MENU
klinika

Diskutimet për Hagën

Dendias: Ne nuk ulemi në dialog me Turqinë nëse…

21.07.2021 - 09:58

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendiaska deklaruar se të vetmet çështje që mund të diskutohen në dialog me Turqinë janë shelfi kontinental dhe ndarja e detit. Ai tha në një intervistë për mediat greke se nëse Turqia dëshiron të diskutojë për çështje të tjera, ata nuk do të jenë në tryezë, duke përmendur këtu diskutimet për Hagën.

Dendias foli edhe për takimin e tij me presidentin turk Erdogan duke theksuar se ai është treguar mikpritës dhe i përzemërt në nivel personal.

Ministri grek ceku edhe pozicionin e Greqisë mbi çështjen e Kosovës, marrëveshjes së Prespës dhe ratifikimit të tre memorandumeve me Maqedoninë e Veriut.

“Memorandumet do të ratifikohen, por unë nuk e di kur”, u shpreh ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paralajmërimi i Erdogan për “hapjen” e Varosia

Dendias vizitë në Qipro dhe Izrael

Marrëdhëniet e tensionuara Greqi-Turqi

Topi tani është në fushën e Mitsotakis dhe Erdogan

Shaban Murati:...'protektore e shteteve me shumicë myslimane’ në rajon

Çarë fshihet pas deklaratës së fundit të Athinës zyrtare?