MENU
klinika

Zlatan Ibrahimovic

“Kush shpiku Superligën, gabim që s’pyeti lojtarët”

16.09.2021 - 18:04

Juventus-Milan do të jetë supersfida e fundjavës në Serie A, me Zlatan Ibrahimovic që ende në pikëpyetje. Qendërsulmuesi i Milanit, foli për gjendjen e tij fizike:

“Nëse do të jem në Torino? Le të shohim ditë pas dite, nuk është sekret: kam një problem të tendinit dhe nuk rrezikoj pasoja. Dua të mbaj gjithë sezonin dhe mendoj se nuk jam Superman. Edhe pse … Problemi im është se punoj shumë dhe më pëlqen të vuaj”

Suedesi foli edhe për Liverpool-Milan: “Dje për shumë ishte hera e parë në Ligën e Kampionëve, por tani ata e kuptojnë se çfarë është dhe çfarë duhet bërë për të luajtur atje. Ekipi i ka kuptuar të gjitha, të gjithë paketën. Çfarë do të thotë të luash kundër më të mirëve në Evropë dhe botë, çfarë ritmi ka atje, çfarë cilësie ka atje.

Jam i lumtur për shokët e skuadrës, më kujtohet në fund të sezonit të kaluar kur pyeta se kush kishte luajtur tashmë në Ligën e Kampionëve: dy ose tre prej tyre ngritën duart. Mendova se ishte një shaka, por ishte e vërtetë. Dhe atëherë kjo është arsyeja për të bërë edhe më shumë.

Nëse nuk keni luajtur në Ligën e Kampionëve, nuk e dini se çfarë ju ka munguar në karrierën tuaj. Madje vetëm duke u stsrvitur me topin e Ligës së Kampionëve. Ju jep një energji tjetër, më shumë adrenalinë. Unë jam duke pritur për të luajtur në Ligën e Kampionëve në San Siro me stadiumin plot, kjo do të jetë adrenalinë e vërtetë ”

Në aspektin mendor: “Koka është shumë e rëndësishme. Dhe koka është tani atje, por trupi nuk më ndjek gjithmonë. Fatkeqësisht, ata jo gjithmonë merren vesh. Por, në thelb, nëse nuk jeni të përgatitur me kokën tuaj, trupi nuk është atje.

Mendoj se u kam dhënë mentalitetin e duhur shokëve të skuadrës. Ata e kuptuan se çfarë duhet për të arritur atje ku është e nevojshme. Por nëse përfunduam të dytin vitin e kaluar, do të thotë që diçka mungon për të përfunduar i pari. Ekipi e di këtë dhe punon çdo ditë për të bërë më shumë dhe për t’u përmirësuar. Të gjithë janë të uritur, të gjithë janë në dispozicion, madje edhe të rinjtë e kanë kuptuar mentalitetin e këtij grupi.

Është e nevojshme vetëm të kuptojmë se çfarë duhet bërë për të vazhduar të qëndrojmë në krye, sepse tani kemi arritur në majë. Duhet sakrificë dhe punë, cilësia është aty. A ka nevojë Kessie për “Mind the Gum” para se të marrë penallti? Ah, por ai nuk i godet më penalltitë…”.

Për Super Ligën: “Kur mbërriti pandemia, shumë klube paguan, ata nuk i zgjidhën llogaritë me tifozët dhe sponsorët. Dhe klubet që kanë vuajtur mbi të gjitha janë përpjekur të kenë një shpagim të shpejtë. Por askush nuk mendoi të pyeste lojtarët. Pyetja e parë duhet të ishte për ne: doni të luani apo jo? Kushdo që shpiku Superlegën tashmë ka bërë një gabim, sepse unë jam lojtari që pastaj duhet të dalë në fushë ”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN