MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Si ndikon menopauza tek dhëmbët?

10.07.2021 - 07:20

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Si ndikon menopauza tek dhëmbët?

Mjeku:Luhatjet e hormoneve gjatë menopauzës ndikojnë në ngjyrën e mishrave të dhëmbëve. Disa gra zhvillojnë gingivostmatit në menopauzë, një infeksion i gojës dhe mishrave të dhëmbëve. Gingivostomatiti në menopauzë mund të bëjë që mishrat të duken më të çelët ose të errët se zakonisht dhe shoqërohet me hemorragji. Suplementet e estrogjenit zakonisht e zgjidhin këtë situatë.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.