MENU
klinika

Njerëzit largohen nga zjarret dhe zhvendosen në Athinë

Greqia përballet me valë ekstreme të nxehtësisë

04.08.2021 - 12:29

Mijëra njerëz ikin nga zjarret pranë Athinës ndërsa Greqia duron ‘valën e saj më të keqe të të nxehtit në 30 vjet’.

Mijëra njerëz u larguan nga shtëpitë e tyre në veri të Athinës, pasi një zjarr i madh arriti në zonat e banuara. Vjen vetëm një ditë pasi kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se Greqia aktualisht është në mes të “valës së nxehtësisë më të keqe” në më shumë se 30 vjet, raporton Euronews.

Zjarri dërgoi një re të madhe tymi mbi Athinë dhe shkaktoi evakuime të shumta. Banorët u larguan nga shtëpitë e tyre, duke u drejtuar drejt kryeqytetit. Mitsotakis tha të hënën se vendi “po përballet me valën më të keqe të nxehtësisë që nga viti 1987 … [duke shkaktuar] një barrë në rrjetin e energjisë elektrike”. Vala e nxehtësisë e vitit 1987 vrau më shumë se 1,100 njerëz.

Mitsotakis shtoi se autoritetet “po bënin gjithçka që ishte e mundur për t’u marrë me situatën” dhe u bëri thirrje përdoruesve të “kufizojnë konsumin e tyre veçanërisht në fillim të pasdites dhe gjatë natës”.

Temperaturat arritën në 45 ° C në disa rajone të hënën me valën e nxehtësisë që pritet të arrijë kulmin në fillim të kësaj jave. Kryeqyteti grek pa temperatura të larta prej 42 °C në disa pjesë të martën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mitsotakis: Të gjitha banesat do rindërtohen!

Stabilizohet situata, banorët kthehen në shtëpitë e djegura