MENU
klinika

Varosha...

Pse një ‘qytet fantazmë’ po ndez sërish tensione Turqi-Greqi

31.07.2021 - 08:30

Greqia, Qiproja dhe aleati rajonal Jordani të Mërkurën bëne thirrje për një “zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe të zbatueshme të problemit të Qipros” pasi Turqia tha se do të rihapte një ish-vendpushim në veriun e diskutueshëm të ishullit.

Krerët e tre vendeve, duke folur në një samit në Athinë, po i përgjigjeshin njoftimit të Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan javën e kaluar për planet për të rihapur Varosha.

Ish-vendpushimi ka qenë një qytet fantazmë i rrethuar që kur një pushtim i vitit 1974 nga Turqia rezultoi në një përplasje të monitoruar nga OKB që ndau ishullin mesdhetar.

Turkey to Open Cyprus' Occupied Town, Further Fueling East Med Tensions

Sipas një deklarate të përbashkët të lëshuar pas samitit, të tre udhëheqësit thanë se ishin të përkushtuar për një “zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe praktike të problemit të Qipros në përputhje me rezolutat përkatëse të Këshillit të Sigurimit të OKB -së dhe ligjin ndërkombëtar”.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis i quajti zhvillimet e fundit në Qipro “të mjerueshme”.

Në fjalën e hapjes, ai tha se samiti midis tre udhëheqësve “pasqyron angazhimin e vendeve tona për të promovuar stabilitetin dhe prosperitetin e paqes në rajonin tonë më të gjerë”.

Presidenti qipriot Nicos Anastasiades tha se ai informoi udhëheqësit e tjerë “mbi problemin e Qipros veçanërisht pas njoftimeve të fundit që janë dënuar nga Këshilli i Sigurimit i KB, si dhe nga BE”.

Turkish Cyprus decides to reopen disputed Varosha to tourism - Turkey News

BE, ku Qipro është shtet anëtar, dënoi “hapat e njëanshëm të Turqisë dhe njoftimet e papranueshme” dhe i kërkoi Ankarasë të kthejë një vendim që kërcënon status quo -n delikate në rajon.

Erdogan u zotua se “jeta do të rifillojë në Varosha” gjatë një vizite të diskutueshme për të shënuar 47 vjet nga pushtimi që ndau Qipron.

Greqia dhe Qiproja kanë kërkuar të zgjerojnë bashkëpunimin me vendet e tjera të rajonit me një sy në politikat më nacionaliste dhe ekspansioniste të Turqisë nën Erdogan.

“Ne jemi kombe që ndajmë Mesdheun Lindor (rajonin) dhe mendoj se do të vazhdojmë të luajmë një rol jetësor dhe të kërkojmë bashkëpunim më të gjerë,” tha Mbreti Abdullah II i Jordanisë gjatë takimit trepalësh të së mërkurës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Njihni popullsinë turke nëse doni të merrni pronat"

Provokon Erdogan, hap “qytetin e ndaluar” në Qipro dhe u vë kusht grekëve

“BE të tregohet më e ashpër…”

Greqia dhe Qiproja kërkojnë që BE të ndalë Turqinë

Për konfliktin në Mesdheun Lindor

Turqia akuza Greqisë për kërcënime e mashtrime