MENU
klinika

Kapiteni i Italisë

Donnarumma shkruan historinë pas 56 vitesh

10.10.2021 - 18:29

Për herë të parë që nga veshja e fanellës së Italisë, Gianluigi Donnarumma doli në fushë me shiritin e kapitenit të ekipit kombëtar Motivimi gjendet në pjesëmarrjen, duke qenë se ndeshja e sotme ishte e 38 -ta e Donnarumma me fanellën e kaltër.

Dhe asnjë nga njëmbëdhjetë titullarët e zgjedhur nga Mancini për këtë ndeshje kundër Belgjikës nuk kishin grumbulluar më shumë ndeshje: Giorgio Chiellini (114 ndeshje) ishte në fakt në stol, ashtu si Lorenzo Insigne (50) dhe Jorginho (39).

Bonucci, nga ana tjetër, mungoi pasi mori një karton të kuq kundër Spanjës dhe skualifikimin pasues. Në moshën 22 vjeç, 7 muaj e 15 ditë, Gianluigi Donnarumma u bë kapiteni më i ri i ekipit kombëtar që nga viti 1965.

Në atë vit, në fakt, Gianni Rivera mbante shiritin kundër Polonisë në 21 vjet e 8 muaj. Kapiteni më i ri në historinë italiane mbetet Bruno Nicolé, i cili e veshi shiriti vetëm një herë kur ishte 21 vjec dhe 61 ditë në Itali-Irlandë e Veriut më 25 Prill 1961.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN