MENU
klinika

Financial Times/ Blerësit në Evropë dhe SHBA duhet të presin më gjatë për furnizimet

Kriza energjetike e Kinës kërcënon zinxhirin global të furnizimit

18.10.2021 - 16:55

Pronarëve të fabrikave në Kinë dhe klientëve të tyre në mbarë botën u është thënë që të përgatiten për ndërprerjet e furnizimit me energji elektrike duke u bërë pjesë e jetës, pasi Presidenti Xi Jinping largon me guxim ekonominë e dytë më të madhe në botë nga varësia e saj nga qymyri.

Muajt ​​e fundit të mungesave kanë ndërprerë energjinë shtëpiake në verilindje të Kinës dhe kanë shkaktuar ndërprerje në fabrikat në të gjithë vendin. Por kërkesa për energji është ende në rritje mes kërkesës rekord për eksportet kineze dhe problemet do të komplikohen nga perspektiva e ngrirjes së temperaturave në dimër.

Përkundër një vërshimi të ndërhyrjeve të qeverisë qendrore, të kryesuar nga kryeministri Li Keqiang, prodhuesit kinezë janë nxitur të rrisin efikasitetin e energjisë në fabrikat e tyre dhe të shpejtojnë investimet në energji të rinovueshme.

Trueanalog Strictly OEM, një fabrikë që prodhon altoparlantë pranë Guangzhou, është emblematike e krizës që tashmë godet eksportuesit nga ndërprerjet e shpeshta. Pronari Philip Richardson tha se kompania e tij ishte e ‘bllokuar’.

“Është efekti domino kur ndërprisni energjinë elektrike, ndikon drejtpërdrejt në ngjitësit në linjën e prodhimit, ne duhet të rivendosim lëvizjen, ai heq 20 deri në 30 përqind të produktivitetit nga dita. Është me të vërtetë një sherr,” tha ai.

Will Jones, zyrtari kryesor operativ për Shoqatën Britanike të Tregtisë për Rritjen e Shtëpisë, tha se një e treta e anëtarëve në DIY dhe sektorin e kopshtarisë raportuan se furnizuesit kishin zgjatur kohën e tyre të punës. Efekti i goditjes, tha Jones, ishte presioni i mëtejshëm inflacionist dhe një gamë më e gjerë e mungesave të produktit.

“Kjo po ndikon në një situatë tashmë shumë sfiduese për furnizuesit me kufizime në disponueshmërinë e hapësirës në anijet kontenierë dhe kostot spirale,” tha Jones.

Qeveria kineze ka marrë një qasje pragmatike afatshkurtër për të adresuar mungesën e energjisë duke u kthyer në lëndë djegëse më të ndyra, pavarësisht premtimeve afatgjata për të shkurtuar qymyrin.

Gjatë javës së kaluar, qeveria urdhëroi një zgjerim të shpejtë të minierave të qymyrit. Ai gjithashtu dekretoi reforma gjithëpërfshirëse të tregut, duke detyruar të gjithë prodhuesit e energjisë me qymyr të shesin në tregun me shumicë, duke lejuar që çmimet e energjisë elektrike të rriten deri në 20 përqind, dhe duke hequr kufijtë e çmimeve për disa përdorues të mëdhenj.

Riparimi i tregut është një “hap i madh” drejt liberalizimit të sektorit të energjisë, tha David Fishman, një analist energjie në Grupin Lantau.

Veprimet e qeverisë, megjithatë, nuk pritet të përfundojnë menjëherë ndërprerjet e furnizimit me energji elektrike. Krahas tendosjeve në sektorin e pronës, mungesat kanë shtuar një dozë të madhe pasigurie në shifrat e rritjes së tremujorit të tretë kinez, të cilat priten të hënën. Krahasuar me një zgjerim të fortë 7.9 përqind në tremujorin e dytë, parashikimet e ekonomistëve të anketuar nga Bloomberg shkojnë nga niveli i lartë prej 5.8 përqind në atë të ulët prej 4.5 përqind.

“Shumë kompani ishin vërtet të befasuara nga intensiteti i mungesave”, tha Thomas Luedi, një ekspert i energjisë në Shanghai në konsulencën Bain. Por ata duhej të “pranonin se mund të jetë përsëri rasti deri në fund të vitit”.

Luedi shtoi se rritja e çmimit të energjisë do të detyrojë shpejt disa prodhues të ndërpresin prodhimin, duke siguruar një masë lehtësimi në rrjetin e tensionuar të energjisë.

“Prodhuesit joefikas mund të bien nga shkëmbi,” tha ai, duke treguar prodhuesit në shkallë më të vogël të materialeve të shkrirjes, si silikoni hekuri dhe metalurgjik, si viktimat e mundshme të hershme.

Në Guangdong, qendra më e madhe prodhuese e Kinës, zyrtarët e lartë thanë se pothuajse 150,000 kompani ishin goditur nga mungesa e energjisë muajin e kaluar, thanë njerëzit e njohur me një konferencë qeveritare për Financial Times.

Në një koncesion që problemet nuk mund të zgjidheshin menjëherë, zyrtarët e Guangdong kanë paralajmëruar privatisht se racionimi ndoshta do të vazhdonte. Ata gjithashtu inkurajuan kompanitë të përdorin prodhimin e tyre të energjisë elektrike, që ndoshta do të thotë përdorim edhe më i madh i naftës për prodhimin e energjisë.

“Shumë kompani do të kthehen në gjeneratorët e tyre në oborrin e shtëpisë. Disa prej tyre janë të paligjshme. Ata do të duhet t’i rindërtojnë ato, por kjo është shumë më shpejt sesa të krijosh një termocentral,” tha një biznesmen në Kinën jugore, i cili kërkoi të mos emërohet.

“Mungesat po eliminojnë 30 deri në 40 përqind të kohës së funksionimit dhe kompanitë tregtare po përjetojnë të njëjtën dobësi,” tha ai, duke shtuar se mungesat e energjisë nuk do të “largohen nesër”.

Richardson, pronari i fabrikës, është përpjekur të ndezë gjeneratën e naftës pavarësisht një rritjeje pesëfish të kostos, për të marrë altoparlantët e tij tek klientët në Evropë dhe SHBA. Ai gjithashtu ka sjellë staf të përkohshëm për ndërrimet brenda natës dhe po i drejtohet transportit ajror me kosto më të lartë si një zgjidhje për portet e bllokuara.

Edhe kompanitë e vendosura mirë për të përfituar nga përgjigja e qeverisë, të tilla si ato që shesin shërbime minerare dhe prodhim energjie rezervë, përballen me probleme që shfrytëzojnë këtë mundësi.

Nathan Stoner, i cili drejton operacionet në Kinë të Cummins, një grup amerikan i industrisë minerare dhe të energjisë, tha se “ndërsa ka disa mundësi”, operacionet e kompanisë ishin kufizuar nga ndërprerjet e energjisë që godisnin fabrikat e saj dhe ato të furnizuesve të përbërësve të saj.

Në Britani, Steve Levy, drejtor menaxhues i shitësit me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar Heat Outdoors, tha se të gjithë furnizuesit e tij kinezë të ngrohësve dhe tharësve të duarve, të cilët kryesisht janë të vendosur në Jiangsu dhe Guangdong, kishin përjetuar mbyllje njëjavore. Koha e marrjes nga një furnizues kinez ishte rritur në gjashtë muaj, nga katër muaj gjatë shumicës së pandemisë dhe 10 javë para goditjes së koronavirusit.

“Unë nuk mund të marr një vendim për prillin,” tha Levy, sepse ai nuk kishte “ide” se si do të ishte tregu atëherë.

Laini i Bain paralajmëroi që njerëzit nuk duhet të “mashtrohen” nga kthimi i Kinës në qymyr për të menaxhuar këtë krizë.

“Linja e trendit është e qartë. Por ju keni shumë paqëndrueshmëri rreth vijës së trendit,” tha ai. “Ju vetëm duhet të keni disa pikë përqindje më shumë të rritjes ekonomike dhe kjo mund ta nxjerrë sistemin përkohësisht jashtë rrezikut.”

/Përkthyer dhe përshttaur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shansi që po na vjen në derë!

Pandemia/ Punët që mund t’i marrim botës

Flet një nga prodhuesit më të mëdhenj kinezë

Bota do të vuajë nga mungesa e çipave për 2-3 vjet të tjera


Rajoni nuk po përjeton rritjet e mprehta të çmimeve

Azia është përjashtimi global i inflacionit

Nga njohja e pensioneve te përfitimet për aksidentet në punë...

Marrëveshja për kontributet shoqërore Shqipëri – Kosovë

Votohet shtyrja e akcizës së gazit për familjarët

Fabrikat dhe karburantet gjunjëzojnë qeverinë

Sistemi i Transportit në Europë në krizë

Kërkohen 400 mijë shoferë kamioni me super paga