MENU
klinika

Analiza

A do ta përdorë Putini krizën afgane për të “trembur” BE-në?

27.08.2021 - 19:10

Ukraina pretendon se Gjermania bëri një marrëveshje me Rusinë për refugjatët afganë për të anuluar samitin e saj të fundit në Krime, por diplomatët e BE e kanë të vështirë të besojnë.

“[Presidenti rus Vladimir] Putin kërkoi nga [kancelarja gjermane Angela] Merkel tërheqjen e ministrit [të jashtëm gjerman] [Heiko] Maas nga Platforma e Krimesë dhe ajo iu bind dëshirave të tij,” tha një burim i qeverisë ukrainase për EUobserver, duke iu referuar kësaj jave Samiti i Krimesë dhe një takim midis Putinit dhe Merkelit të Premten e kaluar (20 gusht).

“Ne kemi dëgjuar gjithashtu se, në Moskë, Putini e bindi Merkelin për ndikimin rus te talebanët, përfshirë kur bëhet fjalë për dinamikën që do të përcaktojë se sa i madh është fluksi i emigrantëve nga Afganistani në Evropë, veçanërisht në Gjermani,” tha burimi.

“Ukraina dhe integriteti i saj territorial po përdoren si një mjet negociues nga Gjermania dhe Evropa në marrëdhëniet e tyre me Kremlinin,” shtoi burimi ukrainas.

Kontakti ukrainas tha se ai kishte prova për pretendimet e tij, por ai nuk pranoi t’i ndante, duke iu referuar ndjeshmërisë së informacionit dhe nevojës për të mbrojtur burimet.

Ai gjithashtu citoi fakte rrethanore të cilat, tha ai, treguan se Putini ishte “trimëruar” nga takimi i tij me Merkel.

Rusia, në të njëjtën ditë, gjithashtu futi në listën e zezë ministrin e jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba, për shkak të samitit të Krimesë, për shembull.

“Sanksionimi i një ministri të jashtëm është jashtëzakonisht i rrallë”, në aspektin e diplomacisë ndërkombëtare, vuri në dukje burimi ukrainas.

Maas i Gjermanisë duhej të merrte pjesë në Platformën e Krimesë në Kiev të hënën dhe të martën për të shfaqur rezistencën e BE ndaj pushtimit të Rusisë në gadishullin ukrainas.

Por Maas u tërhoq në minutën e fundit, duke përmendur nevojën për t’u përqëndruar në evakuimet e Afganistanit, me Gjermaninë që dërgoi ministrin e saj të ekonomisë dhe energjisë, Peter Altmaier.

Ministria e jashtme gjermane nuk iu përgjigj pyetjeve të EUobserver.

Por një burim gjerman e hodhi poshtë ndryshimin e minutës së fundit, duke thënë se Altmaier ishte një aleat i ngushtë i Merkel dhe një figurë e rëndësishme në koalicionin qeverisës të Gjermanisë.

“Unë nuk mendoj se ministri Altmaier do ta shihte veten si një nënvlerësim,” tha kontakti gjerman.

Ndërkohë, Franca dhe Italia bënë një ulje të ngjashme të delegacioneve të tyre të Platformës së Krimesë, në atë që Ukraina e pa si shtetet kryesore të BE -së duke ndjekur udhëheqjen e Gjermanisë.

Por një diplomat i BE-së gjithashtu derdhi ujë të ftohtë mbi pretendimet e Ukrainës për një marrëveshje Merkel-Putin.

“Duket si një teori tipike e komplotit ukrainas,” tha ai për këtë faqe në internet.

Fakti që Merkel shkoi për të parë Rusinë para se të shkonte në Ukrainë dhe se ajo i dërgoi Altmaier ende krijoi optikë të keqe në Kiev, megjithatë vuri në dukje diplomati i BE -së.

epa06747536 Russian President Vladimir Putin (L) and German Chancellor Angela Merkel (R) walk after their talks at the Bocharov Ruchei residence in the Black sea resort of Sochi, Russia, 18 May 2018. Angela Merkel pays a working visit to Russia to discuss the development of Russian-German relations as well as international issues such as Iranian nuclear program, situation in Syria and conflict settlement in Ukraine. EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL MANDATORY CREDIT

Altmaier është gjithashtu “i lidhur në Evropë me një axhendë pro-ruse” në Berlin, jo vetëm sepse ai është një mbështetës i madh i gazsjellësit Nord Stream 2 nga Rusia në Gjermani, i cili dëmton Ukrainën duke e bërë sistemin e saj të tranzitit të gazit të BE-së të vjetëruar.

“Ishte e pakuptimtë që Altmaier të shkonte [në Kiev] dhe dukej si një provokim,” tha burimi i BE -së.

“Por Gjermania ka një politikë” Rusia së pari “për më shumë se 30 vjet dhe asgjë nuk ka ndryshuar me të vërtetë,” tha ai.

Për gjithë këtë, mbetet pyetja nëse Putini është në gjendje të shfrytëzojë krizën afgane për të trembur udhëheqësit e BE -së për të bërë marrëveshje.

Për diplomatin e BE-së, Rusia dhe Bjellorusia, së bashku, ishin përpjekur të përkeqësonin frikën e BE-së mbi imigrimin duke shtyrë kohët e fundit mijëra azilkërkues arabë dhe afrikanë mbi kufirin Bjellorusi në Lituani dhe Poloni.

Gjëja e fundit që Putini do të donte, në aspektin politik, do të ishte hapja e një korridori për refugjatët afganë që të kalojnë përmes Rusisë në rrugën drejt BE -së, tha burimi bjellorus.

Përkthyer dhe përshtatur nga Eu Observer/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Konfirmohet që rivali i presidentit është helmuar

“Kupa u mbush!”/ Merkel, e zemëruar me Putinin!