MENU
klinika

Kush rrezikohet më shumë?

Këto janë shenjat e para të mpiksjes së gjakut në mushkëri!

04.07.2021 - 20:17

 

Mësoni shenjat e para të mpiksjes së gjakut në mushkëri. Kush është më i rrezikuar?

Simptomat e embolive pulmonare – bllokimet në arteriet e mushkërive që zakonisht shkaktohen nga mpiksjet e gjakut – mund të ndryshojnë shumë. Në varësi të pjesës së mushkërive që preket dhe madhësisë së bllokimit, mund të përjetoni disa nga shenjat dhe simptomat e zakonshme, të tilla si më poshtë:

Gulçim i papritur që përkeqësohet me sforcimin

Dhimbje gjoksi që mund të përkeqësohet kur merrni frymë thellë

Dhimbje kur kolliteni, hani ose përkuleni

Dhimbja që përkeqësohet me ushtrimet fizike por nuk shuhet plotësisht kur pushoni

Kollë, e cila mund të sjellë mukus të përgjakur

 

Shenja dhe simptoma të tjera, mund të përfshijnë:

Dhimbje, ënjtje në këmbë, ose të dyja, shpesh në legen

Lëkura e butë ose lëkura me nuancë blu

Ethe

Djersitje

Rrahje të shpejta ose të çrregullta të zemrës

Marramendje

Çfarë ndodh gjatë një embolizmi pulmonar

Gjatë një embolie pulmonare ose PE, skenari më tipik është që një mpiksje gjaku pompohet nga zemra në mushkëri, përmes arteries pulmonare. Degët e arteries pulmonare japin gjak në çdo mushkëri dhe mpiksjet e gjakut mund të vendosen në pika të ndryshme gjatë rrugës, në enët që përcjellin gjak në mushkëri. Nëse një mpiksje gjaku është mjaft e madhe, ajo mund të bllokohet dhe të pengojë plotësisht një enë të madhe, e cila mund të jetë e rrezikshme për jetën. Është  gjithashtu e mundur që një mpiksje gjaku të jetë aq e vogël sa që në thelb kalon pa u vënë re, duke bërë që vetëm një pjesë e vogël e mushkërive të ndiejë efektet e saj.

Diagnostifikimi dhe Trajtimi

Një shumëllojshmëri e testeve mund të bëhen për të diagnostikuar embolitë pulmonare, duke përfshirë një skanim ventilim-perfuzion, një skanim CT me rezolucion të lartë ose një angiogramë pulmonare.

Trajtimet për embolitë pulmonare varen nga ashpërsia dhe shtrirja e mpiksjes. Nëse simptomat nuk janë të forta, mund të përdoren hollues të gjakut dhe merren masa paraprake për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të mpiksjeve. Për mpiksje të mëdha dhe të forta, mund të përdoren ilaçe që shkrijnë mpiksjen si ato që përdoren për të hapur enët e zemrës gjatë një sulmi në zemër.

Mpiksja dhe gjakderdhja në pacientët me kancer

Mpiksjet e gjakut janë të zakonshme tek pacientët me kancer dhe pacientët me kancer mund të jenë në rrezik në rritje të mpiksjes së gjakut për një larmi arsyesh, duke përfshirë kancerin, vetë, dhe gjithashtu trajtime të ndryshme për kancerin. Kimioterapia, terapia rrezatuese dhe terapia hormonale mund të rrisin rrezikun e mpiksjes së gjakut.

Mund të duket kundërintuitive, por çrregullimet e gjakderdhjes mund të jenë gjithashtu më të zakonshme tek njerëzit me kancer të gjakut. Kjo mund të kuptohet si më poshtë: përgjithësisht, kur ka një problem me sistemin e mpiksjes së trupit, një person mund të jetë në rrezik ose për gjakderdhje të tepruar ose mpiksje, në varësi të rrethanave.

Është e rëndësishme të dini se, një pacient me kancer, mund të jetë në rrezik më të madh për probleme me mpiksjen e gjakut të tilla si embolia pulmonare. Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme të vendosni këtë rrezik në perspektivë. Në përgjithësi, shanset për të zhvilluar një emboli pulmonare janë ende mjaft të ulëta.

Megjithëse marrja e trajtimit përmes një kateteri venoz qendror mund të rrisë rrezikun e PE, një trajtim i tillë mund të jetë jetëshpëtues për shumë pacientë me kancer. Mjekët janë të vetëdijshëm për rreziqet për PE në prezantime të ndryshme të kancerit të gjakut, dhe me trajtime dhe ndërhyrje të ndryshme. Si një pacient i arsimuar, njohuritë  për simptomat e PE  dhe vigjilenca mund të ndihmojnë mjekun të veprojë shpejt, nëse është e nevojshme.