MENU
klinika

Arsyeja

Po tani? Biden “zhgënjen” BE-në!

29.07.2021 - 09:07

Vendimi i administratës Biden këtë javë për të ruajtur ndalimin e saj për udhëtarët evropianë pafundësisht i ka acaruar zyrtarët e BE -së dhe pyesin nëse ata do të kishin detyruar SHBA -të të përmbushnin të njëjtën kërkesë “reciprociteti” të vendosur ndaj Kinës.

Njoftimi të hënën nga sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki se ndalimi do të qëndronte në fuqi, duke përmendur shqetësimet në lidhje me variantin Delta, befasoi zyrtarët evropianë, pjesërisht për shkak se nivelet e vaksinimit në BE, të cilat filluan më ngadalë, tani kanë tejkaluar ato në SHBA.

Por Brukseli është përmbajtur nga  “zhurma”, thanë zyrtarët dhe diplomatët e BE -së, duke parë pak përparësi në krijimin e tensionit me amerikanët ndërsa Evropa përballet me një valë të re të paparashikueshme të infeksioneve koronavirus.

Ndërsa vendet e BE-së korrin përfitimet ekonomike të amerikanëve që vizitojnë për pushimet verore, zyrtarët në Bruksel thanë se ata ishin të përqendruar në vend nëse varianti Delta me përhapje të shpejtë do t’i detyronte ata të rivendosnin kufizimet e tyre-një hap që deri më tani është gjykuar i panevojshëm.

EU-US ties: Undoing Donald Trump′s trade war | Business| Economy and  finance news from a German perspective | DW | 11.06.2021

Pavarësisht mungesës së zemërimit publik, zyrtarët thanë se ishin të tronditur nga dështimi i Shtëpisë së Bardhë për të jetuar deri në garancitë se do të hiqte ndalimin e saj të udhëtimit.

Në mes të qershorit, BE shtoi SHBA në “listën e saj të gjelbër”, duke lejuar mbërritjet e udhëtarëve edhe të pavaksinuar.

Më vonë atë muaj, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken, në një vizitë në Paris, tha se administrata shpresonte të hiqte ndalimin sa më shpejt të ishte e mundur, por nuk pranoi të përcaktojë një datë.

Disa ditë më vonë, Sekretari i Sigurisë Kombëtare të SHBA Alejandro Mayorkas ndoqi një BE-SH.B.A. takimi ministror në Lisbonë, ku zyrtarët lëshuan një deklaratë të përbashkët ku thuhej: “Të dyja palët u angazhuan për të rifilluar udhëtimet e sigurta midis Shteteve të Bashkuara dhe Shteteve Anëtare të BE -së sa më shpejt të jetë e mundur, bazuar në parimet e bashkëpunimit të ndërsjellë, funksionimin efikas të sistemit të udhëtimit ndërkombëtar dhe dëshmi shkencore ”.

Një zyrtar i lartë i BE -së e quajti refuzimin e SHBA për të hequr ndalimin e tij një “zhgënjim të madh, veçanërisht pasi Alex Mayorkas na dha shpresë”.

Një pasojë e mundshme, tha zyrtari, është se pak komisionerë të BE-së do të ndjekin planet për të vizituar SHBA-në në shtator, një muaj tradicional për takime diplomatike të nivelit të lartë rreth hapjes së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Një zyrtar tjetër i lartë tha se Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen kishte zvogëluar aftësinë e BE-së për të kërkuar reciprocitet nga Shtetet e Bashkuara duke nxituar për të njoftuar lehtësimin e kufizimeve për vizitorët e SHBA-së edhe përpara se vendet anëtare të BE-së të miratonin zyrtarisht një veprim të tillë.

Në një konferencë shtypi të martën, një zëdhënës i Komisionit, Adalbert Jahnz, tha se bisedimet po vazhdonin me Uashingtonin.

“Siç e dini, ne kemi marrë siguri se kjo është një çështje me përparësi të lartë për administratën amerikane,” tha Jahnz. “Ne jemi duke u angazhuar në mirëbesim me SHBA” Ai shtoi: “Vlerësimi ynë mbetet se ekziston një rast i fortë që SHBA të rihapet për udhëtarët nga Evropa.”

Zyrtarët e BE -së, megjithatë, pranojnë se nuk kishte asnjë mendje nga Uashingtoni para komenteve të Psaki të hënën.

Ata thanë se ishin gjithashtu të befasuar nga paralajmërimet e reja të udhëtimit nga autoritetet amerikane duke kërkuar kundër vizitave në disa vende evropiane, duke përfshirë Spanjën, Portugalinë dhe Qipron.

Dhe ndërsa marrëdhëniet midis Brukselit dhe Uashingtonit janë përmirësuar dukshëm që kur Presidenti Joe Biden mori detyrën në janar, duke zëvendësuar Donald Trump, zyrtarët thanë se çështja e udhëtimit zbuloi disa kufij në vullnetin e SHBA-së për të vepruar në bashkëpunim të plotë.

Megjithatë, ata thanë se Komisioni ishte përqendruar kryesisht në rritjen e normave të vaksinimit në Evropë, duke lënë pak nxitje për të ngritur një grindje diplomatike duke kritikuar publikisht ndalimet ose mbylljet nga vendet jashtë zonës së përbashkët të udhëtimit të BE -së.

Përkthyer dhe përshtatur nga Politico.eu/ konica.al