MENU
klinika

Kalon në Gostivar e Strugë, del në Qafë-Thanë

Koridori 8/ Maqedonia e Veriut miraton ligjin

16.07.2021 - 10:57

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka miratuar dje Ligjin për ndërtimin e Korridorit 8. Tenderin për projektimin dhe ndërtimin e Koridorit 8 e ka fituar kompania amerikane Bechtel & Enka, e njëjta që ndërtoi Rrugën e Kombit në Shqipëri.

Korridori 8 do të lidhet në Tetovë – Gostivar – Kërçovë – Trebeshinë – Strugë – Qafë Thanë.

Qeveria maqedonse ka premtuar disa herë që Koridori 8 do të përfundojë brenda këtij mandati, deri në vitin 2025.

Deputeti Vlado Misajlovski nga radhët e OBRM-PDUKM-së kërkoi tërheqjen e këtij ligji. Ai tha se duhet të përmirësohen shumë gjëra në ligj pasi me këtë përmbajtje do të ketë probleme gjatë realizimit të projektit.

“Ky ligj kushton me qindra miliona euro. Me këtë ligj do të ketë shumë probleme, ndërsa nëse është marrëveshje strategjike, pse nuk ka marrëveshje ndërkombëtare mes dy vendeve, edhe pse ka memorandum për bashkëpunim”, ka thënë Misajllovski.

Si u zbulua plani nga Shërbimet Sekrete të Greqisë

Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

"Një mandat të mbarë"

Ali Ahmeti uron kryeministrin Rama

Mbledhja e parë e përbashkët qeveritare

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës dhe M. së Veriut

Çfarë shkruajti shtypi gjerman?

DW: Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Von der Leyen njofton vizitën në Ballkan

“Do përçoj angazhimin tonë për anëtarësimin në BE”