MENU
klinika

Nga Jugu në Veri janë 6 vatra aktive në vend

Ministria e Mbrojtjes bën bilancin e zjarreve

05.08.2021 - 09:52

Ministria e Mbrojtjes ka bërë një bilanc të situatës së zjarreve në Shqipëri, ku aktualisht në vendin tonë janë 6 vatra aktive.

Në njoftim bëhet me dije se vijon të jetë aktive edhe vatra e zjarrit në Gadishullin e Karaburunit.

Po ashtu vazhdojnë të jenë aktive vatrat në fshatrat e Gjirokastrës, përkatësisht në Arshi Lengo, Asim Zeneli dhe Krinë.

NJOFTIMI

Aktualisht në të gjithë vendin janë 6 vatra aktive. 2 janë shuar tërësisht, ndërsa 1 vatër është izoluar. Zjarri në Gadishullin e Karaburunit vijon të jetë aktiv. Vazhdon operacioni sërish sot për shuarjen e vatrave.

Zjarri në fshatin Cukal, njësia administrative Shllak, bashkia Vau Dejës është izoluar në pjesën më të madhe të tij. Sot ka filluar operacioni për shuarjen e plotë të tij.

Vijon zjarri edhe në Fushë Arrëz. Në ndihmë të punonjësve vendorë ka shkuar edhe mbështetja me efektivë nga Forcat e Armatosura.

Në fshatin Lukan, në Dibër flakët momentalisht janë izoluar.

Në fshatrat e Njësisë Administrative Antigone kanë vijuar të jenë aktive vatrat e zjarrit në fshatrat Arshi Lengo, Asim Zeneli, Krinë. Operacioni po vijon për shuarjen përfundimtare të tyre.

Në fshatrat e Njësisë Administrative Lunxhëri vijojnë të jenë aktive vatrat e zjarrit në fshatrat Qesorat, Dhoksat, Tranoshisht dhe Saraqinisht. Ka vijuar operacioni me te gjitha forcat operacionale.

Vijon të jetë aktiv zjarri në fshatin Gadurovë- Selishtë, bashkia Mallakastër. Sot kanë filluar operacionin forcat në nivel qarku.

Është shuar zjarri në një sipërfaqe me pisha dhe shkurre në Qafë Murrë, bashkia Dibër si dhe në Malin e Shëngjinit, bashkia Lezhë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vlora prej 12 ditësh në flakë

Aktivizohen sërish vatrat në Dukat

Reagon ministri Peleshi: Të identifikojmë përgjegjësit!

Shuhen vatrat e zjarrit në Gjirokastër