MENU
klinika

Tragjedia në xhirime

5 aksidente me pasoja fatale në Hollywood

23.10.2021 - 13:59

Hollywood-i është tronditur nga tragjedia që ndodhi gjatë xhirimeve të filmit të ri të Alec Baldwin, Rust. Vdekja e drejtoreshës së fotografisë, Halina Hutchins dhe plagosja e regjisorit 48-vjeçar, Joel Souza, erdhi për shkak të një aksidenti me një armë që kishte plumba të vërtetë. Hetimi vazhdon dhe deri më tani nuk është ngritur asnjë akuzë penale.

Baldwin u pa në lot ndërsa fliste në telefon jashtë zyrës së sherifit në New Mexico. Hutchins u dërgua me aeroplan në një spital, ku u shpall e vdekur, ndërsa regjisori Joel Souza u transportua me ambulancë në një qendër mjekësore rajonale. “Nuk ka fjalë për të shprehur tronditjen dhe pikëllimin tim për aksidentin tragjik që i kushtoi jetën Halina Hutchins, një gruaje, nënë dhe kolege që ne e admiruam.

Unë jam duke punuar ngushtë me policinë për të zbuluar se si ndodhi kjo tragjedi dhe jam në kontakt me bashkëshortin e saj (Hutchins), duke i ofruar mbështetjen time atij dhe familjes së tij.“, shkroi mes të tjerash aktori. Tragjedia riktheu në vëmendje fundin tragjik të djalit të Bruce Lee, Brandon Lee, dhe disa ngjarjeve të tjera fatale që kanë ndodhur në sete filmike.

Vdekja tragjike e Brandon Lee

Cut short: Brandon Lee, the son of martial arts icon Bruce Lee, was a rising star before one of the most tragic deaths in Hollywood history cut his life short

Në mars 1993, aktori 27-vjeçar Brandon Lee, djali i yllit të arteve marciale Bruce Lee, u qëllua për vdekje gjatë xhirimeve të The Crow. Arma ishte e mbushur me municion, ku nga hetimet rezultoi se një plumb 0.44 brenda tytës u shkrep, kur shoku i tij tërhoqi këmbëzën duke e goditur në bark. Hetimi arriti në përfundimin se ishte një rast vrasjeje nga “neglizhenca”.

Humbja e padrejtë e John Eric Hexum në 1984

Jon-Erik: Actor Jon-Erik Hexum (left) was filming a scene where he was meant to simulate Russian Roulette, when a cartridge in the gun was fired and fatally struck him in the head.

Në xhirime humbi jetën edhe aktori John Eric Hexum. Sipas Access Atlanta, vdekja e tij ishte për shkak të një plagosje të paqëllimshme me armë zjarri në kokë gjatë xhirimeve të serialit “Cover Up”. Ai u dërgua në spital ku iu nënshtrua një operacioni, por mbeti në gjendje kome. Ai u shpall i vdekur pak ditë më vonë.

Tragjedia në “The Twilight Zone”

Morrow was standing in the river when a Bell UH-1 Iroquois helicopter (pictured after the crash) that was being flown by Vietnam war veteran Dorcey Wingo hovered 25ft off the ground. Wingo was turning the chopper through 180 degrees when a mortar effect was detonated while the tail-rotor was above the explosion. The tail-rotor was blown off the back of the helicopter causing the low-flying chopper to spin wildly out of control. The helicopter fell on top of Morrow and the children, decapitating the actor and Le, while Chen was crushed to death by the aircraft's right landing skid. All three died instantly.

Ky prodhim i Steven Spielberg filloi me qëllimet më të mira. Rrëzimi i helikopterit gjatë xhirimeve vrau aktorin Vic Morrow dhe dy fëmijë aktorë, Renee Shinn Chen dhe My-ca Dinh Lee, në korrik 1982. Drejtori John Landis dhe katër të tjerë u akuzuan, por u shpallën të pafajshëm pas një gjyqi 10 mujor.

“Comes A Horseman”

Comes a Horseman starred James Caan and Jane Fonda. Stunt double Jim Sheppard was taking part in the final scene where the lead character is supposed to be killed being dragged by a horse. Sheppard's head smashed into a fence post during the scene and he was killed. The scene was still used in the final cut of the movie, although it cuts right before Sheppard hits his head.

Jim Sheppard u vra ndërsa po xhironte një skenë ku tërhiqet zvarrë deri në vdekje. Një kalë që e tërhiqte zvarrë doli nga rruga dhe bëri që Sheppard të godiste kokën në një shtyllë. Skena u fut në film, por pritet pikërisht përpara se kali të kalojë nga porta ku ndodhi aksidenti fatal.

“Midnight Rider: The Gregg Allman Story”

How 'Midnight Rider' Victim Sarah Jones Lost Her Life: A Train, a Narrow Trestle and 60 Seconds to Escape – The Hollywood Reporter

Kameramania 27-vjeçare Sarah Jones u godit për vdekje nga një tren gjatë xhirimeve të një skene në një hekurudhë për filmin “Midnight Rider”. Disa anëtarë të tjerë të ekuipazhit gjithashtu u plagosën. Autoritetet thanë se producentët nuk kishin leje për të filmuar në hekurudhë. Regjisori Randall Miller u dënua për vrasje nga pakujdesia.