MENU
klinika

Vaksinimi zbuti valën e katërt

ISHP: Shtrimet në spital në rritje, por situata mbetet e qëndrueshme

26.09.2021 - 17:24

Situata e Covid në Shqipëri paraqitet e qëndrueshëm me një trend në rënie. Sipas ekspertëve të ISHP kjo vjen falë ritmeve të larta të vaksinimit.

“Trendi është i qëndrueshëm madje në rënie dhe duhet të vijojmë me vaksinimin dhe zbatimin e masave” – thotë emidemiologu Artan Simaku.

Vala e katër në prag të Dimrit pritet të ketë një trend rritje më shumë se vala në të cilën Shqipëria ndodhet.

Ende nuk jemi futur në stinën e vjeshtës dhe dimrit por parashikohet trend rritje. Vala e katër parashikohet në rritje por më i lehtë dhe më i butë se vjeshtë dimri i kaluar, sepse po rritet numri i të vaksinuarve më të dyja dozat”.

Sipas ekspertëve të ISHP deri tani më pak se 30 bashki të vendit janë në trend rritës për numrin e rasteve të reja me Covid. Incidencë më të lartë për 100 mijë banorë vijon ta ketë Saranda, Himara, Lezha dhe Berati.

Rama: Nuk kemi çfarë të diskutojmë!

A do ketë negociata me opozitën për vettingun?

Qëndrimi i Bashës/ "Ja pse vendimi për Berishën nuk është personal"

Salianji: Ka ardhur koha që disa të vërteta të thuhen!

Rama: Nuk shkohet në auditore si në lotari!

Çfarë do ndodhë nëse studentët refuzojnë vaksinimin?

ARRSH njofton se si do të bëhet lëvizja

Devijohet qarkullimi i automjeteve tek Unaza e re