MENU
klinika

Paralajmërimi i Erdogan për “hapjen” e Varosia

Dendias vizitë në Qipro dhe Izrael

21.07.2021 - 08:35

Bashkëpunimi i ngushtë greko-qipriot do të jetë dhe tema kryesore e bisedimeve mes ministrit të jashtëm grek Nikos Dendias në Nikosia, një ditë pas 47 vjetorit të pushtimit turk të Megalonisos dhe deklaratës së palës turke të shkëputjes së zona e mbyllur e Varosisë.

Në një bisedë telefonike që ai ka zhvilluar me homologun e tij qipriot, Nikos Christodoulidis, Dendias shprehu solidaritetin e Greqisë me popullin dhe qeverinë Qipriote.

Më pas Dendias në lidhje me këtë situatë dhe në lidhje me veprimet e paligjshme Turke në Varosia, ka informuar edhe nënsekretaren e Shtetit të SHBA Victoria Nuland.

Përveç kësaj, Ministria e Jashtme, në një deklaratë për mediat ka dënuar me forcë njoftimin e palës turke për deklasifikimin e një pjese të rajonit të mbyllur Varos dhe i bëri thirrje Turqisë të respektojë vendimet përkatëse të Këshillit të Sigurimit.

Kjo deklaratë është një shkelje e qartë e Rezolutave 550 (1984) dhe 789 (1992) të Këshillit të Sigurimit të KB, si dhe Konkluzionet e Këshillit Evropian, të cilat i bëjnë thirrje Turqisë të përmbahet nga veprimet e njëanshme dhe provokuese që destabilizojnë rajonin, thekson ai.

Në të njëjtën kohë, ai siguron që Greqia, në koordinim të plotë me Republikën e Qipros, mbetet e përkushtuar për zgjidhjen e çështjes së Qipros në bazë të një federate bi-komunale bi-komunale, siç përcaktohet nga rezolutat përkatëse të KB dhe është në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian. “Parimet që ne i bëjmë thirrje vendit kandidat të BE, Turqisë, të respektojë,” tha ai .

Vizita e Ministrit të Punëve të Jashtme në Qipro është pjesë e mbështetjes për përpjekjet për të zgjidhur çështjen e Qipros në bazë të Rezolutave përkatëse të Këshillit të Sigurimit të KB dhe acquis evropiane, dmth një federate bi-zonale, bi-komunale.

Gjithashtu pritet që përveç Qipros, Nikos Dendias do të shkojë edhe në Izrael, ku do të takohet me homologun e tij të ri Jair Lapid. Bisedimet pritet të forcojnë më tej bashkëpunimin tashmë të shkëlqyeshëm midis Greqisë dhe Izraelit në të gjitha fushat, skemat e bashkëpunimit shumëpalësh në rajon, si dhe zhvillimet në Mesdheun Lindor dhe Lindjen e Mesme të gjerë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Njihni popullsinë turke nëse doni të merrni pronat"

Provokon Erdogan, hap “qytetin e ndaluar” në Qipro dhe u vë kusht grekëve