MENU
klinika

Analiza/ Gara për superfuqinë e Evropës

Pas Merkelit, Franca po përpiqet ta “zhdukë” Gjermaninë

20.09.2021 - 07:54

Kur kancelarja gjermane Angela Merkel të largohet nga posti, shumë ekspertë politikë do të shohin nga Franca.

Kjo sepse ekspertët mendojnë se Franca – dhe konkretisht, Presidenti Emmanuel Macron – po pret  një mundësi për të provuar të zëvendësojë Gjermaninë si udhëheqësja de facto e Evropës dhe padyshim, superfuqia e rajonit.

Macron ka të ngjarë të përpiqet të bëhet figurë qendrore e Evropës sapo Merkel të largohet, thonë analistët, dhe është pozicionuar për ta arritur këtë.

“Sa i përket Macron, ne tashmë shohim përpjekje paraprake për të marrë udhëheqjen në Evropë,” tha Carsten Brzeski, kreu global i ING, të enjten për CNBC.

Ai vuri në dukje “ndërhyrjet e Macron kur bëhet fjalë për debatet evropiane mbi rregullat fiskale”. Franca i ka bërë thirrje BE-së të lehtësojë rregullat në lidhje me deficitet buxhetore të shteteve anëtare dhe nivelet e borxhit ndaj PBB-së, veçanërisht në kohën e pandemisë së koronavirusit, ndërsa Gjermania tradicionalisht ka kundërshtuar çdo lehtësim të rregullave që kanë për qëllim frenimin e deficiteve dhe borxhit.

“Gjermania aktualisht është shumë e zënë me veten për t’u kujdesur vërtet, por udhëheqja e fortë franceze pa një kundërpeshë gjermane vështirë se është vlerësuar ndonjëherë në Berlin,” vuri në dukje Brzeski.

Një gjë që mund të zbusë Gjermaninë, vuri në dukje Brzeski, ishte se ajo e di që Macron ka betejat e tij presidenciale që do të vijnë, me zgjedhjet presidenciale franceze që priten në prillin e ardhshëm.

“Kjo do të lërë më pak kohë për nismat e forta të lidershipit evropian, edhe pse Franca do të ketë presidencën e BE vitin e ardhshëm,” tha Brzeski.

″ [Unë] mendoj se testi i vërtetë do të vijë pas zgjedhjeve franceze, në rast se Macron rizgjidhet. Atëherë ne mund të shohim një përpjekje më të fuqishme për të kapur udhëheqjen evropiane. Kjo i jep çdo kancelare të ardhshme gjermane rreth një vit të rritet në këpucët e Merkel, “tha ai.

Kë do të preferonte Macron?

Ashtu si pjesa tjetër e Evropës, Franca po ndjek nga afër fushatën zgjedhore në Gjermani dhe do të ketë parë me interes rritjen e popullaritetit të Partisë Social Demokratike të qendrës së majtë.

Kandidati i partisë për kancelar, Olaf Scholz, është ministri aktual i financave dhe zëvendëskancelari dhe, si i tillë, nuk është i huaj për përgjegjësitë e zyrave të larta ose udhëheqësve të tjerë në Evropë.

Macron mirëpriti Scholz dhe rivalin e tij Armin Laschet në Pallatin Elysee në fillim të shtatorit. Veçanërisht mungoi një ftesë për kandidaten e Partisë së Gjelbër të Gjermanisë, Annalena Baerbock.

Analistët thonë se Macron ka të ngjarë të favorizojë punën me Scholz mbi Laschet, kandidatin e paraqitur nga blloku konservator CDU-CSU në pushtet si pasardhës i Merkelit.

Ndërsa Macron mund të gjejë se është i pajtueshëm me kancelarin e ardhshëm gjerman kur bëhet fjalë për një qasje të përbashkët ndaj politikës së BE -së, një fushë ku Franca do ta kishte të vështirë të barazonte Gjermaninë është përsa i përket ndikimit ekonomik.

“Gjermania është Gjermani,” tha Naz Masraff, drejtor i Evropës në Eurasia Group, të enjten për CNBC. “Edhe pse Franca e sheh këtë si një mundësi, unë nuk mendoj se ju do të shihni që roli i Gjermanisë po zvogëlohet. Mund të jetë më pak efektive, por nuk mendoj se do të pakësohet. ”

“Në mënyrë të pashmangshme, Merkel do të lërë këpucë shumë të mëdha për t’i mbushur pas 16 vjetësh, por në fund të ditës, Gjermania është vendi kyç në Evropë dhe kushdo që është ministër gjerman i financave, kushdo që është kancelar gjerman, do të jetë”, tha ajo.

Ekonomistët thonë se ekonomia gjermane ka të ngjarë të mbetet konkurruese kushdo që drejton qeverinë.

Nuk ka gjasa që Macron të mund të gëzojë vlerësimet e popullaritetit të Merkel, një udhëheqëse që po largohet nga detyra me dëshirën e saj pas 16 vjetësh.

Merkel është parë si një “dorë e fortë”, duke sjellë stabilitet dhe qëndrueshmëri në peizazhin politik të Gjermanisë (dhe Evropës) pavarësisht krizave të ndryshme gjatë dekadave të fundit.

Sipas një sondazhi të kohëve të fundit në 12 vende të BE nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, shumica e evropianëve të anketuar ishin skeptikë në lidhje me aftësinë e Macron për të përputhur aftësitë drejtuese të Merkel.

Kur ECFR pyeti të anketuarit se për kë do të votonin në një garë hipotetike midis Merkel dhe Macron për një rol president në BE, shumica e evropianëve (41%) thanë se do të votonin për Merkelin, dhe vetëm 14% për Macron. 45% e mbetur thanë se nuk e dinin, ose nuk do të votonin fare.

Megjithatë, sondazhi, i kryer në fillim të verës me rezultatet e publikuara javën e kaluar, zbuloi se ekziston një pesimizëm brenda dhe jashtë vendit për të ardhmen e Gjermanisë post-Merkel me shumicën e gjermanëve (52%) që mbajnë mendimin se vendi i tyre e ka kaluar “epokën e tij të artë” .. ”

Përkthyer dhe përshtatur nga CNBC/ konica.al