MENU
klinika

Shumë jetë të humbura nga kovid

Ku gaboi programi global i vaksinimit?

04.08.2021 - 10:23

Numri i viktimave për shkak të Covid shënoi rritje alarmante gjatë muajit qershor në Afrikë, pavarësisht se vendi mori një dërgesë prej 100,000 doza të Pfizer. Tradita dukej se vërtetonte faktin se programi i mbështetur nga OKB për të imunizuar popullsinë e botës mund të siguronte qasjen në vaksina edhe në vendet më pak të zhvilluara.

Pesë javë më vonë, megjithatë, Ministria e Shëndetësisë në Çad njoftoi se 94,000 doza nuk u përdorën. Në Benin, vetëm 267 persona vaksinohen çdo ditë. Ritmi është aq i ngadaltë sa 110.00 doza të vaksinës AstraZeneca kanë skaduar pasi nuk janë përdorur.

Sipas disa dokumenteve, dozat e destinuara për të varfrit rrezikojnë të skadojnë gjatë verës. Këto shifra tregojnë ndoshta vështirësinë më të madhe, me të cilën po përballet programi global i imunizimit.

I njohur si COVAX, programi u promovua si një aleancë globale prej miliarda dollarësh me pjesëmarrjen e organizatave ndërkombëtare që donin të siguronin që vendet e varfra gjithashtu të kishin qasje në vaksinat anti-Covid.

Por nevojiteshin edhe 500 milionë doza për të arritur qëllimin. Por sa më gjatë të qarkullojë virusi, aq më i rrezikshëm do të jetë ai, madje edhe për qytetarët e vaksinuar të vendeve të pasura.

Nëse nuk financohen organizatat, variantet e reja do të vazhdojnë të përhapen, duke rrezikuar të gjitha vendet e botës. “COVAX nuk ka dështuar ende, por situata nuk është siç ne e prisnim,” tha Dr. Ayoade Alakija, pjesë e programit të vaksinave.

“Ne nuk kemi zgjidhje tjetër.” Për të mirën e njerëzimit, COVAX duhet të ketë sukses. “Përkrahësit dhe kritikët e programit kanë rënë dakord që programi ka nevojë për disa përmirësime.

Një nga rrugët është blerja e frigoriferëve për të ruajtur vaksinat në temperaturat e duhura, pasi në shumë vende afrikane ka mungesa./abcnews.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza e shefit të Kardiokirurgjisë, Prof.Edvin Prifti

“Inteligjenca virale” dhe të pathënat e vaksinave të Koronavirusit

Më shumë falimentime se vrasje...

“Nuk është krizë shëndetësore, por ekonomike”

Gates: Duhen fabrika prodhimi masiv

“Nuk ka normalitet para vaksinimit”