MENU
klinika

Arsyeja

Përgjimet e bujshme/ Pse është shënjestruar pikërisht Macron?

21.07.2021 - 17:02

Presidenti francez Emmanuel Macron është një nga disa udhëheqësit botërorë që besohet se kanë qenë në shënjestër për piraterinë e telefonit duke përdorur spyware, thonë raportet e mediave.

Softueri, i njohur si Pegasus, infekton telefonat dhe lejon operatorët të spiunojnë objektivat e tyre.

Udhëheqësit janë në një listë me rreth 50,000 numra telefoni të njerëzve që besohet të jenë me interes për klientët e firmës me bazë në Izrael NSO Group. Lista u zbulua në mediat kryesore.

NSO mohon çdo keqbërje.

Ai thotë se programi është krijuar për t’u përdorur kundër kriminelëve dhe terroristëve.

Macron, Imran Khan Among 14 World Leaders Who Were Potential Pegasus Targets – The Quint - The Media Coffee

Ai thotë se është bërë i disponueshëm vetëm për ushtrinë, zbatimin e ligjit dhe agjencitë e inteligjencës me të dhëna të mira për të drejtat e njeriut.

Hetimi fillestar që çoi në raportet – nga OJQ-ja me bazë në Paris Tregime të Ndaluara dhe grupi i të drejtave të njeriut Amnesty International – ishte “plot supozime të gabuara dhe teori të pakorforuara”, tha grupi me bazë në Izrael.

Raportet janë pjesë e një serie artikujsh të lajmeve që sugjerojnë se mijëra njerëz të shquar janë vënë në shënjestër.

Gazeta franceze Le Monde raporton se shërbimet e inteligjencës marokene identifikuan një telefon që Macron kishte përdorur që nga viti 2017.

Maroku ka mohuar të jetë klient i prodhuesit izraelit të Pegasus.

Të jesh në listë nuk do të thotë që programi është përdorur, por do të thotë se personi ka qenë një objektiv i mundshëm.

Nuk është e qartë nëse programi është instaluar ndonjëherë në telefonin e presidentit francez.

Numrat në listën thuhet gjithashtu se përfshijnë ato të Presidentit Baram Salih të Irakut dhe Cyril Ramaphosa të Afrikës së Jugut, si dhe kryeministrat aktualë të Pakistanit, Egjiptit dhe Marokut dhe Mbretit të Marokut.

Më shumë se 600 zyrtarë qeveritarë dhe politikanë nga 34 vende janë në listë.

Presidenca franceze tha se nëse zbulimet do të ishin të vërteta, ato do të ishin shumë serioze.

Udhëheqësit e huaj janë gjithmonë një objektiv kryesor për spiunët – përgjimi i komunikimeve të tyre do të thotë zbulimi i qëllimeve dhe sekreteve të tyre.

Politikanët dhe zyrtarët e dinë se ata shpesh janë në shënjestër, por kur kjo bëhet publike, kjo mund të shkaktojë një reagim të vërtetë.

Sidomos sepse nuk janë gjithmonë të përfshirë vetëm kundërshtarët e një vendi.

Në vitin 2013, doli që NSA e Amerikës po përgjonte potencialisht dhjetra udhëheqës botërorë – përfshirë telefonin celular të aleatit të Kancelares gjermane Angela Merkel, duke shkaktuar reagim të ashpër dhe një mosmarrëveshjediplomatike.

Ajo që vihet re në lidhje me raportet e fundit është se mundësia e kryerjes së mbikëqyrjes kundër udhëheqësve të huaj tani është potencialisht për shitje dhe e disponueshme për një gamë më të gjerë të shteteve.

Nuk është e qartë se sa prej atyre në këtë listë ishin në shënjestër, por edhe mundësia do të bëjë shumë për të rritur presionin mbi NSO Group – dhe qeveritë që mund të kenë shënjestruar udhëheqës të tjerë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sondazhet për zgjedhjet europiane

‘Mposhtet’ Macron, Le Pen kryeson në sondazhe

Merkel për situatën e COVID-19

“Gjermania duhet të solidarizohet me BE-në”