluese e një firme për analiza politike, R.Politik.

Ka pak pritshmëri që samiti i Gjenevës të riformulojë rrënjësisht marrëdhëniet midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Por ka shpresë në Rusi si nga mbështetësit ashtu edhe nga kritikët e Putin se ajo të paktën do të ndalojë spiralen e saj në rënie.

Zyrtarët dhe analistët rusë thonë se bisedimet mund të hapin derën për negociata më të gjera mbi kontrollin e armëve dhe sigurinë kibernetike dhe ndoshta të japin rezultate konkrete në formën e Moskës dhe Uashingtonit duke hequr disa kufizime në misionet diplomatike të njëri-tjetrit.

Për Kremlinin, njohja e epërsisë së z. Putin në politikën e brendshme ruse është veç një parakusht për bisedime.

“Kjo ka të bëjë me përcaktimin e një kornize për Luftën e Re të Ftohtë,” tha Fjodor Lukjanov, një ekspert rus i politikës së jashtme i cili këshillon Kremlinin.

Për kritikët, fakti që ishte Biden ai që i dha ftesën për samitin Putin në Prill, duket si një koncesion ose një shpërblim i pajustifikuar.

Çelësi i rezultatit të samitit, thonë analistët, do të jetë “toni”.

Mundësia që Shtetet e Bashkuara dhe Rusia të vijnë në kushte të ngjashme me Luftën e Ftohtë është një goditje e gjatë për shkak të asimetrisë së konfrontimit të sotëm, thonë analistët.

Bisedimet e Gjenevës pritet të zgjasin rreth katër deri në pesë orë, tha të martën Dmitri S. Peskov, zëdhënësi i Kremlinit. Ata do të fillojnë me një seancë të një grupi të vogël, të ndjekur nga seanca pune të grupeve më të mëdha që do të përfshijnë një përqendrim në çështjet rajonale si Ukraina dhe Siria, tha Yuri V. Ushakov, këshilltari i politikës së jashtme të zotit Putin.

Luftimi i ndryshimit të klimës do të jetë në krye të axhendës, tha Kremlini.

“Biden po përgatitet për betejë dhe po përgatitet psikologjikisht, ”tha drejtuesi Dmitri Kisisov në emisionin kryesor të lajmeve javore të televizionit shtetëror të Dielën. “Në Rusi, gjendja shpirtërore është më e qetë dhe më afariste.”

Edhe disa kritikë të Putin brenda Rusisë shpresojnë që ai dhe Biden të gjejnë ndonjë gjuhë të përbashkët.

Por arsyetimi i deklaruar prapa këtyre shtypjeve – që ndërhyrja perëndimore në punët e brendshme duhej të zmbrapset – mund të bëhet më pak imponuese në rastin e shkrirjes së marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara.

“Nëse ata arrijnë të arrijnë marrëveshje për gjëra të caktuara dhe ka një ndjenjë në Kremlin që ky ishte hapi i parë, atëherë kjo mund të sigurojë një nxitje të madhe për të zvogëluar persekutimin brenda vendit,” tha Ivan I. Kurilla, një ekspert i Marrëdhëniet ruso-amerikane në Shën Petersburg dhe një kritik i shpeshtë i Kremlinit.

“Nëse Biden vjen në Gjenevë dhe i jep Putinit një leksion për të drejtat e njeriut dhe shkon në shtëpi, atëherë unë dyshoj se Putini do të bëjë gjithçka anasjelltas.”

Përkthyer dhe përshtatur nga The New York Times/ konica.al