MENU
klinika

Analiza

Turqit u bindën këtë herë se Erdogani ka dështuar!

05.08.2021 - 15:52

Ndërsa zjarrfikësit turq po luftojnë me flakët përgjatë bregdetit të Mesdheut, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan është kritikuar për përgjigjen e qeverisë së tij ndaj atyre që ai i quajti zjarret më të këqij në historinë e kombit.

Ndërsa e gjithë Evropa ka përjetuar mot ekstrem këtë verë, nga përmbytjet e mëdha në veri deri në valët e nxehta dhe zjarret në pjesë të Mesdheut, Turqia është goditur nga flakët e saj më të forta të regjistruara.

Tetë persona kanë vdekur që nga fillimi i zjarreve javën e kaluar, me qindra turistë të evakuuar ndërsa flakët u përhapën në 40 provinca. Pothuajse 300 zjarre ishin shuar deri në mesditën e së Mërkurës, ndërsa 13 ishin ende duke u djegur, sipas një zyrtari pyjor.

“Zjarri i këtij viti është ndryshe nga të tjerët në historinë tonë. Kjo është më e madhja, “tha Erdogan në një intervistë televizive. “Në ditën e tetë të operacioneve tona, ne tani jemi përballur me një zjarr në një termocentral.”

Wildfires in Oren, near Milas, Turkey

Flakët arritën në stacionin e energjisë me qymyr në provincën Mugla vonë të Mërkurën, duke bërë që ushtarët të evakuohen nga shtëpitë aty pranë mes zhurmave të shpërthimeve në objekt, sipas kanaleve të lajmeve. Anijet ushtarake të zbarkimit arritën në bregdet 20 km larg për të lëvizur banorët në siguri, tha ministria e mbrojtjes në Twitter.

Edhe pse temperaturat e larta, lagështia e ulët dhe erërat që godasin 50 km/orë e komplikuan përgjigjen, zemërimi është rritur mbi një dështim të dukshëm për të përgatitur në mënyrë adekuate një vend ku zjarret e pyjeve të verës janë një shqetësim i përhershëm.

Mungesa e një flote funksionale kombëtare të avionëve zjarrfikës e detyroi Turqinë të priste që aeroplanët e specializuar të mbërrinin nga vende të tjera, përfshirë Spanjën, Ukrainën dhe Rusinë.

Ankaraja refuzoi një ofertë ndihme nga Greqia sepse aeroplanët e saj kishin kapacitete të ulëta të ngarkesës me ujë, sipas Bekir Pakdemirli, ministri i pyjeve.

A Spanish hydroplane ‘waterbombs’ a wildfire near Mugla

“Unë nuk kam parë asnjë aeroplan. Për shkak të topografisë, është pothuajse e pamundur të ndërhyhet nga toka”tha Mehmet Oktay, një kryetar i partisë opozitare në qytetin turistik Marmaris, ku më shumë se 13,000 hektarë pyje aty pranë ishin të djegur.

Marmaris dhe zonat e tjera të goditura nga zjarret janë ndër destinacionet më të rëndësishme të Turqisë për një industri turizmi të goditur tashmë nga kufizimet e udhëtimit të koronavirusit.

Shkencëtarët thonë se zjarret e Turqisë janë pjesë e një zinxhiri të ngjarjeve ekstreme të motit të shkaktuara nga ndryshimi i klimës; këtë verë, flakët janë ndezur edhe në Itali dhe Greqi.

Edhe Finlanda, ku temperaturat arritën një rekord të lartë në korrik, ka pësuar zjarrin më të keq të pyjeve në gjysmë shekulli.

Megjithatë, Turqia është i vetmi vend i G20 që refuzon të ratifikojë marrëveshjen e Parisit për ndryshimet klimatike.

“Dështimi për të ratifikuar marrëveshjet e ndryshimit të klimës është pjesë e vlerësimit të qeverisë për mjedisin si diçka që duhet shfrytëzuar dhe jo mbrojtur,” tha Saruhan Oluc, një ligjvënës në grupin e dytë më të madh opozitar në parlament, partia Demokratike e Popullit. “Mungesa e përgatitjes, duke përfshirë avionët dhe neglizhenca janë fajtorët për shkallën e kësaj katastrofe.”

Urgjenca shton pakënaqësinë e votuesve me partinë e Drejtësisë dhe Zhvillimit të Erdoganit (AKP), mbështetja e së cilës në sondazhet e opinionit ka rënë në nivelet më të ulëta për sa i përket trajtimit të një ekonomie të pllakosur nga papunësia e lartë dhe inflacioni i mbërthyer në dyshifror për shumicën e katër viteve të fundit .

President Recep Tayyip Erdogan talks to residents of Manavgat, Antalya

“Ka një ndjenjë mes turqve se qeveria po dështon në funksionin e saj për të ofruar një standard më të mirë jetese në të gjithë fushën. Sondazhet tregojnë se ka një shumicë që beson se në të ardhmen e afërt gjërat do të përkeqësohen, “tha Sinan Ulgen, një studiues vizitues në Carnegie Europe.

Erdogan udhëtoi në disa nga zonat më të goditura gjatë fundjavës, duke shprehur pikëllimin për humbjen e jetëve dhe duke premtuar se do të “shërojë plagët e qytetarëve tanë”. Turmat e duartrokitën atë. Por disa nga përpjekjet e tij për të ngushëlluar viktimat u pritën me tallje.

Autoriteti shtetëror i strehimit postoi në Twitter modele të shtëpive të reja të fshatit, ndërsa konflikti përfshiu fshatrat javën e kaluar.

Mehmet Ozeren, kryetari i AKP-së i rrethit të goditur rëndë të Gundogmus, tha këtë javë ata që humbën shtëpitë që zotëronin tani do të gëzonin kredi me interes të ulët nga agjencia e strehimit.

An anguished woman surveys the scene in Oren

“Mund të jetë e gabuar ta thuash këtë, por unë mendoj se njerëzit me shtëpi shumë të vjetra do të thonë,” Sikur të ishin djegur edhe shtëpitë tona “,” i tha ai një reporteri.

“Besimi në qeveri po bie pasi njerëzit shohin se problemet nuk mund të menaxhohen,” tha Bekir Agirdir, i cili drejton agjencinë e sondazheve KONDA Research.

“Turqia mbetet e polarizuar mbi kulturën dhe identitetin, por problemet e jetës së përditshme janë aq të rënda – pandemia, papunësia, inflacioni, përmbytjet, zjarret – ndjenja që kjo qeveri nuk mund t’i zgjidhë këto çështje po forcohet.”

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Financial Times

Erdogan mes dy zjarresh