MENU
klinika

''Ftoj edhe politikanët e tjerë...''

Ish-ministri afgan shet pica në Gjermani

27.08.2021 - 15:16

         Historia e Sayed Sadaatit, është tejet interesante.

Dikur, ai ka qenë ministër i Komunikimit në qeverinë afgane dhe tanimë, është shpërndarës picash në Lajpcig. Ai tregon, se, fillimisht ishte kritikuar nga familjarët, për këtë pozicion, por sipas Sadaatit ”puna është punë”.

“Nuk kam bërë asgjë, për t’u ndier keq”, – tha 49-vjeçari, duke qëndruar me uniformën portokalli, pranë biçikletës. Shpresoj që edhe politikanët e tjerë, të ndjekin të njëjtën rrugë, duke punuar me publikun dhe jo thjesht, duke u fshehur”, – tha ish-ministri.

Historia e tij ka fituar një rëndësi të veçantë me kaosin që shpërtheu në shtëpi pas marrjes së kontrollit nga talebanët. Familja dhe miqtë e tij gjithashtu duan të largohen, duke shpresuar që të bashkohen me mijëra të tjerë në fluturime evakuimi ose të përpiqen të gjejnë rrugë të tjera jashtë.

Me tërheqjen e trupave të SHBA-së, numri i azilkërkuesve afganë në Gjermani është rritur që nga fillimi i vitit, duke u rritur me më shumë se 130 për qind, treguan të dhënat nga Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët.

Por edhe me prejardhjen e tij, Sadaat luftoi për të gjetur një punë në Gjermani, që përputhej me përvojën. Me diplomë në IT dhe Telekom, ai kishte shpresuar të gjente punë në një fushë të ngjashme. Por, mundësitë ishin të pakta.

“Gjuha është pjesa më e rëndësishme”, – tha Sadaat, i cili, gjithashtu mban nënshtetësinë britanike.

Çdo ditë, ai bën katër orë gjermanisht në një shkollë për gjuhën, para se të fillojë ndërrimin 6-orësh në mbrëmje, duke ofruar ushqim për Lieferando, ku filloi këtë verë.

“Ditët e para ishin emocionuese, por të vështira”, – tha ai, duke përshkruar sfidën e të mësuarit të biçikletës, në trafikun e qytetit. Sa më shumë të dilni dhe shihni njerëz, aq më shumë mësoni”, – përfundoi ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Udhëheqësi taleban: Të largohen forcat e huaja

“Është herët për të diskutuar se si të qeveriset”

Dëshmitë e trishta nga Kabuli: Tani s’ka rrugëdalje. Jam bllokuar

“Ata po rrahin njerëzit me shkopinj dhe kamxhikë…”