MENU
klinika

Analiza

BE është e zemëruar me Rusinë por është e pafuqishme!

25.10.2021 - 13:54

Presidenti rus Vladimir Putin është i lumtur që ka nevojë për BE-në për çmimet e larta të energjisë, por blloku në të vërtetë nuk ka ndonjë instrument për të detyruar një ndryshim të sjelljes në Moskë.

Goditja e fundit e Putinit erdhi në fillim të kësaj jave gjatë konferencës Valdai në Soçi, ku ai përqeshi BE-në për heqjen e kontratave afatgjata të gazit me Rusinë, nxori në pah një përrallë të vjetër popullore ruse ku ai e krahasoi bllokun me një ujk fatkeq me bishtin e ngrirë në një vrimë akulli falë një dhelpre të çmendur-dhe shtoi se ai mund të ndihmojë duke i dërguar BE-së gaz shtesë për të cilin ka nevojë, nëse rregullatorët do të miratonin vetëm projektin e tij të preferuar, tubacionin Rusi-Gjermani Nord Stream 2.

Polonia, për shembull, ka pasur mjaft.

Në një letër që lexohet si një listë liste ankesash Varshava kërkoi që Komisionerja e Konkurrencës e BE-së Margrethe Vestager të niste një hetim ndaj Gazpromit të mbështetur nga shteti rus për manipulim të tregut dhe abuzim me dominimin në tregjet e energjisë sipas nenit 102 të Traktatit për Funksionimin e BE-së.

Dy pjesëmarrës në takimin e Këshillit të së enjtes për energjinë thanë se kryeministri polak Mateusz Morawiecki mbrojti nisjen e një hetimi për të “kthyer Gazpromin” dhe për t’i dhënë një mësim.

Ideja fitoi mbështetjen e Italisë dhe Holandës në takimet e nivelit më të ulët në fillim të kësaj jave, megjithëse Gjermania ësht kundër, tha një diplomat i BE-së.

Këtë herë do të ishte edhe më e vështirë të ngrihej një padi kundër Gazprom, pasi thotë se po përmbush të gjitha kontratat e furnizimit, me gaz shtesë që përdoret për të grumbulluar rezervat e depozitimit të Rusisë.

Rusia furnizon rreth 40 përqind të gazit natyror të BE -së.

Komisioni Evropian ka pohuar se rritja e çmimit të gazit është një fenomen global i përkohshëm dhe i menaxhueshëm që nuk ka lidhje me axhendën e tij klimatike dhe politikat e liberalizimit të tregut të energjisë, të cilat kanë dekurajuar kontratat afatgjata të furnizimit me gaz në favor të një tregtimi në treg të hapur blej kur të duash. sistemi.

Por pas dyerve të mbyllura gjatë Këshillit Evropian të së enjtes, shefi i politikës së jashtme të Komisionit, Josep Borrell pranoi se kriza e naftës dhe gazit kishte “rrënjë të thella gjeopolitike” dhe po përkeqësohej, pasi gazi shtesë që pompohej nga SHBA dhe Katari po lundronte përtej Evropës dhe në vend të kësaj po këputej. rritur nga blerësit aziatikë të gatshëm të paguajnë dollarin më të lartë. “Nga pikëpamja gjeopolitike dhe e sigurisë, ne nuk duhet t’u ofrojmë furnizuesve të gazit levën që ata kanë sot,” tha ai.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen i tha Parlamentit Evropian: “Ndërsa Gazprom ka respektuar kontratat e tij afatgjata me ne, ai nuk iu përgjigj kërkesës më të lartë siç bëri në vitet e mëparshme.” Ajo u ankua se “kjo na bën të pambrojtur” dhe bëri thirrje për përpjekje për të diversifikuar furnizuesit.

Por vendet që nuk po përpiqen të diversifikohen në fakt kanë bërë më mirë.

Hungaria, një aleat i Kremlinit që muajin e kaluar nënshkroi dy marrëveshje 15-vjeçare për gazin rus, nuk ka probleme me furnizimin.

Kjo bëri që kryeministri çek Andrej Babiš të etiketojë dështimin e vendit të tij për të siguruar marrëveshje të ngjashme afatgjata për arsye politike “një gabim”.

Ai i kërkoi Komisionit të rimendojë strategjinë e tij për të reduktuar varësinë e gazit nga Rusia. “Harroni të bëheni ndonjëherë të pavarur nga Rusia, kjo nuk do të ndodhë kurrë,” u tha Babiš liderëve të tjerë.

Putini është i etur për të nënshkruar këto marrëveshje, duke thënë të enjten se “kompanitë evropiane që marrin gaz nga Gazprom sipas kontratave afatgjata e marrin atë katër herë më lirë” se çmimet e tregut spot.

Por shumë janë të kujdesshëm për rinovimin e lidhjeve të tilla afatgjata me Rusinë-veçanërisht pasi dëgjuan lajmet për Moldavinë e afërt duke u shtrënguar në negociatat e gazit.

Moldavia shpalli të premten një gjendje të jashtëzakonshme 30-ditore, me Gavrilița që tha se Gazprom po furnizonte vetëm një të tretën e rrjedhave të zakonshme të gazit.

Në Rumani, furnizuesit e energjisë që kërkojnë të rezervojnë gaz shtesë rus në baza mujore kanë dhënë gjithashtu alarmin për refuzimin e Gazprom për t’iu përgjigjur kërkesave të tyre për furnizim shtesë këtë dimër.

Kryeministri Letonez Krijjānis Kariņš tha se duke pasur parasysh cenueshmërinë e BE ndaj Rusisë, deklarata e Putinit se marrëdhëniet e mira politike çojnë në marrëdhënie të mira me gazin ishte e barabartë me shantazh.

Ministrat e energjisë të BE do të diskutojnë këtë çështje në Këshillin e jashtëzakonshëm të Energjisë të së martës.

Përkthyer dhe përshtatur nga Politico.eu/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Në kërkim të zgjidhjeve

BE e “mbërthyer” nga kriza e gazit

Norbert Röttgen/ The Guardian

BE duhet të bashkohet kundër Rusisë!

"Leksionet e së shkuarës"

Analiza/ Pse krizat janë mundësi?