MENU
klinika

Analiza

Zemërimi me Amerikën, BE del krah Francës

21.09.2021 - 08:17

– Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian shprehën mbështetje dhe solidaritet me Francën të hënën gjatë një takimi në Nju Jork për të diskutuar heqjen australiane të një marreveshje nëndetësesh prej 40 miliardë dollarësh me Parisin në favor të një marrëveshjeje amerikane dhe britanike.

Duke folur pas takimit me dyer të mbyllura në mbledhjen vjetore të OKB-së të udhëheqësve botërorë, shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell tha se “më shumë bashkëpunim, më shumë koordinim, më pak fragmentim” ishte i nevojshëm për të arritur një rajon të qëndrueshëm dhe paqësor Indo-Paqësor, ku Kina është fuqi e madhe në rritje.

Australia tha javën e kaluar se do të anulonte një urdhër për nëndetëset konvencionale nga Franca dhe në vend të kësaj do të ndërtonte të paktën tetë nëndetëse me energji bërthamore me teknologji amerikane dhe britanike pasi ndertoi një partneritet sigurie me ato vende nën emrin AUKUS.

“Sigurisht, ne u kapëm në befasi nga ky njoftim,” tha Borrell.

Vendimi zemëroi Francën dhe më herët të hënën në Nju Jork Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian akuzoi administratën e presidentit amerikan Joe Biden për vazhdimin e tendencave të paraardhësit të tij Donald Trump për “njëanshmëri, paparashikueshmëri, brutalitet dhe mosrespektim të partnerit tuaj”.

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar të zbusin zemërimin në Francë, një aleate e NATO -s.

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe presidenti amerikan Joe Biden do të flasin në telefon në ditët e ardhshme.

“Ne jemi aleatë, ne flasim dhe nuk fshehim strategji të ndryshme. Kjo është arsyeja pse ka një krizë besimi,” tha Le Drian. “Pra, gjithçka që kërkon sqarime dhe shpjegime. Mund të marrë kohë.”

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha të hënën se ajo priste që Biden të “riafirmojë angazhimin tonë për të punuar me një nga partnerët tanë më të vjetër dhe më të afërt në një sërë sfidash me të cilat po ballafaqohet komuniteti global” kur ai të flasëme Macron.

Why the EU will pay for France's fury over Australia submarine deal | World  | News | Express.co.uk

Nuk është e qartë nëse mosmarrëveshja do të ketë implikime në raundin tjetër të bisedimeve tregtare BE-Australi, të planifikuara për 12 tetor. Borrell u takua me Ministren e Jashtme Australiane Marise Payne në Nju Jork të hënën.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se e kishte të vështirë të kuptonte lëvizjen e Australisë, Britanisë dhe Shteteve të Bashkuara.

“Pse? Sepse me administratën e re Joe Biden, Amerika është kthyer. Ky ishte mesazhi historik i dërguar nga kjo administratë e re dhe tani kemi pyetje. Çfarë do të thotë – Amerika është kthyer? A është Amerika përsëri në Amerikë apo diku tjetër? Ne nuk e dime, “u tha ai gazetarëve në New York.

Nëse Kina ishte fokusi kryesor për Uashingtonin, atëherë ishte “shumë e çuditshme” që Shtetet e Bashkuara të bashkoheshin me Australinë dhe Britaninë, tha ai, duke e quajtur atë një vendim që dobësoi aleancën transatlantike.

Zyrtarët e lartë nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do të takohen në Pitsburg, Pensilvani, më vonë këtë muaj për takimin përurues të Këshillit të sapokrijuar të Tregtisë dhe Teknologjisë SHBA-BE, por Michel tha se disa anëtarë të BE-së po kërkojnë që të shtyhet.

Përkthyer dhe përshtatur nga Reuters/ konica.al