MENU
klinika

Analiza

Mundësi e artë, si Putini do ta ‘zhvasë’ Europën!

13.10.2021 - 15:37

 Presidenti rus Vladimir Putin tani sheh një shans për të përfituar prej tij.

Putini dëshiron t’i bëjë presion Bashkimit Evropian që të rishkruajë disa nga rregullat e tregut të tij të gazit, pas viteve të shpërfilljes së shqetësimeve të Moskës, për t’i anashkaluar ato nga çmimi vendor drejt kontratave afatgjata të favorizuara nga Gazprom shtetëror rus. Rusia gjithashtu kërkon certifikimin e shpejtë të tubacionit të diskutueshëm Nord Stream 2 në Gjermani për të rritur furnizimin me gaz, thonë ekspertët.

Rusia është e gatshme të furnizojë aq gaz sa i duhet Evropës dhe është gati për dialog me BE -në për stabilizimin e tregut, tha Putin të mërkurën në konferencën e Javës Ruse të Energjisë.

Mes luhatjeve rekord ditore prej deri në 40% në çmimet evropiane të gazit, Putin bëri një ndërhyrje të llogaritur për tregun javën e kaluar duke thënë se Gazprom mund të rrisë furnizimet për të ndihmuar në plotësimin e mungesave.

Megjithatë, edhe pse Kremlini e konsideron presidentin si shpëtimtarin energjetik të Evropës, Rusia nuk ka asnjë iluzion se do të marrë koncesione politike nga BE -ja ose do të lehtësojë marrëdhëniet e tensionuara si rezultat i krizës, sipas një zyrtari qeveritar dhe një këshilltari të politikës pranë administrata presidenciale.

Gazprom PJSC's Nord Stream 2 Slavyanskaya Compressor Station

“Putin ndjen një mundësi nga kriza,” tha Andrei Kortunov, kreu i Këshillit për Çështjet Ndërkombëtare Ruse të themeluar nga Kremlini. “Rusia dëshiron të parandalojë BE-në të mos zvarritet në certifikimin e Nord Stream 2 dhe të fillojë bisedimet mbi çmimet e qëndrueshme afatgjata të gazit.”

“Blerja e gazit me çmime të arsyeshme është, natyrisht, e mirë,” tha Zëvendës Shefja Ekzekutive e Gazprom Elena Burmistrova në Forumin Ndërkombëtar të Gazit në Shën Petersburg më 7 tetor. “Por është edhe më mirë të dimë paraprakisht sa do të kushtojë në një muaj, një çerek dhe një vit. ”

Putin ka fajësuar krizën e energjisë pjesërisht tek zyrtarët dhe këshilltarët “snobë” të BE -së, të cilët ai tha se kishin nxitur kalimin në çmimet vendore “dhe nuk duan të dëgjojnë asgjë tjetër”.

Udhëheqësit e BE -së do të diskutojnë rritjen e çmimit të gazit dhe masat për të zbehur ndikimin e tij në një samit në Bruksel javën e ardhshme.

Evropa mbështetet në Gazprom për rreth një të tretën e furnizimeve të saj me gaz natyror.  Me afrimin e shpejtë të dimrit, kjo e lë rajonin potencialisht më të varur nga Rusia për furnizime shtesë për të shmangur mungesat kur të nisë moti i ftohtë.

Rusia është ende duke injektuar gaz në objektet e magazinimit të brendshëm dhe do ta përfundojë procesin deri më 1 nëntor, u tha gazetarëve të mërkurën zëvendës ministri i energjisë Evgeny Grabchak. Vendi tani ka mjaft gaz në magazinë për të kaluar dimrin, dhe ndërsa nuk pret mot më të ftohtë se mesatarja, është gati për të, tha ai.

Nga ana e saj, BE-ja shpreson që kriza e gazit të jetë një fenomen afatshkurtër.

Unfazed,gas,Russia,EU,US | Cartoon, Russia, Gas

Ai po fokusohet në ndihmën e shteteve anëtare për të kaluar dimrin e vështirë . Komisioneri i Energjisë Kadri Simson tha të martën se ruajtja e tij nëntokësore e gazit në rajon ishte në rreth 75% të kapacitetit, shumë më e ulët se dekada e fundit, por e përshtatshme për të mbuluar kërkesën.

BE -ja gjithashtu do të eksplorojë mundësinë e blerjeve të përbashkëta të gazit nga vendet anëtare për të forcuar fuqinë e blerjes me palët e treta në një kuti mjetesh që do të përshkruhet të Mërkurën.

Rusia është e prirur të rivendosë lidhjen me çmimet e naftës në kontratat e gazit dhe të largohet nga çmimet vendore për të cilat BE ka këmbëngulur gjithnjë e më shumë vitet e fundit, thanë dy njerëzit e njohur me këtë çështje.

Gazprom tashmë ka filluar mbushjen e Nord Stream 2 me gaz dhe dëshiron që rregullatorët evropianë ta bëjnë atë sa më shpejt të jetë e mundur, thanë ata.

Kremlini hodhi poshtë akuzën, duke këmbëngulur se Rusia po përmbushte të gjitha detyrimet e saj të kontraktuara si një partner energjie i besuar. Kancelarja gjermane Angela Merkel ofroi mbështetje javën e kaluar, duke thënë se Rusia “mund të dërgojë gaz vetëm në bazë të detyrimeve kontraktuale”.

Gazprom ka filluar të pompojë gaz nga rezervat e tij për të lehtësuar çmimet e larta dhe dëshiron të punojë me vendet evropiane për të qetësuar tregun, tha zëvendësministri i jashtëm rus Sergei Ryabkov në një intervistë të martën në BBC.

“Gazprom po feston një fitore të madhe,” tha Stanislav Tsygankov, ish -kreu i departamentit të biznesit ndërkombëtar të kompanisë. “Kjo është koha e përsosur për të përfituar nga situata.”

Përkthyer dhe përshtatur nga Bloomberg/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Në kërkim të zgjidhjeve

BE e “mbërthyer” nga kriza e gazit

Norbert Röttgen/ The Guardian

BE duhet të bashkohet kundër Rusisë!

"Leksionet e së shkuarës"

Analiza/ Pse krizat janë mundësi?