MENU
klinika

"Erë dhe pluhur nga Saharaja’

Paralajmërimi i IGJEUM: Sot rrezik për zjarre në 10 qarqe të vendit

01.08.2021 - 07:50

Pamjet apokaliptike të zjarreve që përpijnë malet prej 11 ditësh kanë krijuar një situatë katastrofike në qarkun e Vlorës dhe në disa zona të tjera të vendit, mes tyre edhe Përmeti, ku janë përfshirë në flakë sipërfaqe të mëdha të kullotave dhe pyjeve.

Rreziku nga zjarret vijon të jetë i lartë për 10 qarqe të vendit ditën e sotme. IGJEUM ka paralajmëruar se ditën e sotme në 10 qarqe të vendit ka rrezikshmëri të lartë për rënien e zjarrit, për shkak të temperaturave të larta. Parashikohet që në disa zona temperatura të shkojë mbi 40 gradë celcius.

Përmes një postimi në rrjetet sociale IGJEUM sqaron se një erë e madhe me pluhur po vjen drejt vendit tonë nga shkretëtira e Saharasë.

Parashikohet që në disa zona temperatura të shkojë mbi 40 gradë celcius.

10 qarqet e vendit që parashikohen me rrezikshmëri të lartë për rënien e zjarreve janë Shkodra, Kukësi, Lezha, Tirana, Elbasan, Fieri, Berat, Korce, Vlore, Gjirokasterm kurse me rrezik të moderuar janë Durrësi dhe Dibra

‘Brenda vitit të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare’

Von der Leyen: Do investojmë 600 mln euro në Shqipëri

"Na dha ndihmë të madhe gjatë tërmetit. BE e lodhshme, por duhet..."

Rama: Von der Lyen avokate e palëkundur e integrimit të rajonit