MENU
klinika

Përfitimet dhe efektet anësore

Si ndikon në lëkurë vitamina C?

14.06.2021 - 12:35

Serumet e vitaminës C janë legjendare për një arsye: Ato vërtet funksionojnë. Ton i pabarabartë i lëkurës, strukturë e ashpër, vija të holla, shenja puçrra, acarim i përgjithshëm – ju mund të përmendni çdo shqetësim të zakonshëm të fytyrës dhe ka një mundësi të mirë që vitamina C (dhe produktet e kujdesit për lëkurën në të cilat është paraqitur) të jetë një trajtim i rekomanduar.

Por si funksionon saktësisht në lëkurë? A janë rezultatet më të ndritshme dhe të buta për shkak të të njëjtit antioksidant të fuqishëm që gjendet në lëngun e portokallit që pini kur keni ftohje?

Duke qenë se interesi për përbërësin në dukje është në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave, ne u këshilluam me ekspertët për të mësuar gjithçka rreth asaj që e bën vërtet vitaminën C një përbërës kaq të kërkuar për kujdesin e lëkurës, si dhe mënyrat më të mira për të korrur përfitimet e saj të shumta.

Së pari, çfarë është vitamina C?

Për sa i përket lëkurës ,vitamina C është “një antioksidant i fuqishëm që mund të neutralizojë radikalet e lira”. Për shkak të vetive të saj antioksiduese, vitamina C ndihmon në procesin natyror të rigjenerimit të lëkurës, e cila ndihmon trupin të riparojë qelizat e dëmtuara të lëkurës.

Pra, në të njëjtën mënyrë që konsumimi i ushqimeve të pasura me antioksidantë ndihmon trupin në luftën kundër radikalëve të lirë, antioksidantët lokalë bëjnë të njëjtën gjë për lëkurën duke ndihmuar në kompensimin e agresorëve të përditshëm si dëmtimi UV dhe ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit.

Antioksidantët parandalojnë ose zvogëlojnë dëmtimin e qelizave duke neutralizuar prodhimin e molekulave shumë reaktive të quajtura radikale të lira. Me fjalë të tjera, antioksidantët ndihmojnë në mbajtjen e shëndetshme të trupit dhe qelizave të lëkurës.

Kjo fuqi e luftës kundër radikalëve të lirë nuk është e rëndësishme vetëm për të ndihmuar të mbani larg shenjat e plakjes së parakohshme. Në neutralizimin e këtyre radikaleve të lira, vitamina C mund të ndihmojë gjithashtu në mbrojtjen e lëkurës nga ndryshimet parakanceroze të shkaktuara nga ekspozimi në rrezet e dëmshme UV.

Si përfiton lëkura nga vitamina C?

Çuditërisht, përfitimet e lëkurës ndaj vitaminës C nuk janë të kufizuara në statusin e saj antioksidant. Ka shumë veti të tjera shëruese të lëkurës që e bëjnë atë të denjë për një vend të përhershëm në kabinetin tuaj të ilaçeve. Së pari, kur vitamina C përdoret lokalisht, sepse është shumë acid, “lëkura nxitet të shërohet vetë duke përshpejtuar prodhimin e kolagjenit dhe elastinës.

Mos harroni: Kolagjeni dhe elastina janë të dyja fibra proteine që ndodhin natyrshëm që ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës së trashë dhe të fortë. Pra, duke ndihmuar në promovimin e prodhimit të kolagjenit, vitamina C e ditës mund të ndihmojë në parandalimin e plakjes së parakohshme të lëkurës.

Një tjetër gjë interesante në lidhje me përbërësin: Përmban një veti që pengon prodhimin e melaninës së lëkurës, e cila është ajo që shkakton njolla të errëta dhe hiperpigmentim. Me përdorimin e vazhdueshëm lokal, vitamina C mund të ndihmojë në parandalimin e krijimit të njollave të errëta.

Është një agjent i shkëlqyer që punon për të zbehur njollat kafe pa ndryshuar pigmentimin normal të lëkurës.

Si mund ta shtoni vitaminën C në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit për lëkurën?

“Çelësi nuk është produkti në të cilin vjen vitamina C, por forma e vitaminës C që po aplikohet”.

Termi për të kërkuar është acidi askorbik (i njohur gjithashtu si acidi L-askorbik), i cili është forma më e qëndrueshme dhe efektive e vitaminës C në kujdesin e lëkurës.

Dermatologët bien dakord që lloji më i mirë i produktit të kujdesit për lëkurën me vitaminë C për t’u përdorur është serumi, sepse serumet janë më të efektshëm se kremrat ose tonerët.

Acidi askorbik i pastër është provuar vazhdimisht të jetë më efektivi në depërtimin e barrierës së lëkurë. Efektiviteti i vitaminës C gjithashtu rritet kur kombinohen me antioksidantë të tjerë, të tillë si vitamina E. Së bashku, ato mund të dyfishojnë mbrojtjen kundër dëmtimit të radikalëve të lirë. Kjo është arsyeja pse shumë shpesh do të gjeni dy antioksidantë të formuluar së bashku në serume.

Kush duhet të shmangë vitaminën C?

Personat me lëkurë të ndjeshme mund të kenë alergji ose skuqje nga vitamina C. Nëse keni tendencë të keni një lëkurë të ndjeshme, rekomandohet që të filloni me një përqendrim më të ulët dhe gjithashtu të provoni së pari një zonë provë për t’u siguruar që nuk ekziston alergji.