MENU
klinika

Nga The Washington Post

Sa shumë të përbashkëta kanë dy diktatorët e fundit të Evropës!

05.06.2021 - 08:29

Fushata zgjedhore parlamentare e Rusisë fillon zyrtarisht në mes të qershorit.

Megjithatë Kremlini bëri lëvizjen e tij të parë këtë javë duke arrestuar dy kandidatë të shquar të opozitës që pritej të paraqisnin një sfidë të rëndësishme për partinë e Rusisë së Bashkuar të Vladimir Putinit.

Të hënën në mbrëmje, operativët e sigurisë kapën një aeroplan polake të pasagjerëve të lidhur me Varshavën, ndërsa ishte gati të ngrihej nga pista në aeroportin ndërkombëtar të Shën Petersburg.

Pasi u ngjitën në bord, ata iu afruan një pasagjeri, i thanë atij se ai po ndalohej me një “urdhër kërkimi” (madje mendoi se ai sapo kishte pastruar doganën dhe kontrollin e kufirit) dhe e çuan larg. Operacioni bëri jehonë të skandalit të fundit në Bjellorusi, kur shërbimet e sigurisë së Alexander Lukashenko rrëmbyen në mënyrë efektive një aeroplan pasagjerësh për të arrestuar një gazetar të opozitës.

Dy diktatorët e fundit të Evropës me të vërtetë kanë shumë të përbashkëta.

Pasagjeri i Shën Petersburg ishte Andrei Pivovarov, ish-drejtor i Rusisë së Hapur, një grup opozitar i themeluar nga kritiku i Putin në mërgim Mikhail Khodorkovsky. Lëvizja është vënë nën sulm intensiv nga autoritetet ruse në vitet e fundit, me arrestime dhe ndjekje penale të anëtarëve të saj. Në mars, një sallë e tërë konferencash plot me ligjvënës dhe aktivistë të opozitës (përfshirë autorin e kësaj pjese) u arrestuan nga policia e Moskës me akuzat e mbështetjes së një “organizate të padëshirueshme”.

Russian President Vladimir Putin and his Belarusian counterpart Alexander Lukashenko take a boat trip off the Black Sea coast, Russia May 29, 2021. Sputnik/Sergei Ilyin/Kremlin via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY.

Për të mbrojtur mbështetësit e saj nga sulmet e mëtejshme, u shpërbë zyrtarisht muajin e kaluar – por kjo nuk i ndaloi autoritetet të arrestonin Pivovarov gjithsesi.

Pasi u mor në pyetje, ai u akuzua për ndarjen e një postimi në Facebook në gusht 2020 në mbështetje të një kandidati për zgjedhje lokale në Krasnodar. Akuza – përsëri, nën akuzën e “organizatës së padëshirueshme” për shkak të një lidhjeje të supozuar me Rusinë e Hapur – mbart deri në gjashtë vjet burgim.

Të nesërmen në mëngjes – pas një kërkimi gjatë natës në banesën e tij, me gruan e tij dhe djalin 4-vjeçar duke parë – Pivovarov u dërgua, në pranga dhe nën shoqërimin e policisë, në Krasnodar, mbi 1.000 milje larg, ku gjykata e vendosi atë në arrest në pritje të gjykimit.

Ndërsa Pivovarov ishte duke udhëtuar për në Krasnodar, oficerë me armë zjarri në Moskë kryen bastisje të agimit në apartament, dacha dhe zyrat e Dmitry Gudkov, një politikan i shquar i opozitës dhe ish-anëtar i parlamentit rus.

Gudkov u ndalua dhe u mbajt në paraburgim; dy ndihmës të tij u morën në pyetje.

Kam kaluar këtë javë në Yekaterinburg për një shfaqje filmi në Qendrën Presidenciale të Boris Jeltsin. Ekspozitat këtu kthehen në një epokë tjetër në Rusi – periudha jonë jetëshkurtër e demokracisë kur zgjedhjet u luftuan për të vërtetë, parlamenti ishte një vend për debat dhe rrjetet televizive ishin të lira të kritikonin qeverinë. Ishte si të udhëtoja përsëri në vitet 1990. Diku tjetër në Rusi gjërat duken dukshëm më shumë si vitet 1970 – dhe mbase shpejt po i afrohen viteve 1930.

Kjo valë e re e shtypjes vjen nga pasiguria.

Partia e Rusisë së Bashkuar të Putinit është në 27 përqind në sondazhet në të gjithë vendin – dhe me një përqindje të dobët prej 15 përqind në Moskë, ku Pivovarov dhe Gudkov po planifikonin të garonin në zgjedhjet e Shtatorit.

Sondazhet e porositura nga administrata presidenciale tregojnë se Gudkov ka vazhdimisht mbështetje të lartë në rrethin e tij dhe ka të ngjarë të fitojë – një perspektivë veçanërisht e padëshiruar për Kremlinin, pasi parlamenti i ardhshëm do të jetë i ulur gjatë vitit vendimtar të tranzicionit 2024, kur Putini ka të ngjarë të provoni një kapje jokushtetuese të pushtetit në shkelje të kufijve të mandatit.

Burimet e Kremlinit u thonë gazetarëve se Putini e ka bërë të qartë se parlamenti i ardhshëm – ashtu si ai aktual – duhet të jetë pa opozitë.

Është duke u bërë më e vështirë për Kremlinin për ta arritur këtë.

Pas 21 viteve në pushtet të Putinit, madje edhe mbështetësit dikur besnikë janë lodhur prej tij.

Siç kanë treguar zgjedhjet legjislative të Moskës 2019, heqja e kandidatëve të opozitës nuk e mbron më partinë e Putinit nga humbjet poshtëruese.

Në fund të fundit, asnjë sforcim nuk mund të ndalojë ndryshimet politike sapo ndjenja publike të rritet mjaft e fortë.

Eshtë e panevojshme të thuhet, se varet nga rusët që të ndryshojnë Rusinë.

Por burgimi i motivuar politikisht është një shkelje e angazhimeve ndërkombëtare të Moskës – dhe këtë javë numri i të burgosurve politikë (tashmë më i lartë se në epokën e vonë Sovjetike) është rritur përsëri. Bashkimi Evropian ka kërkuar që Kremlini “menjëherë dhe pa kushte” të lirojë Pivovarov dhe të tjerët të ndaluar padrejtësisht.

Më 16 qershor, gjatë takimit të tij me Putinin në Gjenevë, Presidenti Biden do të ketë një mundësi të mirë për të bërë të njëjtën gjë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al