MENU
klinika

Nga BBC

Samiti i G7/ A ia vlejti?

15.06.2021 - 15:22

Pyeta veten disa ditë më parë nëse ky samit do të ishte ai një takim që kishte rëndësi.

Epo, G7 i këtij viti ka qenë, për të gjitha llojet e arsyeve të ndryshme – jo vetëm sepse kemi parë se si disa nga njerëzit më të fuqishëm në botë përzihen kur janë në plazh, foto të Angela Merkel duke kontrolluar  Barbecue-në, ose gruan e re të kryeministrit dhe djalit të tyre një vjeçar Wilfred.

Janë bërë premtime të mëdha – në veçanti për vaksinat – megjithëse do të shihet në detaje se si do të mbahen betimet në të vërtetë.

Kryeministri dhe presidenti amerikan duket se kanë patur një lidhje të mirë personale në takimin e tyre të parë të plotë.

Kishte edhe deklarata  ambicioze mbi ndryshimin e klimës, edhe pse përsëri, grupet e fushatës vënë në dyshim shkallën e angazhimeve.

Tensione u krijuan lidhur me Brexit, midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës.

G7 leaders at G7 summit on Saturday 12 June 2021

Të gjitha buzëqeshjet dhe përplasjet e bërrylave nuk sollën kompromis në protokollin irlandez.

Macron dhe Johnson dukej se i përkeqësuan gjërat.

Megjithatë, Downing Street duket i lehtësuar që Presidenti Biden nuk ndërhyri publikisht.

Dhe shtatë vendet e patën të vështirë të bien dakord për një qëndrim më të ashpër ndaj Kinës.

Ajo që diplomatët mund ta përshkruajnë si një “gamë të plotë pikëpamjesh” ishte e provuar – me fjalë të tjera, ata e patën vërtet të vështirë të bien dakord.

Në përgjithësi, samiti kishte rëndësi sepse përfaqëson një deklaratë kryesore të qëllimit nga politikanët më të fuqishëm të Perëndimit.

G7 summit: Leaders set to discuss Covid recovery and climate action

Pas një viti krize, dhe një kohe të trazuar me një president amerikan instiktet e të cilit ishin divorcuar nga diplomacia tradicionale, udhëheqësit përcollën një besim të përbashkët se vendet arrijnë më shumë kur punojnë së bashku sesa veç.

Dhe kryeministri gjithashtu dëshironte të demonstronte këto ditët e fundit, se jashtë BE, MB do të shihej ende si një aleat i rëndësishëm dhe i vlefshëm.

Ishte rastësia që ishte radha e MB-së për të drejtuar shfaqjen G7.

Ekipi i Boris Johnson beson se ai ka përparuar në rolin e mikpritësit.

Laura Kuenssberg

Përkthyer dhe përshtatur nga BBC/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN