MENU
klinika

Zbulojeni

Puçrra në trup? Ja pse shkaktohen

26.07.2021 - 18:43

Pikat e zeza dhe puçrrat nuk shfaqen vetëm në fytyrë. Ka shumë vende të tjera që ato mund të shfaqen. Gjoksi, qafa, shpatullat dhe krahët e sipërm, madje edhe të pasmet janë të gjitha vendet e zakonshme për puçrra. Aknet e shpinës janë shumë më të zakonshme. Nëse keni të bëni me puçrra në shpinë dhe trup, dijeni që ato janë krejtësisht normale. Aknet në trup mund t’i ndodhin çdokujt, adoleshentëve dhe të rriturve.

Shkaqet

Aknet e trupit shkaktohen nga të njëjtët faktorë që nxisin aknet e fytyrës, përkatësisht gjëndrat vajore tepër aktive, qelizat e tepërta të lëkurës së vdekur dhe përhapja e baktereve që shkaktojnë puçrra.

Ja se si zhvillohen puçrrat: Kur vaji dhe qelizat e vdekura të lëkurës bllokohen brenda gjëndrës, ose atë që ne zakonisht e quajmë pore, kjo mund të krijojë një bllokim. Ky bllokim bëhet një pikë e zezë dhe mund të kalojë në një puçërr të përflakur nëse e pushtojnë bakteret.

Ashtu si fytyra, gjysma e sipërme e trupit ka shumë gjëndra dhjamore, kështu që folikulat ka më shumë të ngjarë të mbushen me sebum të tepërt dhe qeliza të vdekura të lëkurës.

Disa veshje, pajisje sportive dhe pajisje të tjera mund të shkaktojnë shpërthime të akneve të trupit. Fërkimi ose presioni mbi lëkurë, i kombinuar me nxehtësi dhe / ose djersë, mund të irritojë dhe të ndezë gjëndrat dhe të shkaktojë një lloj specifik të puçrrave të quajtur puçrra mekanike.

Nëse është e mundur, përpiquni të shmangni burimet e fërkimit ndërsa jeni duke u përpjekur për të shëruar puçrrat në trup. Këto përfshijnë veshje të ngushta, jakë shumë të parehatshme, çanta shpine, rripa çantash ose veshje atletike.

Djersa mund të irritojë aknet e trupit. Për të minimizuar acarimin, bëni dush sa më shpejt që të jetë e mundur pas ushtrimit. Mos e pastroni lëkurën në mënyrë agresive. Mos harroni, duhet të shmangni fërkimet. Një pastrim i plotë, por i butë – mundësisht me një larje të acidit salicilik ose peroksidit benzoil – është më mirë se një pastrim i fuqishëm.

Trajtimi

Kujdesi i mirë ditor për lëkurën e trupit është një shtyllë kurrizore e mirë për rutinën tuaj të trajtimit të akneve. Gjetja e një trajtimi që funksionon mund të duket zhgënjyese, veçanërisht pasi të keni provuar disa trajtime pa recetë (OTC) me pak përmirësim.

Ndoshta  do t’ju duhet një trajtim me recetë për tu pastruar mirë.  Ndërsa një vizitë te mjeku ose dermatologu mund të duket e bezdisshme, në planin afatgjatë, ju do t’i kurseni vetes kohë dhe para. Mos blini produkte pa recetë që nuk do të funksionojnë dhe do të jeni më të lumtur me rezultatet që merrni.

Nëse puçrrat në trup nuk ju shqetësojnë aq shumë, kjo është shumë mirë. Por nëse ju shqetësojnë, dijeni që nuk jeni vetëm. Shumë njerëz thonë se ndihen në siklet nga puçrrat e trupit dhe mundohen të mbulojnë  zonat e prekura.

Ju mund të zgjidhni veshje që zbulojnë sa më pak akne të jetë e mundur, madje mund të konsideroni ndërprerjen e sporteve argëtuese ose të mos merrni pjesë në aktivitete të caktuara për shkak të sikletit të madh.

Aknet në trup mund të jenë veçanërisht të vështira nëse jeni adoleshent pas kjo gjendje mund të jetë zhgënjyese dhe mund të ndikojë në vetëbesimin tuaj.

Por të gjitha këto ndjenja janë plotësisht normale. Pranoni këto ndjenja; mos u ndjeni sikur duhet t’i justifikoni. Pastaj, filloni trajtimin për puçrrat në trup për të marrë nën kontroll këto acarime.