MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Si duhet të veprojmë nëse kemi kolesterolin e lartë?

05.07.2021 - 08:56

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Si duhet të veprojmë nëse kemi kolesterolin e lartë?

Mjeku: Ndryshoni dietën tuaj

Bërja e disa ndryshimeve në dietën tuaj mund të ndihmojë në sjelljen e numrave tuaj në nivele të shëndetshme. Shmangni ose kufizoni ushqimet që përmbajnë këto lloj yndyrnash:

Yndyrnat e ngopura. Produktet me bazë kafshësh rrisin kolesterolin LDL. Mishi i kuq, qumështi me yndyrë të plotë, vezët dhe vajrat bimorë si palma dhe vaji i kokosit janë të gjitha të pasura me yndyrë të ngopur.

Yndyrnat trans. Prodhuesit prodhojnë këto yndyrna artificiale përmes një procesi kimik që e kthen vajin e lëngshëm të perimeve në një lëndë të ngurtë. Ushqimet me shumë yndyrna trans përfshijnë ushqime të skuqura, ushqime të shpejta dhe produkte të pjekura. Këto ushqime kanë vlera të ulëta në ushqim dhe mund të rrisin kolesterolin tuaj LDL.

Shumë prej ushqimeve të renditura më sipër janë gjithashtu të larta në kolesterol, duke përfshirë mishin e kuq dhe produktet e qumështit me yndyrë të plotë.

Nga ana tjetër, ushqime të caktuara mund të ndihmojnë ose të ulin kolesterolin LDL drejtpërdrejt ose të bllokojnë trupin tuaj nga thithja e kolesterolit. Këto ushqime përfshijnë:

drithërat, si tërshëra dhe elbi
arra dhe fara
avokado
fasulet
vajra të shëndetshëm, si luledielli, lulelakra, avokado dhe vaji i ullirit
peshk yndyror, si salmoni, skumbri dhe harenga
soje
fruta, si molla, dardha dhe manaferrat
produkte të pasuruara me sterole dhe stanol, si lëng portokalli dhe margarinë

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.