MENU
klinika

Rreziqet

Si të ulni nivelet e kaliumit në gjak?

21.09.2021 - 16:41

Hiperkalemia do të thotë që nivelet e kaliumit në gjakun janë shumë të larta.

Kaliumi i lartë ndodh më shpesh tek njerëzit me sëmundje kronike të veshkave (SKK). Kjo ndodh sepse veshkat janë përgjegjëse për të hequr qafe kaliumin e tepërt dhe elektrolitet e tjerë si kripa.

Hiperkalemia zakonisht nuk ka simptoma. Për të zbuluar nivelet e kaliumit, mjek do të urdhërojë një test gjaku. Një nivel kaliumi në gjak më i lartë se 5 milimoles për litër (mmol/L) tregon hiperkaleminë.

Hiperkalemia e patrajtuar mund të jetë kërcënuese për jetën, duke rezultuar në rrahje të parregullta të zemrës dhe madje edhe arrest kardiak. Në varësi të ashpërsisë, hiperkalemia gjithashtu mund të dobësojë muskujt. Nëse nuk trajtohet, kjo mund të çojë në paralizë.

Është e rëndësishme të ndiqni këshillat e mjekut dhe të merrni hapa për të ulur nivelet e kaliumit.

Si të ulni nivelet e kaliumit?

Trajtimi do të varet nga:

sa e rëndë është hiperkalemia

sa shpejt filloi

çfarë e shkakton atë

Këtu janë disa mënyra se si mund të ulni nivelet e kaliumit në gjak.

*Medikamente

Diuretikët dhe lidhësit e kaliumit janë dy lloje të zakonshme të ilaçeve që mund të trajtojnë hiperkaleminë.

Diuretikët rrisin rrjedhjen e ujit, natriumit dhe elektroliteve të tjerë si kaliumi jashtë trupit. Ato janë një pjesë e zakonshme e trajtimit për hiperkaleminë akute dhe kronike. Diuretikët mund të zvogëlojnë ënjtjen dhe të ulin presionin e gjakut, por gjithashtu mund të shkaktojnë dehidratim dhe efekte të tjera anësore.

Lidhësit e kaliumit punojnë për të trajtuar hiperkaleminë duke rritur sasinë e kaliumit që trupi heq nga lëvizjet e zorrëve.

Ekzistojnë disa lloje të lidhësve të kaliumit që mjeku mund të përshkruajë, të tilla si:

polistiren sulfonat natriumi (SPS)

polistiren kalcium sulfonat (CPS)

patiromer (Veltassa)

ciklosilikat natriumi zirkonium (Lokelma)

Ndërsa përdoret zakonisht, SPS është shoqëruar me probleme të zorrëve, veçanërisht tek njerëzit e moshuar.

Patiromer dhe ciklosilikat natriumi zirkoni janë dy trajtime relativisht të reja për hiperkaleminë. Të dyja këto mund të jenë opsione veçanërisht efektive për njerëzit me sëmundje të zemrës ose diabet, pasi ato ju lejojnë të vazhdoni të përdorni ilaçe të caktuara që mund të çojnë në hiperkalemi.

Bisedoni me mjekun se cilat opsione trajtimi janë më të mirat për ju.

Ndryshimet në dietë

Mjeku mund të rekomandojë një dietë të ulët kaliumi për të menaxhuar hiperkaleminë.

Ekzistojnë dy mënyra të thjeshta për të ulur natyrshëm sasinë e kaliumit që hani, të cilat janë:

shmangien ose kufizimin e ushqimeve të caktuara me kalium

zierjen e ushqimeve të caktuara para se t’i hani ato

Ushqimet e larta me kalium përfshijnë:

perime rrënjë, të tilla si panxhar dhe zarzavate panxhar, majdanoz , patate dhe patate të ëmbla (nëse nuk janë zier)

banane

spinaq

avokado

kumbulla të thata dhe lëng kumbulle

rrush të thatë

domate të thara ose salcë domate

fasule

krunde

patate të skuqura

cokollate

arra

kos

Pijet e larta me kaliumi përfshijnë:

kafe

lëng frutash ose perimesh (veçanërisht lëngu i karotave)

verë

birrë

musht

qumësht

Zierja e ushqimeve të caktuara mund të ulë sasinë e kaliumit në to.

Për shembull, patatet e ëmbla dhe spinaqi mund të zihen ose të zihen pjesërisht dhe të kullohen. Pastaj, mund t’i përgatitni si zakonisht duke i skuqur ose pjekur.

Zierja e ushqimit largon pak kalium. Sidoqoftë, shmangni konsumimin e ujit në të cilin keni zier ushqimin, i cili është vendi ku do të mbetet kaliumi.

Një mjek ose specialist i të ushqyerit gjithashtu do t’ju rekomandojë që të shmangni zëvendësuesit e kripës, të cilat janë bërë nga klorur kaliumi. Këto gjithashtu mund të rrisin nivelet e kaliumit në gjak.

 

Shmangia e ilaçeve ose suplementeve bimore

Ndërsa shumë njerëz marrin ilaçe ose suplemente bimore për të rritur shëndetin e përgjithshëm, është më mirë t’i shmangni ato nëse keni hiperkalemi. Ato mund të përmbajnë përbërës të caktuar që mendohet se rrisin nivelet e kaliumit në trup.

Sigurohuni që të flisni me mjekun para se të merrni ndonjë suplement pa recetë.

Ai  do të punojë me ju për të gjetur trajtimin e duhur për të menaxhuar hiperkaleminë kronike ose t’ju ndihmojë të shmangni një episod akut.

Ndryshimi i ilaçeve, provimi i një ilaçi të ri ose ndjekja e një diete të ulët kaliumi mund të ndihmojnë. Mjeku mund të kryejë teste më të shpeshta të gjakut për të monitoruar nivelet e kaliumit dhe për të rregulluar trajtimin tuaj sipas nevojës.

Kur nuk trajtohet, hiperkalemia mund të çojë në çështje serioze si sulmi në zemër ose dëmtimi afatgjatë i zemrës. Kur menaxhohet, shumica e njerëzve nuk përjetojnë komplikime afatgjata të hiperkalemisë.