MENU
klinika

Nga Russian Today/ Evergrande trondit sektorin financiar

Kina përballë një krize të furnizimit me energji

27.09.2021 - 13:54

Thuhet se një goditje e menjëhershme e furnizimit me energji elektrike do të godasë Kinën, ndërsa ekonomia e dytë më e madhe në botë është përfshirë nga pasiguria mbi falimentimin e mundshëm të një prej pronarëve të pasurive të patundshme të vendit, Evergrande.

Thyerja e konsumit të energjisë thuhet se është shkaktuar nga rritja e kërkesës për energji elektrike, së bashku me çmimet e larta të qymyrit dhe gazit, të cilat janë përkeqësuar nga objektivat e rreptë të vendosur nga autoritetet kineze për të ulur emetimet.

Sektori prodhues i vendit me shkritoret e aluminit me energji intensive, fabrikat e tekstilit dhe fabrikat e përpunimit të sojës u bënë të parët që u goditën rëndë, pasi duhej të frenonin aktivitetet ose të mbylleshin.

“Me vëmendjen e tregut tani të fokusuar me lazer në frenimet e pashembullta të Evergrande dhe Pekinit në sektorin e pronës, një goditje tjetër e madhe nga ana e ofertës mund të jetë nënvlerësuar apo edhe humbur”, thanë analistët e Nomura, siç citohet nga Bloomberg.

Pothuajse gjysma e 23 provincave të vendit humbën objektivat e vendosur nga qeveria me Jiangsu, Zhejiang dhe Guangdong – qendrat kryesore industriale të Kinës që përbëjnë rreth një të tretën e ekonomisë së saj, duke qenë ndër më të këqijat, duke mbetur kështu nën presion për të zvogëluar përdorimin e energjisë.

“Kufizimet e energjisë do të valëzojnë dhe do të ndikojnë në tregjet globale,” tha Ting Lu i Nomura. “Shumë shpejt tregjet globale do të ndiejnë pakëzimin e furnizimit nga tekstilet, lodrat tek pjesët e makinerisë.”

Kriza energjetike e Kinës, e cila i atribuohet pjesërisht fushatës së dekarbonizimit të Pekinit, vjen mes një mungese ekstreme globale të furnizimeve me energji që ka çuar tregjet evropiane në kaos. Ndërprerja e energjisë mund të errësohet nga shqetësimet aktuale mbi Evergrande, e cila mund të mos paguajë borxhet e saj masive.

Ekonomia kineze thuhet se është në rrezik nga një mungesë e madhe e qymyrit dhe gazit gjatë dimrit të ardhshëm, pasi vendit nuk i është dashur kurrë të merret me çmimet globale për ato lëndë djegëse në nivelet e tyre aktuale.

“Politikëbërësit duket se janë të gatshëm të pranojnë rritje më të ngadaltë në pjesën tjetër të këtij viti, në mënyrë që të përmbushin objektivin e emetimeve të karbonit,” i tha agjencisë Larry Hu, kreu i ekonomisë kineze në Macquarie Group. “Qëllimi i PBB -së prej më shumë se 6% është lehtësisht i arritshëm, por objektivat e emetimeve nuk janë të lehta për t’u arritur duke pasur parasysh rritjen e fuqishme në gjysmën e parë.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nëse Evergrande humbet pagesën sot...

‘Dridhet’ tregu i borxhit aziatik prej $400 miliardë