MENU
klinika

Ja çfarë ka thënë aktorja

Për këtë intervistë të Angelina Jolie po flasin të gjithë!

08.09.2021 - 07:05

Angelina Jolie, aktorja shumë e dashur për publikun shqiptar dhe të huaj jep një intervistë ekskluzive për “The Guardian” ku flet pse divorci i saj nga Brad Pitt është një çështje e të drejtave të njeriut dhe zbulon shumë detaje të tjera interesante nga jeta e saj.

Angelina Jolie ulet në një tavolinë, mbrapa drejt si dhe duket mjaft mbretërore. Karakteristikat e saj janë të bukura nga ana vizatimore, me flokë të zeza të drejta, mollëza marramendëse, sy të mëdhenj blu dhe buzë si një divan i kuq i trashë. Ajo po flet në “Zoom” me katër aktivistë të rinj. Ishtë një ditë tmerrësisht e përshtatshme për të diskutuar të drejtat e njeriut, talebanët sapo kanë kapur qytetin Ghazni në afrimin e tij me Kabulin, kryeqytetin e Afganistanit.

Nëse ky do të ishte një film, ju mund të dyshoni se Jolie po luante një udhëheqëse hyjnore duke iu drejtuar të pafatëve. Megjithatë shpejt bëhet e qartë se gjërat nuk janë ashtu siç duken. Aktorja dhe regjisorja e filmit është ajo që ka frikë, jo aktivistët. Të rinjtë flasin për punën që kanë bërë duke rritur ndërgjegjësimin për masakrën në Siri, krizën mjedisore, të drejtat trans dhe varfërinë ushqimore. Jolie varet nga çdo fjalë e tyre. Ajo u thotë atyre se ata kanë frymëzuar fëmijët e saj që ndjekin punën e tyre, i paralajmëron ata kundër lodhjes, kërkon falje për dështimet e brezit të saj dhe thotë se sa e nderuar është t’i takojë ata.

Mbrëmjen tjetër është vetëm Jolie në “Zoom”. Në sfond mund të dëgjohen fëmijë duke luajtur. Biseda ndërpritet shpesh nga ulërima e egër e “rottweiler-it” të saj Dusty. Ka qenë një ditë edhe më dëshpëruese për të drejtat e njeriut, teksa talebanët kanë hyrë në Kabul dhe kanë rrëzuar qeverinë afgane. Jolie thotë se e vetmja gjë që i jep shpresë janë të rinjtë që takoi mbrëmë.

Ata flasin për këto çështje me më shumë urgjencë dhe vetëdije për atë që është moralisht e drejtë dhe e denjë se çdo politikan, çdo diplomat, çdo OJQ me të cilën kam punuar.

Ajo thotë se nuk mund të ndalojë së menduari për Muhammad Najem, një 19-vjeçar i cili fjalë për fjalë bërtiti nga çatitë për rrethimin e regjimit sirian të fshatit të tij, Ghouta Lindore. Pasi babai i tij u vra katër vjet më parë në një sulm ajror në xhaminë ku po lutej, Muhamedi dhe vëllai i tij prisnin që bombardimet e përditshme të ndalonin, filmonin masakrën nga çatia e tyre dhe dokumentonin vuajtjet e të mbijetuarve. Ai dhe familja e tij shpejt u bënë shënjestra të qeverisë dhe ikën në Turqi. Nuk ishte vetëm trimëria e tij ajo që ishte e dukshme, ishte ngrohtësia e buzëqeshjes së tij, dëshira e tij për jetën, pavarësisht gjithçkaje që ka parë. Që nga hera e fundit, Jolie ka folur përsëri në “Zoom” me Muhamedin dhe një vajzë që po bën fushatë kundër varfërisë së periudhës.

Marrëdhënia e tij me atë vajzë adoleshente dhe aktivizmi i saj ishte më në një mendje se pothuajse çdo njeri që kam takuar. Ne jemi dakord që klonimi i Muhamedit mund të jetë përgjigja për paqen botërore. Ai është ai njeri i evoluar!

Unë kisha një përvojë me fëmijët e mi në Shtetet e Bashkuara dhe mendova … mirë, të drejtat e njeriut, të drejtat e fëmijëve

Jolie ka kaluar 20 vjet duke bërë fushatë për të drejtat e njeriut, së pari si një ambasadore e vullnetit të mirë dhe më pas e dërguar speciale për komisionerin e lartë të OKB -së për refugjatët. Ajo ka kryer më shumë se 60 misione në terren, me fletore dhe stilolaps në dorë, duke dhënë dëshmi për njerëzit e zhvendosur nga lufta dhe persekutimi në vende të tilla si Siria, Sierra Leone, Iraku dhe Afganistani.

Tani Jolie, 46 vjeçe, ka shkruar një libër me avokatin e të drejtave të fëmijëve Geraldine Van Bueren QC dhe “Amnesty International”, të quajtur “Know Your Rights”, një udhëzues për të rinjtë të emëruar pas këngës “Clash” titulli i së cilës është bërë tatuazh edhe në shpinë të Jolie. Libri parashtron të gjitha të drejtat që kanë fëmijët sipas konventës së OKB-së për të drejtat e fëmijës, të miratuar nga 196 vende, shpjegon mënyrën e pretendimit të tyre dhe ofron këshilla nga të rinjtë që kanë bërë. Njohja e të drejtave tuaja trajton të gjitha çështjet e mëdha në një mënyrë të zhurmshme dhe të arritshme, nga të drejtat në jetë, dinjitet, shëndet, barazi dhe mosdiskriminim, drejtësi penale, një vend i sigurt, liri të mendimit dhe shprehjes, privatësi, protestë paqësore, lojë dhe edukimin, për të drejtën për mbrojtje nga dëmtimet dhe dhuna e armatosur.

Por pse e a shkruar Jolie librin?!

Kam takuar shumë fëmijë që jetojnë me efektin e shkeljes së të drejtave të tyre, njerëz të zhvendosur, viktima në moshë të re të përdhunimit. Unë nuk mund ta kuptoja pse ata ende luftonin për gjërat themelore që ishin të drejtat e tyre bazike. Më zemëroi shumë. Si do të zgjidhim diçka nëse nuk e adresojmë diku atë, apo jo?

Shpjegimi i saj është i rrjedhshëm dhe autoritar dhe jo befasues.

Atëherë pata një përvojë në Shtetet e Bashkuara me fëmijët e mi dhe mendova, mirë, të drejtat e njeriut, të drejtat e fëmijëve.

Papritur rrjedhshmëria është zhdukur. Gjuha e saj bëhet e shkëputur dhe eliptike.

M’u kujtuan të drejtat e fëmijës, dhe i nxora jashtë, i shikova dhe mendova: mirë, këto janë për kur jeni në një situatë dhe doni të siguroheni që ka mbështetje për fëmijët në jetën tuaj.

Ajo kërkon falje dhe thotë se nuk mund të jetë më e drejtpërdrejtë.

Pastaj zbulova se SHBA nuk i kishin miratuar të drejtat e fëmijëve. Një nga mënyrat se si prek fëmijët është zëri i tyre në gjykatë, një fëmijë në Evropë do të kishte një shans më të mirë për të pasur një zë në gjykatë sesa një fëmijë në Kaliforni. Kjo më thotë shumë mua për këtë vend.

Të jesh pranë të gjithë këtyre të rinjve që kanë një ndjenjë të luftës dhe rebelimit më kujton se kush isha kur isha më e re

Çfarë ndodhi që e bëri atë të kishte frikë për të drejtat e fëmijëve të saj?

Unë jam ende në situatën time ligjore. Unë nuk mund të flas për këtë.

E pyetur lidhur me shumë gjëra të pakuptimta të shkruara për të gjatë viteve, dhe për faktin që është e pamundur të bëhet dallimi midis së vërtetës dhe trillimit, Angelina ndihmon për të shpjeguar atë për të cilën po aludon. Po flet për divorcin nga Brad Pitt dhe akuzat kundër tij për abuzim në familje?

Ajo shprehet se është betuar të heshtë. Ajo pohon me kokë. Dhe a kishte frikë ajo për sigurinë e fëmijëve të saj? Kësaj here ajo përgjigjet.

Po, për familjen time. Për të gjithë familjen.

Do të ishte e mahnitshme, të kalonte jetën në skenën botërore, duke theksuar abuzimin e të drejtave të fëmijëve, dhe më pas të zbulojë se të njëjtat të drejta mund të jenë komprometuar aq pranë shtëpisë.

Shpesh ju nuk mund të njihni diçka në mënyrë personale, veçanërisht nëse fokusi juaj është në padrejtësitë më të mëdha globale, sepse gjithçka tjetër duket më e vogël. Është shumë e vështirë. Do të doja të kisha këtë diskutim dhe është kaq e rëndësishme…

Ajo bën disa përpjekje për të përfunduar fjalinë e saj, heq dorë dhe fillon përsëri. Dhe tani rrjedhshmëria kthehet.

Unë nuk jam personi që merr vendime lehtë. M’u desh shumë që të isha në një pozicion ku ndjeja se duhej të ndahesha nga babai i fëmijëve të mi.

Angelina Jolie dhe Brad Pitt ishin çifti i artë i Holliwood-it, aq i famshëm saqë ata kishin një emër të ëmbël, “Brangelina”. Të dy janë fitues të çmimeve të Oskar-it, ndër yjet më të paguar në biznesin e filmit (Pitt thuhet se paguhet 300 milionë dollarë, Jolie 150 milionë dollarë),  dhe natyrisht krejtësisht të mrekullueshëm (Pitt u votua dy herë si njeriu më seksi nga revista “People”, ndërsa Jolie u emërua gruaja më seksi nga revista “Esquire” në vitin 2004). Por “Brangelina” gjithashtu u bë një nënkuptim për altruzmin e të famshmëve dhe ngritje të vetëdijes. Pitt e shoqëroi Jolie-n në shumë nga udhëtimet e saj në “UNHCR”, ata hapën shkolla në vendet e shkatërruara nga lufta dhe tre nga gjashtë fëmijët e tyre u adoptuan nga vendet e brutalizuara nga konflikti dhe varfëria, 20-vjeçari Maddox është kamboxhian, 17-vjeçari Pax është vietnamez dhe Zahara 16-vjeçare është etiopiane. Të ballafaquar me pashmangshmërinë e të qenit në krah kur vajza e tyre Shiloh lindi në 2006, Jolie dhe Pitt nxorën në ankand fotosesionin në revistën “People” në SHBA dhe “Hello!” në Britani për 7.6 milion dollarë. Dy vjet më vonë, kur erdhën binjakët Knox dhe Vivienne, ata i shitën xhirimet në të njëjtat revista për rreth 14 milionë dollarë, duke i bërë ato fotografitë më të shtrenjta të të famshmëve në histori. Në të dyja rastet, të ardhurat shkuan në Fondacionin Jolie-Pitt për të financuar projekte humanitare. Si çift, ata dukeshin shumë të mirë (ose të paktën shumë të suksesshëm) për të qenë të vërtetë.

Dhe kështu u vërtetua. Në shtator të vitit 2016, Jolie paraqiti kërkesën për divorc nga Pitt, e cila u finalizua në vitin 2019. Por ata janë ende të mbyllur në një betejë të ashpër kujdestarie, pasi ajo pretendoi dhunë në familje. Në nëntor 2016, FBI njoftoi se asnjë akuzë nuk do të ngrihej kundër Pitt dhe e pastroi atë nga çdo pretendim keqbërje, pas një incidenti disa muaj më parë në avionin e tyre privat, në të cilin u pretendua se Pitt i dehur ishte abuziv me Maddox, atëherë 15 vjeç. Pesë ditë pas incidentit, Jolie paraqiti kërkesën për divorc, duke përmendur dallimet e papajtueshme dhe duke deklaruar se vendimi i saj për t’i dhënë fund martesës “u mor për shëndetin e familjes”. Pitt pranoi se kishte një problem me alkoolin (ai ndoqi “Alcoholics Anonymous” pas ndarjes së tyre) dhe se ai kishte bërtitur mbi një nga fëmijët e tij, por gjithmonë ka mohuar të ketë qenë abuzues fizik ndaj tyre. Jolie nuk pranon të thotë asgjë për incidentin për shkak të procedurave gjyqësore. Avokatët e Pitt nuk pranuan të komentojnë kur u ftuan ta bëjnë këtë nga “Guardian”.

Sot Jolie është në shtëpinë e saj në Los Feliz, një lagje banimi pranë Kodrave të Holliwood-it. Ajo bleu rezidencën, e cila kushtoi 25 milion dollarë dhe ishte shtëpia e producentit Cecil B DeMille, për ta bërë më të lehtë për fëmijët që të vizitojnë Pitt pas ndarjes. Për shumicën e pesë viteve të fundit ajo ka pasur kujdestarinë, ndërsa ai ka pasur të drejta vizite. Megjithëse është raportuar shpesh se çështjet që çuan në procedurat aktuale gjyqësore kishin të bënin me Jolie që luftonte për kujdestarinë e vetme, në fakt ata kishin të bënin me atë se si mund të arrihej një marrëdhënie e shëndetshme e kujdestarisë së përbashkët.

Ajo që di është kur një fëmijë është dëmtuar, fizikisht, emocionalisht, ose ka qenë dëshmitar i dëmit të dikujt që ata duan ose kujdesen për të, mund t’i shkaktojë dëm atij fëmije. Një nga arsyet pse fëmijët duhet të kenë këto të drejta është sepse pa to ata janë të prekshëm ndaj jetesës së pasigurt dhe të pashëndetshme.

Ajo mund të jetë duke folur për fëmijët në përgjithësi, por tingëllon personale. Në betejën e kujdestarisë, shumica e botës duket se ka marrë anë. Disa avokatë të së drejtës familjare e kanë kritikuar Jolie-n për dëshirën që fëmijët e saj të dëshmojnë kundër babait të tyre, ndërsa Jolie shprehet se do të ishte një tradhëti ndaj të drejtave të tyre që ajo t’i linte të pushonin. Ndërkohë, avokatët e Jolie kanë thënë se tre nga fëmijët kanë kërkuar të japin dëshminë e tyre. E pyetur se kur u njoh me të drejtat e njeriut, fillon të flasë për vlerat e nënës së saj.

Ajo nuk erdhi tek ato sikur të ishte një punë ose një thirrje, ajo ishte thjesht dashamirëse. Ajo ishte një qenie njerëzore e mirë, e cila bezdisej kur njerëzit keqtrajtoheshin. Ishte vërtet kaq e thjeshtë.

Nëna e Jolie, Marcheline Bertrand, e cila vdiq nga kanceri i vezoreve në 2007, në moshën 56 vjeçe, u trajnua si aktore, u shoqërua me Jim Morrison kur ishte e re dhe deri në fund të jetës së saj ishte partnerja e aktivistit dhe poetit amerikan John Trudell. Babai i Jolie, aktori Jon Voight, ishte i nominuar për Oscar për “Midnight Cowboy” (1969) dhe fitoi çmimin e aktorit më të mirë për “Coming Home” në vitin 1979, por ishte një prind më pak mbresëlënës në sytë e Jolie. Ajo thotë se nëna e saj sakrifikoi karrierën e saj për të rritur dy fëmijët e saj (Jolie ka një vëlla më të madh, James Haven), kryesisht si një prind i vetëm.

Nëna ime u martua në moshën 21-vjeçare, dhe në moshën 25-vjeçare u divorcua me dy fëmijë të vegjël. Ajo nuk mund të ishte artistja që donte të ishte, por ajo i rriti fëmijët e saj me art dhe kreativitet. Edhe nëse kishte një festë ditëlindjeje, ajo gjente një mënyrë për t’i vënë në përdorim ato talente. “

Ajo thotë se ajo që e donte tek nëna e saj është se ajo përqafoi ndryshimin dhe ishte e hapur për të gjitha përvojat.

Ajo nuk u përpoq të më bënte një model të saj. Ne ishim shumë të ndryshme si gra.

Në çfarë mënyre?

Ajo gjithmonë do të donte që unë të ulesha pranë të huajit në aeroplan sepse ishte e turpshme, apo jo? Ndërsa unë e doja butësinë e saj, ajo e donte forcën time. Ajo ishte shumë e qetë, dhe unë jam vazhdimisht në lëvizje. Unë isha shumë seksuale, dhe ajo ishte shumë më tepër një zonjë. Por ajo e pa veten time të vërtetë dhe e inkurajoi atë plotësisht, dhe ajo më mësoi ta bëja atë për fëmijët e mi. Fëmijët e mi janë të gjithë shumë të ndryshëm nga njëri -tjetri.

Nëna e saj gjithmonë i thoshte Jolie që të ishte e dobishme në jetë, por si adoleshente, thotë ajo, ajo nuk e dinte se çfarë donte të thoshte. Ajo eksperimentoi me drogë, përfshirë heroinën, pinte shumë dhe e ndërpriste veten në përpjekje për të kapërcyer një ndjenjë dërrmuese të zbrazëtisë. Ajo e kishte të dashurin e saj të parë në moshën 14-vjeçare. Nëna e saj i sugjeroi të dashurit të saj të lëvizte për ta ndaluar atë të largohej nga shtëpia dhe të “dilte më tej nga binarët”. Jolie ishte e hapur, por ajo ishte gjithashtu një rrëmujë.

M’u desh një kohë e gjatë për të ndjerë se mund të isha e dobishme për këdo, sepse ndjeva për një kohë të gjatë se isha pak e çmendur, se isha pak e shqetësuar dhe nuk isha e vendosur. Nëse do të më kishit pyetur si adoleshente nëse mund të kisha qenë nëna e dikujt, ose e dobishme për OKB-në ose të shkruaja një libër, do të kisha thënë absolutisht jo.

Ndoshta kjo është ajo që është shumë e dobishme për takimin me të gjithë këta të rinj. Ata po më kujtojnë se në atë kohë ndjeva se isha paksa e çmendur për të sfiduar një sistem, ose për të qenë e zemëruar për disa gjëra që isha dëshmitare, nuk e kisha gabim. Të jem pranë të gjithë këtyre të rinjve që kanë, për arsye të mirë, një ndjenjë lufte dhe rebelimi dhe gatishmëri për të hyrë atje dhe për të gjakosur nëse është e nevojshme për diçka që ata e dinë se është e gabuar, më kujton se kush isha kur isha më e re. Dhe më kujton se nuk është diçka e keqe.

Atëherë, Jolie gjithashtu do të derdhë gjak për një kauzë, edhe nëse nuk ishte e sigurt se cili ishte kauza. Kur u martua me aktorin Jonny Lee Miller në moshën 20 vjeç, ajo veshi një bluzë me emrin e tij të shkruar në gjakun e saj. Kur ajo ishte me burrin e saj të dytë, Billy Bob Thornton, ata mbanin shenja me gjakun e njëri -tjetrit në qafë. Ajo u shfaq në shfaqje televizive, duke bërë truke skandaloze me thika flutur. Ishte e vështirë të kuptohej nëse ajo ishte një vetë-publiciste e tërbuar, e rrezikshme, ose të dyja.

Duke parë Jolie -n sot, është e vështirë të lidhësh gruan urbane me kostumet Saint Laurent. Por Jolie thotë se ata janë shumë i njëjti person, ajo thjesht nuk dinte si ta përqendronte energjinë e saj.

Isha pa timon. Po kërkoja lirinë, të vërtetën, ndjenjën. Doja të ndihesha thellë dhe të përjetoja thellë.  Dëgjo, unë jam rritur në Hollywood. Ky qytet është shqetësues. U lëndova nga shumë gjëra të ndryshme në jetë.

Çfarë e lëndoi kaq shumë kur ishte e re? Përsëri, ajo kthehet tek nëna e saj.

Mamaja ime kishte shumë dhimbje. Babai im kishte një lidhje, dhe më pas kishte shumë sfida me mbështetjen dhe ushqimin e fëmijëve. Pastaj ajo humbi prindërit e saj dhe ishte shumë e thyer, kështu që unë isha e vendosur ta ndihmoja kur isha e re.

Asaj i ishte thënë se mund të ishte aktore ose modele “sikur të ishte kjo gjë e madhe”, por tani ajo nuk është aq e sigurt. Ajo sugjeron që po të ishte djalë, do të ishin ofruar zgjedhje të tjera.

Askush nuk ju thotë se mund të jeni drejtor ose avokat. Kështu që unë u shtyva në një rrugë dhe doja të isha e suksesshme për ta ndihmuar atë financiarisht dhe për të qenë në gjendje të bëja më shumë zgjedhje në jetën e saj dhe jetën time.

Ajo thotë se nënës së saj nuk iu mohua vetëm një karrierë, por edhe një zë.

E kuptova kur isha e re, personi që kishte një zë publik kishte më shumë fuqi sesa gruaja shumë e mirë dhe e denjë në shtëpi duke bërë të gjitha gjërat e duhura dhe duke bërë të gjitha sakrificat.

Ajo po i referohet babait të saj, një mbështetës i hapur i Trump i cili tha se fushata për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve amerikane ishte “lufta më e madhe që nga lufta civile – beteja e drejtësisë kundër Satanit”.

Jolie thotë se ishte e vendosur që nuk do të heshtte siç kishte bërë nëna e saj.

Unë nuk mendoj se kam hyrë në këtë biznes sepse doja të bëhesha aktore. Unë hyra në të sepse atje mund të kesh një zë. Kur keni dikë që kontrollon financat dhe kontrollon tregimin e familjes sepse ata janë publikë, ju jeni të gjithë nën atë person.

Në moshën shtatë vjeçe, Jolie bëri debutimin e saj në film duke luajtur vajzën e personazhit të Voight. Në moshën 16 vjeçe, ajo ishte duke modeluar për rroba banje, dhe në të 20-tat ajo ishte duke luajtur në “Hackers” së bashku me burrin e ardhshëm Jonny Lee Miller. Në vitin 2000, në moshën 24 -vjeçare, ajo fitoi Çmimin Oskar aktorja më e mirë mbështetëse për portretin e saj të një pacienti psikiatrik në “Girl, Interrupted”. Në vitin 2013, ajo fitoi rreth 33 milion dollarë, kryesisht nga kontrata e saj me “Louis Vuitton” dhe paraqitja e saj si magjistare në “Maleficent”.

Para se të ndahej nga Pitt, ajo po e vendoste veten si një regjizore. Së pari “They Killed My Father”, filmi i fundit që ajo bëri si regjisore (lëshuar në vitin 2017), është një portret përhumbës i jetës nën Khmer Rouge, në të cilin ajo bëri shfaqje të jashtëzakonshme. Që atëherë, karriera e saj ka marrë një vend të dytë pasi ajo i është përkushtuar të qenit një nënë me kohë të plotë.

A mendon ajo se të drejtat e saj janë respektuar gjithmonë?

Hmm. Një pyetje e mirë për terapinë. Unë mendoj se nëna ime bëri shumë për të siguruar të drejtat e mia dhe për të më fuqizuar. Por ju e dini, unë fillova të punoj vërtet e re për ta ndihmuar atë të paguajë faturat dhe gjëra të tjera. Dhe nuk isha në dijeni se si e meritoja të trajtohesha si një vajzë e re dhe një qenie njerëzore. Nuk e ndjeva se kam lindur me këto të drejta dhe mbrojtje. Ndjeva se këto ishin gjëra për të cilat duhet të kërkosh ose të luftosh, dhe nganjëherë të shihen si të vështira kur e bën këtë. Unë me siguri do të sfidoj këdo që është në rrugën time për të arritur në atë që është mendoj se duhet bërë.

Kur ishte hera e parë që ajo u ndie mjaft e pa respektuar në industri për t’i thënë dikujt që të largohej?

Erm … mirë, nuk është befasi, Harvey Weinstein. Kam punuar me të kur isha e re.

Ajo ishte 21 vjeçe kur bëri filmin “Playing By Heart”, ekzekutiv i prodhuar nga grabitqari famëkeq seksual dhe përdhunuesi i dënuar. Ajo thotë se gratë shpesh bëjnë një sulm nëse arrijnë të ikin, siç bëri ajo në atë kohë.

Unë me të vërtetë nuk dua ta devijoj librin në histori rreth Harvey. Ky ishte një abuzim i të drejtave. Ishte përtej një kalimi, ishte diçka që më duhej të shpëtoja. Unë qëndrova larg dhe i paralajmërova njerëzit për të. Mbaj mend që i thashë Xhonit, burrit tim të parë, i cili ishte i mrekullueshëm për këtë, që t’ua përhapë fjalën të tjerëve, mos i lini vajzat të qëndrojnë vetëm me të. Më kërkuan të bëja “The Aviator”, por unë thashë jo sepse ai ishte i përfshirë. Unë kurrë nuk u shoqërova ose punova me të përsëri. Ishte e vështirë për mua kur Brad e bëri këtë.

Në vitin 2009, Pitt luajti në “Quentin Tarantino’s Inglourious Basterds”, të bashkëprodhuar nga Kompania “Weinstein”. Në vitin 2012, ajo thotë se Pitt iu afrua Weinstein për të punuar si producent për “Killing Them Softly”, të cilin kompania Weinstein më vonë e shpërndau.

Ne luftuam për këtë. Sigurisht që më dhemb…

Kështu thotë Jolie për Pittin që ishte i lumtur të punonte me Weinstein, pavarësisht se e dinte se ai e kishte sulmuar atë. Ajo shmangte pjesëmarrjen në ngjarjet promovuese për filmin. Weinstein, i cili aktualisht po vuan një dënim me 23 vjet burg për përdhunim dhe sulme seksuale, mohon akuzat e Jolie.

Jolie është duke pirë nga një shishe teksa flet. Çfarë është ajo? Nuk është alkool gjithsesi! Ajo më thotë se të gjithë janë shumë të ndryshëm, por është e vështirë për ta të mos jenë të përfshirë në aktivizëm për shkak të familjes.

A donte Jolie  gjithmonë donte të birësonte?

Unë kurrë nuk kam dashur të rris fëmijë, nuk kam pasur kurrë kukulla, kështu që është qesharake që kam përfunduar me gjashtë fëmijë. Më pëlqente të luaja “zyrash”. Pastaj në adoleshencën time të vonë u bëra e vetëdijshme se çfarë është birësimi dhe ideja se kishte fëmijë në të gjithë botën që kishin mbetur jetimë, dhe thjesht kishte kuptim për mua. Unë kurrë nuk kam pasur këtë ide për “gjakun tim”.

Në vitin 2013, Jolie shkroi një artikull në New York Times duke zbuluar se ajo kishte pasur një mastektomi parandaluese të dyfishtë, sepse ajo ishte një bartëse e mutacionit gjenetik BRCA1 që kishte vrarë nënën e saj dhe e kishte vënë atë në rrezik të lartë të kancerit të gjirit dhe vezoreve. Dy vjet më vonë, ajo shkroi një artikull tjetër duke njoftuar se kishte bërë edhe një operacion për të hequr vezoret dhe tubat fallopiane. Ishte e padëgjuar të dëgjoje një aktore të Hollywood-it në kulmin e karrierës së saj duke diskutuar për këto çështje. Një vit më vonë një raport në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se vendimi i saj për të publikuar mastektominë çoi në dyfishimin e referimeve të NHS për testet gjenetike të rrezikut të kancerit të gjirit.

Ndërsa kam kaluar jetën time, kurrë nuk kam pasur atë besim se nëse e bëj këtë do të bëjë një ndryshim. Unë nuk mendoj për veten në atë mënyrë. Unë jam vetëm duke menduar: nëse nëna ime do ta dinte këtë dhe do të kishte këtë operacion dhe do të kishte lexuar një artikull të tillë, ajo mund të ishte akoma gjallë. Prandaj, me të vërtetë mendoj se duhet ta shkruaj këtë, sepse ndoshta nëna e dikujt do ta lexojë.

Ajo duket më tërheqëse, mënyra binare në të cilën është portretizuar, ose si një shenjtore ose e çmendur, një manipuluese e harkut. (Është thënë që ajo po lufton për kujdestarinë e fëmijëve thjesht sepse dëshiron të largohet nga Amerika, diçka që ajo e mohon.)

Unë mendoj se njerëzit ndonjëherë kanë nevojë vetëm që njerëzit të jenë ata që kanë nevojë. Ajo që ka rëndësi për mua është se nëse njerëzit mendojnë këtë apo atë për mua, a ndikon kjo në aftësinë time për të punuar për të drejtat e fëmijëve? A ndikon kjo në aftësinë time për të punuar me Muhamedin dhe për ta ndihmuar atë?

Ndërsa refuzon të diskutojë detaje rreth divorcit të saj, ajo ka thënë se përvoja ka qenë traumatike dhe e ka lënë atë të ndihet “e thyer”. Çfarë kanë nxjerrë prej saj pesë vitet e fundit? Ka një pauzë të gjatë. Ajo e fut fytyrën në duar dhe duket gati të shpërthejë në lot.

Dua të them, në disa mënyra ka qenë dekada e fundit. Ka shumë gjëra që nuk mund të them. Unë mendoj se në fund të ditës, edhe nëse ju dhe disa njerëz që doni janë të vetmit njerëz që e dinë të vërtetën e jetës tuaj, për çfarë luftoni, ose çfarë sakrifikoni, ose çfarë keni vuajtur, ju do të jeni në paqe me këtë, pavarësisht nga gjithçka që ndodh rreth jush.

Këtë mëngjes pata një të qarë të madhe për Afganistanin. Njëzet vjet më parë po takoja fëmijë të vegjël, duke parë premtimet e bëra…

A është vërtet e vështirë të dalësh nga e gjithë kjo në paqe me veten?

Unë nuk jam jashtë saj. Është vërtet e vështirë të përgjigjem. Si jam unë? Unë jam duke kuptuar se ndonjëherë ju mund t’i mbijetoni gjërave, por nuk dini si të ndiheni dhe të jetoni në të njëjtën mënyrë. Pra, ka të bëjë më shumë me të qenit i hapur. Unë me të vërtetë po përpiqem të jem përsëri i hapur si njeri.

Duke zbuluar se konventa mbi të drejtat e fëmijës nuk është miratuar nga SHBA i ka dhënë asaj një ndjenjë qëllimi, në vend që të luftojë thjesht për fëmijët e saj, ajo mund ta shohë atë si një kauzë më të madhe të të drejtave të njeriut. Ajo po përpiqet të japë një rol pozitiv në situatën e saj.

Ka qenë aq e tmerrshme sa më duhet ta shoh si dhuratë nga Zoti të jem në gjendje të luftoj këtë sistem. Nuk fillon me shkeljen [incidenti i aeroplanit]. Është shumë më e komplikuar se kaq. Për shembull, 17-vjeçares sime, i është mohuar zëri në gjykatë.

Jolie është komplekse, dhe nganjëherë kontradiktore. Ajo thotë se dëshiron të flasë për të gjitha këto, por minutën tjetër, ajo ndryshon mendje.

Nuk është se dua të flas për ndonjë gjë me të vërtetë, sepse thjesht dua që familja ime të shërohet. Dhe unë dua që të gjithë të ecin përpara, të gjithë ne, përfshirë babanë e tyre. Unë dua që ne të shërohemi dhe të jemi paqësorë. Ne do të jemi gjithmonë një familje.

Kur përmend sa e mërzitur duket, ajo pranon se ka qenë emocionale sot, që kur pa talibanët që pushtuan Kabulin.

Këtë mëngjes unë thjesht qava për Afganistanin. Ky ishte fillimi për mua, 20 vjet më parë, ato udhëtimet e para kur takonim njerëz dhe lidheshim vërtet. Ti takon fëmijë të vegjël, sheh premtimet e bëra, përpjekjet e bëra, besimin e dhënë, sheh gjithçka, pastaj i përcjell ata që vendosen në kamionë për t’u kthyer, dhe i ndjrk përsëri në Kabul, dhe në shkollë, dhe merr një ndjenjë të dhimbjes dhe frikës dhe vdekjes, tmerrit, tradhëtisë dhe traumës. Eshte e shpifur. Ajo thotë shumë për botën në të cilën jetojmë sot. Thotë shumë për atë se ku jemi.

Por në të njëjtën kohë, ajo e bën atë të mendojë për Muhamedin dhe tre aktivistët e tjerë, duke luftuar aq ashpër për një botë më të mirë. Ajo e bën atë të mendojë për të gjitha kompromiset e tmerrshme që bëjnë politikanët që çojnë në rezultate të tilla si Afganistani. Ajo e bën atë të mendojë për veten e saj të re, duke refuzuar t’i nënshtrohet konventës,  për të besuar se drejtësia dhe njerëzimi mund të fitojnë ditën në vend të realpolitikës.

Jo. Unë nuk jam e çmendur.