MENU
klinika

Analiza e The Washington Post

Dështimi i Biden-it në Afganistan/ Çfarë fiton Turqia?

16.09.2021 - 19:17

Pas tërheqjes së trupave amerikane, Shtetet e Bashkuara kanë nevojë për partnerë rajonalë që mund të angazhohen me talebanët, të mbajnë aeroportin e Kabulit të hapur dhe të ndihmojnë në parandalimin e një kolapsi shtetëror nën një regjim taliban.

Shërbimet e sigurisë pakistaneze kanë mbështetur prej kohësh talebanët dhe pa dyshim që rënien e shpejtë të Afganistanit e shohin si një fitim strategjik, i cili rrit ndikimin e Pakistanit si një partner sigurie për Uashingtonin.

Për Katarin, i cili ka pritur bisedime me udhëheqjen talebane dhe ka ofruar ndihmë për të operuar aeroportin e Kabulit, është një shans për të rritur ndikimin në skenën botërore.

Por më interesantja në listë është Turqia, me historinë e saj të gjatë laike dhe statusin e NATO-s.

Afganistani në vetvete ka pak vlerë strategjike për Turqinë, e cila ndodhet buzë Evropës dhe Lindjes së Mesme dhe tashmë është e përfshirë në konfliktet në Siri dhe Libi.

Por që në maj, qeveria turke ofroi të dërgonte trupa turke për të mbrojtur aeroportin e Kabulit pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara.

Ajo marrëveshje tani ka vdekur, për shkak të marrjes së shpejtë të talebanëve nga vendi, por turqit kanë qenë të dobishëm me evakuimet dhe po ofrojnë ndihmë teknike për të operuar aeroportin e Kabulit, krahas Katarit.

Ndryshe nga vendet e tjera të NATO -s, Turqia gjithashtu e ka mbajtur të hapur ambasadën e saj, dhe kjo siguron një lidhje të rëndësishme me regjimin taleban.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i ka dërguar mesazhe pajtuese udhëheqjes talebane, madje ka ofruar takim me ta.

Nuk është për t’u habitur që Turqia ishte një nga gjashtë vendet, së bashku me Rusinë dhe Kinën, të ftuar në ceremoninë e shpalljes për qeverinë e re talebane.

Por çfarë fiton Turqia?

Interesi i Turqisë për Afganistanin nuk ka të bëjë me atë vend dhe gjithçka ka të bëjë me dëshirën e Erdoganit për të riparuar lidhjet me Perëndimin.

Marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e NATO -s kanë qenë “në akull” për ca kohë për shkak të kthesës autoritare të Turqisë, afrimit me Rusinë dhe lëvizjeve pohuese në Mesdheun lindor, Siri dhe Kaukaz.

Me popullaritetin e tij në rënie në sondazhe, lideri turk e di se nëse nuk mund të rregullojë ekonominë-e cila do të përfshijë rregullimin e imazhit toksik ndërkombëtar të Turqisë-ai mund të mos rizgjidhet në vitin 2023.

Gjatë disa muajve të fundit, ai ka arritur të rivalët rajonalë si Izraeli, Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite, dhe tani po përpiqet për marrëdhënie më të mira me Uashingtonin dhe Evropën.

Duke u futur në bastisjen në Afganistan, Ankaraja duket se ka llogaritur se Turqia mund të rregullojë lidhjet me administratën e Biden dhe t’i kujtojë NATO -s rëndësinë e saj gjeopolitike në një epokë të konkurrencës së fuqisë së madhe.

Në fillim të administratës së re, Turqia ishte një partner i padëshiruar, me Uashingtonin që sinjalizoi se ajo nuk e konsideronte më Turqinë e Erdoganit si një shtyllë të politikës së jashtme amerikane ndaj rajonit.

Presidenti Biden refuzoi me muaj të fliste me udhëheqësin turk dhe bëri atë që asnjë president i mëparshëm nuk guxoi, duke i shpallur gjenocid vrasjet masive të armenëve në 1915. Dashuria e ashpër e administratës u shoqërua me një varg deklaratash zyrtare që kritikuan të dhënat e Turqisë për të drejtat e njeriut.

Gjithçka duket se ka ndryshuar. Mes negociatave për dërgimin e paqeruajtësve turq në aeroportin e Kabulit në mes të qershorit, Biden u takua me Erdoganin në Bruksel.

Nga të gjitha llogaritë, takimi shkoi mirë, pa asnjë presion të vërtetë të SHBA mbi të drejtat e njeriut dhe raketat ruse.

Por ajo që u mungon politikëbërësve turq dhe amerikanë është fakti se Turqia mund të ofrojë shumë më tepër sesa thjesht të jetë një ofruese sigurie në konfliktet rajonale.

Pasuria e vërtetë e vendit është shoqëria e tij e larmishme dhe e gjallë, jo burokracia e sigurisë. Do të kishte qenë shumë më e lehtë për Erdoganin që të rivendoste prestigjin global të Turqisë duke ndërmarrë hapa për të përmbushur kërkesat e popullit turk brenda vendit – hapa të tillë si heqja e kontrollit të tij në politikë, angazhimi me shoqërinë civile dhe rikthimi i sundimit të ligjit.

Në vend që të angazhohet me talebanët në një lojë të dyshimtë politike, ai duhet të rivendosë demokracinë në vend.

Kohët e fundit, Erdogan shkroi një libër, “Një botë më e drejtë është e mundur”, duke argumentuar se sistemi global është thellësisht i padrejtë dhe kërkon ndryshime.

Por me siguri përshtatja e vërtetë duhet të fillojë këtu në Turqi. Ankaraja mund të përfundojë duke përmirësuar lidhjet me administratën Biden duke u angazhuar me talebanët – por kjo nuk do të rregullojë problemet e Turqisë.

As nuk do të kënaqë miliona votues që duan të shohin një kthim në demokraci.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al