MENU
klinika

Analiza

Samiti Biden-Putin/ Pse pritshmëritë janë të pakta?

16.06.2021 - 08:30

Një nga pjesët më të shikuara dhe të tensionuara të turit evropian të presidentit amerikan ka të ngjarë të jetë bisedimet me Vladimir Putinin rus të planifikuar për në Gjenevë të Mërkurën.

Biden e ka quajtur Putin një “kundërshtar të denjë” dhe ka thënë se shpreson të gjejë çështjeje bashkëpunimi me presidentin rus.

Por ai gjithashtu ka paralajmëruar se nëse Rusia vazhdon sulmet e saj kibernetike dhe veprimet e tjera agresive ndaj SHBA “ne do të përgjigjemi”.

Biden shpreson të gjejë mirëkuptim me presidentin rus, duke përfshirë cështjen e ambasadorëve e kthimit në Uashington dhe Moskë.

Të dy vendet kanë qenë pa një diplomatpër muaj me radhë.

Biden do të përqendrohet tek diplomacia, sulmet kibernetike dhe Navalny

Biden po kërkon gjithashtu të bëjë përparim në një marrëveshje të re të kontrollit të armëve midis dy kombeve, pasi Rusia ra dakord për një zgjatje pesë-vjeçare të marrëveshjes aktuale në janar.

Biden ka në plan të ngrejë çështje duke filluar nga sulmet kibernetike te përfshirja e pretenduar e Rusisë në piraterinë ajrore, si dhe trajtimi i Putinit ndaj udhëheqësit rus të opozitës Alexei Navalny, i cili u burgos dhe u helmua në një akt të parë si ndëshkim politik kundër tij për të folur kundër presidentit rus.

Takimi i së mërkurës është i pari i Presidentit Joe Biden me Putin që nga marrja e detyrës.

Të dy palët pranojnë se marrëdhënia midis dy kombeve është e çuditshme dhe as nuk presin shumë. Akoma, secili prej tyre sjell qëllimet e veta në tryezën e samitit.

Presidenti amerikan pranoi se nuk mund të ketë asnjë mënyrë për ta mbajtur Putinin nën kontroll.

Detyra e Putinit tani është më modeste – të shprehë shqetësimet kryesore të Rusisë për sigurinë dhe të përpiqet të rivendosë kanalet themelore të komunikimit që do të parandalonin një destabilizim edhe më të rrezikshëm.

SHBA dhe BE janë të gatshme t’i përgjigjen dëmit rus

Përpara takimit të Biden dhe Putin, SH.B.A. dhe BE lëshuan një deklaratë duke thënë se ata kanë rënë dakord të vendosin një “dialog të nivelit të lartë”, si pjesë e “një partneriteti të ripërtërirë trans-Atlantik” midis SHBA dhe vendeve të bllokut.

Një deklaratë e samitit e lëshuar të martën tha se të dy “qëndrojnë të bashkuar në qasjen tonë parimore ndaj Rusisë dhe ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi me vendosmëri modelit të saj përsëritës të sjelljes negative dhe aktiviteteve të dëmshme”.

Ata “e nxisin Rusinë të ndalojë shtypjen e saj të vazhdueshme të shoqërisë civile, opozitës dhe mediave të pavarura dhe të lirojë të gjithë të burgosurit politikë”.

SHBA dhe BE kanë njoftuar gjithashtu një përparim të madh në një mosmarrëveshje tregtare 17-vjeçare midis dy fuqive globale, përqendruar në subvencionet rivale për prodhuesit e avionëve.

NATO kundër aktiviteteve ushtarake ruse agresive

Përveç deklaratave nga samiti SHBA-BE, udhëheqësit e NATO-s në komunikatën e tyre të hënën morën një goditje të madhe në Rusi.

Që nga marrja e detyrës në janar, Biden ka nxitur vazhdimisht Putinin për të marrë masa për të ndaluar sulmet kibernetike me origjinë nga Rusia ndaj kompanive dhe qeverive në SHBA dhe rreth globit dhe dënoi burgosjen e Navalny.

Blloku i BE i ndarë në qasjen e tij ndaj Moskës

Evropianët janë të etur të punojnë me Shtetet e Bashkuara për të kundërshtuar atë që ata thonë se është zhvendosja e Moskës në autoritarizëm më të thellë dhe ndjenjat anti-perëndimore.

Në të njëjtën kohë, blloku me 27 kombe është thellësisht i ndarë në qasjen e tij ndaj Moskës. Rusia është furnizuesi më i madh i gazit natyror të BE dhe luan një rol kryesor në konfliktet ndërkombëtare dhe çështjet kryesore, duke përfshirë marrëveshjen bërthamore të Iranit dhe konfliktet në Siri dhe Libi.

Si Biden dhe Putini e kanë përshkruar marrëdhënien SHBA-Rusi si në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave.

Shpresa është që takimi i Biden me Putin mund të paguajë dividentë dhe askush në Bruksel nuk dëshiron të minojë shfaqjen e unitetit ndërkombëtar që është shfaqur në takimet e G-7 dhe NATO, sipas zyrtarëve të BE.

Përkthyer dhe përshtatur nga Euronews.com/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Strategjia e tij është 'e parashikueshme'

Biden dhe politika e jashtme e SHBA-së

Një fushë që ai e njeh mjaft mirë

Biden ka nisur veprimet në politikën e jashtme

Ku ndryshon politika e tij e jashtme nga Trump dhe Obama?

Biden po rivendos rolin global të SHBA-së