MENU
klinika

Dy klane malazeze trondisin politikën serbe

Vuçiç: Ata mund të më vrasin dhe asgjë nuk do të ndryshojë

26.07.2021 - 15:57

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka dalë në një konferencë për shtyp gjatë së cilës ka njoftuar se do ta shtypë mafien në vend. Mediat e huaja raportojnë se për Vuçiç Serbia nuk mund të kthehet në të kaluarën.

Gjatë konferencës Vuçiç ka thënë se nuk po kthehemi në rrugën e vjetër dhe do të shkelë bandat e drogës. Gjithashtu ai dha detaje të reja për grupin kriminal të Veljko Belivuk dhe Marko Miljkoviç.

“Sot, kriminelët nuk janë më të fortë se shteti, ata do të jenë më të vegjël se një farë lulekuqe. Ata mund të më vrasin dhe asgjë nuk do të ndryshojë përsëri. Ne nuk po kthehemi në rrugën e vjetër. Nuk ka kthim prapa, ne do të shkelim bandat e drogës, ne do të presim mafien e drogës për fëmijët tanë “,– tha ai.

Gjatë konferencës u shfaqën pamjet të vrasjes së Vlastimir Miloseviç.

“Ekziston një sfond biznesi dhe ekonomiko-politik. Kjo ngjarje është e rëndësishme sepse është një problem i madh për ne. Unë solla një kryq të plotë vrasjesh, më e keqja ishte 2001, 2002, 2006, dhe pastaj së bashku me ato vite dhe 2018, por dhe 2020. Por ne nuk kemi ndonjë vrasje mafioze këtë vit.Ne duhet të korrigjojmë gabimet … Unë nuk mund të pajtohem me vrasjet sepse askush nuk ka të drejtë për të vrarë këdo edhe kur bëhet fjalë për kriminelët, “-tha Vuçiç.

Vuçiç kujtoi se Veljko Belivuk dhe Marko Miljkoviç ishin të dyshuar në vrasjen e Vlastimir Miloseviç, ata u arrestuan, por edhe pas kësaj ata u lanë të lirë. Ai gjithashtu kujtoi se pas gjithçkaje qëndron tregtia e drogës dhe lufta për epërsi në qarqet kriminale.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN